Recep ÖNCEL
  • 30/12/2022 Son günceleme: 30/12/2022 11:42
  • 4.695

Biz Türkler kültürü birikimi çok yüksek olan bir milletiz. Bizim kültürümüzü etkileyen en önemli şey İslam Dini olmuştur.

Bu Türklerin İslam’la şereflenmesi ile başlamış,  Selçuklu ile devam etmiş ve Osmanlı’da zirve yapmıştır.

Cumhuriyetin ilk zamanlarında kesintiye uğramış olsa da, son yıllarda İslam Kültürüne sahip çıkılmaya başlanmış ve güzel çalışmalar yapılmaktadır.

Memleketin farklı yerlerinde olan bu gayretlerde elbette merkez İstanbul’ dur.

Biz zaman zaman değişik etkinliklere katılarak, kültür değerlerimizi daha yakından görmeye bilmediklerimizi öğrenmeye ve istifade etmeye çalışıyoruz.

İslam Medeniyetleri Müzesi;

Geçtiğimiz günlerde Çamlıca Camiini ziyaret ettik. Camide önce namazımızı eda ettik.

Bu güzel eserdeki emeklerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanına tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ziyaret esnasında şu husus dikkatimizi çekti; havaların soğuk olması dolayısıyla caminin ana girişi kapatılmış, yandaki kapılardan giriş yapılıyor. Ancak avluya gelen vatandaşlar kapıyı kapalı görünce tereddüde düşüyorlar. Belirgin bir yazı veya levha ile girişlerin yan kapıdan olduğunun yönlendirilmesi gerekiyor. İlgililere duyurulur.

Namazdan sonra, İslam Medeniyetleri Müzesini ziyaret ettik. Bu müze 10 bin metre kare kapalı alanda bulunmaktadır. Milli Saraylara bağlıdır.

Müzede; 7. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar İslam Sanatının gelişimi yansıtılmaktadır. Türk Dokuma Sanatı, Peygamber Efendimize ait eserler, Sakalı Şerif kapları, nalınlar, ilk mabet Kâbe, Kur’anı Kerim mahfazaları, berat fermanlar, hat sanatı, Osmanlı kıyafetleri, İslam’da fetih, İslam’ı sikkeler, padişah kılıçları bulunuyor.

Bu eserlerin pek çoğu daha önce hiç teşhir edilmemiş eserlerdir. Osmanlıların her sene Hac mevsiminden önce Mekke ve Medine’ye gönderdiği Sürre Alayları’nın unsuru olan Mahmel’i Şerif ve Sevgili Peygamberimizin Hilye’yi Şerif’leri bulunuyor.

Ayrıca, Ab-ı hayat enstalâsyonu ile çok güzel görsel oluşturulmuş. Sonunda müze çıkışında bazı sanat ürünleri, halılar, çiniler vatandaşa satış için sunulmuş.

Hattat Karahisari’nin yazdığı Kur’an-ı Kerim’i daha önce Kültür Bakanlığı tarafından çoğaltılmıştı, burada da aynı eser vatandaşlara sunulmuş.

Müzede, Milli Saraylara bağlı bir mekân olarak yukarı katta bir kafe hizmet veriyor. Netice gezilmesi gerekli bir mekân olarak tavsiye ediyoruz.

AKM Albayrak Hat Sergisi;

Taksim’de AKM’yi gezdik. Öncelikle kapıda güvenlik görevlileri işini iyi yapıyor. Albayrak Gurubu tarafından açılan hat sergisini ziyaret ettik, sonra cam eserleri sergisini gördük. Görevliye; mescit nerde? Diye sorduğumuz zaman; AKM’ deki mescidin yerini bilmediğini söyledi ve bize Taksim Camiini gösterdi. Biz diğer görevlilerin yardımıyla mescide gittik ve namazımızı eda ettik.

Burada, ‘Sözlerin en güzeli Kelime-i Tevhid’ temalı sergide 13 hat eseri sergileniyor.

Gerçekten açılışa katılan, Diyanet İşleri Başkanı’nın ifade ettiği gibi, ‘hat sanatının en güzel işlenme alanı Kur’an-ı Kerim’dir. Peygamber Efendimiz’ Allah güzeldir, güzeli sever buyurmuştur. Hattatlarımızın Allah’ın güzelliğine atıfta bulunması aynı zamanda tefekkürdür’.

‘La ilahe illallah Muhammed’ün Rasulullah’ kelimesi sözlerin en güzelidir!

Bizler, Kelime-i Tevhit levhalarını okuduğumuz zaman aynı anda bu zikri yapmış oluyoruz.

Malum; Kur’an Mekke’ de indi. Kahire’de okundu. İstanbul’da yazıldı.

Bu sergi dolayısıyla Albayrak Gurubuna teşekkür ediyoruz.

Ziyaret esnasında; ‘La ilahe illallah (Allahtan başka ilah yoktur) yazılarını’ büyük bir zevkle izledik.

Hattatlarımızı tebrik ediyoruz.

3 - Hz. Mevlana Programları,

Malum, büyük mütefekkir ve İslam mutasavvıfı Hz. Mevlana’yı anıyoruz.  2022 yılı itibariyle vuslatının 749. yılını idrak ettik.

O, gel! diyerek insanlığa  seslendi.

Allah’ımıza kulluğa,  Kitabımıza bağlılığa, Peygamber’imize yoldaşlığa çağırdı.

Öyle mesajlar verdi ki, yüzyıllar sonra insanlar O’nun mesajları ile ‘aşka sevgiye hoşgörüye ve İslam’a’ koşuyor.

Koca Pir, her yıl Konya’da ve değişik yerlerde anılıyor.

İnsanlığa söyledikleri anlaşılmaya çalışılıyor.

Bendeniz, bu çerçevede 15 Aralık 2022’ de TV net ve 24 Aralık 2022’de Birlik Vakfı genel merkezde Mevlana’yı anlatmaya çalıştım.

İnşallah, 10 Ocak’ta 2023 Konya Aydınlar Ocağı ve Kon TV’ de Mevlana ile ilgili programlara katılacağım.

Gelin; Hz. Mevlana’nın sözlerine kulak verelim;

‘Aşk ahlaki ve ruhi hastalıklar için gerekli bir hekimdir.

Aşk öyle bir güçtür ki, insanı semaya yükseltir.

Aşk Peygamberimizi Miraca yükseltti.

Hz. Musa’ ya, Tur dağında aşk tecelli etti.

Esas olan Allah aşkıdır!’

Dua edelim; Cenab-ı Hak bizlere sevgisi ve Sevgilisiyle nice güzellikler lütfeylesin.

Yazarın Yazıları