Külünk, otizmli Mozart’ı Beykoz’da ziyaret etti

  • Güncelleme: 07.03.2020 16:40
  • Okunma: 13485 kez
  • Yorum: 1
AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, otizmli Yunus Yazar'ı Beykoz’da ki evinde ziyaret etti.
Külünk, otizmli Mozart’ı Beykoz’da ziyaret etti

AA'nın "Beykoz'un 'Mozart'ı otizmli Yunus'un konservatuar hayali" başlığıyla haberleştirdiği, otizmli Yunus Yazar'ı evinde ziyaret eden AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, genç sanatçıya sevindirici bir haber verdi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başka Yekta Saraç ile görüştükten sonra otizmli Yazar'ı Beykoz'daki evinde ziyaret ederek, YÖK'ün genç müzisyen için değerlendirme kurulunun karar vereceklerini söyledi.

Yaklaşık bir saat boyunca genç müzisyen Yunus Yazar ile ilgili müzik öğretmeninden de bilgi aldı.

'Absolut kulak' teşhisi konulmasının ardından birçok kişiyle yaptığı görüşmeleri aileyle paylaşan Milletvekili Külünk, genç müzisyeni Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç ile telefonda görüştürdü.

Külünk, Yunus'un müzik çalışmalarını daha rahat yapabilmesi için her türlü desteği vereceğini belirterek, "Her birinize Yunus'u yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim. Bu yetenek zayii edilmemeli" dedi.

Yapılan görüşmenin ardından 'absolut kulaklı' Yunus Yazar, Milletvekili Metin Külünk'e piyano çaldı. Müzik öğretmeninin Yunus'un, dünyada Mozart, Beethoven, Chopen gibi sanatçılarda görülen, herhangi bir sesi referansa gerek olmadan doğrudan notaya dökebilme olarak adlandırılan üstün müzik yeteneği "absolut kulağa" sahip olduğunu notaları görmeden, hangi nota olduğunu söyleyerek gösterdi.

İstanbul Milletvekili Metin Külünk, 19 yaşındaki otizmli müzisyen Yunus Yazar ile ilgili yapılan girişimleri de Dost Beykoz Haber Müdürü’ne değerlendirdi.

Külünk, "Yunus, Türkiye'de herkes kendi işini yaptığı zaman ortaya nasıl bir şey çıkıyor onun ispatıdır" dedi.

Medyanın, ailenin ve öğretmenin gücü birleştiği zaman ortaya Türkiye tablosunun çıktığının altınız çizen Metin Külünk, "Yunus evladımız, Türkiye'deki otizmle birlikte var olan engelsiz yaşamın önemli sembollerinden birisidir. Otizmin engel olmadığı eğer üzerine gidilirse, inanılırsa, otizmli kabul ettiğimiz evlatlarımızın ne kadar büyük başarılara imza attığının ispatını gösteriyor. Yunus piyano çalıyor, gelecekte Tuluyhan Uğurlu gibi bir üstadın arkasından inanıyorum ki Türkiye'nin en önemli piyanistlerinden olacak ve Yunus bir gün New York'ta, Tokyo'da, Berlin'de, Paris'te, Brüksel'de, Ankara'da piyanosuyla parçaları seslendirecek ve herkes Yunus'u ayakta alkışlayacak" şeklinde konuştu.

Külünk'ten AA muhabirine teşekkür

İstanbul Milletvekili Metin Külünk, AA'nın "Beykoz'un 'Mozart'ı otizmli Yunus'un konservatuar hayali" haberinin muhabirine de teşekkür etti.

"Ben her şeyden önce Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Burcu kardeşimize teşekkür ediyorum. Eğer ki o Lokman kardeşimiz vasıtasıyla Yunus'u haber haline getirmeseydi bizim haberimiz olmayacaktı. Bu da siyasetin aslında kendini sorgulaması gereken boyutudur. Burcu kardeşimiz olmasa haberimiz olmayacaktı halbu ki bizim haberdar olmamız lazımdı."

Yunus Yazar örneğinin siyasetin sokakta yapılması gerektiğinin ispatı olarak değerlendiren Külünk, burada ki asıl gücün öğretmenin ve annenin olduğunu söyledi.

"Koşarak Yunus'un dilekçesini almaya geldim"

Metin Külünk, "Medyanın pozitif katkısı Yunus'u bize ulaştırdı ama buradaki asıl güç annesi, öğretmenidir. Konunun asıl ortaya çıkış gerekçesi Yunus devlet konservatuarına, üniversite konservatuarlarına gitmek istiyor. Üniversite sınavında puan engeline takıldığı için mümkün olmadı. Oysa Yunus piyano çalabiliyor kabiliyeti çok yüksek, inanıyorum ki diğer arkadaşlarıyla konservatuar sınavına girdiklerinde eşitlenecek. Konu buradan başladı ve YÖK Başkanlığına müracaat ettik. Hasan Mandal hocamız konuya hemen ilgi gösterdi. Akabinde YÖK Başkanımız konuya dahil oldu ve bu işle ilgili kurulu topladı. Ne yapabiliriz sorusunu sordu ve bende ondan aldığım bilgilerle koşarak Yunus'un dilekçesini almaya geldim. YÖK'te o dilekçeyle birlikte konuyu değerlendirecek" ifadelerini kullandı.

Külünk, değerlendirmelerinin sonunda sanatçı Cem Yılmaz'a teşekkür ederek, Tuluyhan Uğurlu'nun Yunus Yazar'ı ziyaret edeceğini ve onun direktifleri doğrultusunda gencin eğitimlerine devam edeceğini söyledi.

Yaşadığı sevinç sonrası duygularını anlatmakta güçlük çeken Yunus Yazar'da, "Çok sevindim, mutlu oldum. Milletvekilimiz Ankara'dan kalktı geldi. Teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Otizmli 19 yaşındaki piyanist Yunus Yazar'ın müzik öğretmenliğini yapan Özgen Zeybek'te Dost Beykoz Muhabirine yaptığı açıklama da uzun süredir engelli ve otizmli gençlerin önündeki YGS barajı engelinin kalkmasını istediğini belirterek, konuyla ilgili çalışmaların başlaması nedeniyle mutlu olduklarını söyledi.

Zeybek, "Yetenekli olup da YGS'de takılan öğrenciler için Yunus inşallah bir adım olacak ve bu şekilde onlarında önü açılacak. Biz sadece yeteneği olan öğrenciler kendilerini yetenek sınavıyla göstersin istiyoruz. Çünkü YGS barajı otizmli ve engelli çocuklara hitap eden bir şey değil" dedi.

Haber Merkezi