Kültür

Kültürde Beykoz, sınıfta kaldı

Kültürde Beykoz, sınıfta kaldı
14.12.2015 02:14
| | |
4689

Şeb-i Arus konserinde büyük bir boşluk vardı ve salonda Savni Sami Özer'in tanımadığı hiçkimse yoktu!Şeb-i Arus konserinde büyük bir boşluk vardı ve salonda Savni Sami Özer'in tanımadığı hiçkimse yoktu!

Beykoz Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Şeb-i Arus konseri düzenledi. Hayatını Osmanlı Türk mistik müziği ile çağdaş ritmleri kaynaştırmaya adamış olan ve kendi tarzını yaratan Üstat Sami Özer ise Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde sahneye geldiğinde çok şaşırdı. Çünkü Şeb-i Arus konserini takip eden salondaki izleyicilerin sayısı, Üstadın arkasında çalan orkestra ekibinden ancak birkaç kişi daha fazlaydı. Buna karşılık büyük bir olgunluk, heyecan ve muhabbetle musiki eserleri seslendiren Sami Özer'den ise Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Beykoz Halkı adına özür dilemek zorunda kaldı. Konserin sonunda Sami Özer'e bir buket çiçek takdim eden Kaşıtoğlu, "Böyle önemli bir sanatçımızın Şeb-i Arus gibi Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin Düğün Gecesi'ni andığımız bir günde yalnız bıraktığımız için ben Beykoz Halkı adına özür diliyorum" şeklinde konuştu. Düzenlenen Şeb-i Arus törenini ilçede yalnızca Dost Beykoz takip etti.

Üsküdar Musiki Cemiyeti'nin Kurucusu olan Emin Ongan'dan ve Âmir Ateş'ten ders alan, TRT'nin Klasik Türk Musikisi sınavını kazanan ve TRT'de 2 yıl solist olarak görev alan Sanatçı Sami Özer, Beykoz'da Şeb-i Arus için sahne aldı. Mazhar-Fuat-Özkan üçlüsüyle bir dönem çalışan ve Cem Yılmaz'ın ilk sinema filmi olan Her Şey Çok Güzel Olacak'ın klibinde oynayıp Mazhar Alanson ile 'düet' yapan Sami Özer, Beykoz’daki konserini dinlemek için salona gelen herkesi tanıdı. Beykoz'dan yalnızca Dost Beykoz'un ve Belediye görevlilerinin takip ettiği Şeb-i Arus konserinin sonunda ise Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Özer'e bir buket çiçek takdim etti. Çiçeği vermeden önce salondaki az sayıdaki kişiye hitap eden Muharrem Kaşıtoğlu, böylesi önemli bir konsere ilgi göstermeyen Beykoz Halkı adına özür de diledi.

‘Belediye Meclisi’nde henüz 1 ay önce Devlet Tiyatrolarının ilçeden gitmesi konu edilmişti’

Beykoz'da Kasım ayı toplantılarında gündem maddesini "İlçeye artık gelmeyecek olan Devlet Tiyatroları" oluşturmuştu. CHP'li Meclis Üyeleri, konuyla ilgili olarak alınan karardan dönülmesini istemiş; AK Partili Meclis Üyeleri ise Devlet Tiyatroları geriye gelmese de en azından İBB Şehir Tiyatroları için görüşmeler yapılacağını söylemişti. Yapılan görüşmeler sonunda ise İBB Şehir Tiyatroları'nın Beykoz'da oyun oynamasının sağlandığı ancak bunun için bir 'teşvik' yapılması gerektiği ifade edilmişti. Henüz bu konuşmaların üzerinden bir ay bile geçmeden, Şeb-i Arus gibi Mevlânâ ve kültürümüz için son derece önemli bir gün için üstelik 'ücretsiz' olarak düzenlenen bir konserde, salon boş kaldı. Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nin alt katında çok az sayıda izleyici yer alırken, üst katındaki locada tek bir kişi bile oturmadı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: beykoz Haber Sitesi, Şebi-Aruz, Savni Sami Özer

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"