Küçüksu Mesire Alanı 10 yıl boyunca Beykoz halkına ait!

  • 3
  • 23477
Küçüksu Mesire Alanı 10 yıl boyunca Beykoz halkına ait!
Küçüksu Mesire Alanı 10 yıl boyunca Beykoz halkına ait!
Küçüksu Mesire Alanı 10 yıl boyunca Beykoz halkına ait!
Küçüksu Mesire Alanı 10 yıl boyunca Beykoz halkına ait!
Küçüksu Mesire Alanı 10 yıl boyunca Beykoz halkına ait!
Küçüksu Mesire Alanı 10 yıl boyunca Beykoz halkına ait!

İBB ve Marmara Üniversitesi arasında gerçekleştirilen protokolün perde arkasında Beykoz Belediyesi ve Başkan Çelikbilek duruyor...

Beykoz Anadoluhisarı'nda bulunan ve ilçede 1990'lı yıllara kadar vatandaşların ücretsiz kullanımına açık olan tarihi Küçüksu Mesire Alanı, 2015 yılı itibariyle 10 yıl boyunca İBB'nin kullanımına bırakıldı. Daha önce Küçüksu Çayırı'nın büyük bir bölümünü elinde bulunduran Marmara Üniversitesi, hazırlanan protokol şartlarını kabul etti ve Küçüksu Mesire Alanı'nın tamamını İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne terk etti. Beykoz Belediyesi'nin ve Başkan Yücel Çelikbilek'in ısrarlı talepleri sonucu bir araya gelerek protokol imzalayan Marmara Üniversitesi ve İBB, ilçede önemli bir nostaljinin yeniden yaşanmasının da önünü açmış oldu. Dost Beykoz'un edindiği bilgilere göre, İBB tarihi Küçüksu Çayırı'nı halkın ücretsiz kullanımına yeniden açacak ve burada konuşlandıracağı sosyal-kültürel tesisle de Beykozlulara hizmet verecek. İBB bunun karşılığında ise Marmara Üniversitesi Anadoluhisarı Kampüsü'nde yer alan park ve yeşil alanların bakımını ücretsiz yürütecek.

Tarihin tozlu sayfalarında kalan anılar canlanıyor ve Küçüksu Mesire Alanı yeniden eski canlılığına kavuşuyor. İBB ve Marmara Üniversitesi arasında gerçekleştirilen görüşmelerin olumlu neticelenmesi sonrası, iki kurum arasında bir protokol anlaşması yapıldı. Buna göre, Küçüksu Çayırı'nın büyük bölümünde kullanım hakkı bulunan Marmara Üniversitesi, burayı 10 yıllığına kiralayan İBB'ye tüm haklarını terk etti. İBB ise Beykozluların anılarını canlandırmak ve Küçüksu-Anadoluhisarı-Göksu bölgesine renk ve canlılık verecek projeler için harekete geçti. Buna göre tarihi Küçüksu Mesire Alanı'nın temel dokusu korunacak ve inşa edilecek sosyo-kültür alanıyla da Çayır zenginleştirilecek.

‘Yücel Çelikbilek, bu sonucun çıkması için çok uğraştı…’

Beykoz'daki tarihi yeniden canlandırmak üzere harekete geçen İBB'nin gerçekleştireceği proje sonrası Küçüksu Mesire Alanı, eskisinden de güzel ve modern bir görünüme kavuşacak. Beykozlu vatandaşlar ise bu alanı eskiden olduğu gibi yine ücretsiz kullanacak ve dilerse İBB'nin tesislerinden de yararlanma fırsatı yakalayacak. İBB ise haklarından vazgeçen Marmara Üniversitesi'ne tesis gelirinin yüzde 5'ini verecek ve aynı zamanda Marmara Üniversitesi mensuplarına da tesis hizmetlerinin kullanımında yüzde 25'lik bir indirim olanağı sunacak.

Bölgede yaşayan Beykozlu vatandaşlar için son derece önemli olan bu gelişmenin perde arkasını araştıran Dost Beykoz, Beykoz Belediyesi'ne ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'e ulaştı. Bir süredir gittiği yerlerde, Marmara Üniversitesi'yle Mesire Alanı konusunda görüşmelerin devam ettiğinin haberini veren Başkan Çelikbilek'in konunun neticelendirilmesi konusunda önemli bir çaba harcadığı öğrenildi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in özellikle Mesire Alanı'nın eskiden olduğu gibi halkın kullanımına açılması ve fiziki olarak da güzel bir görünüme kavuşması için hem Marmara Üniversitesi hem de İBB'ye ısrarcı davrandığı kaydedildi.

Haber Merkezi

Muharrem Ergül'den Ali İnci'ye ziyaret
Önceki Muharrem Ergül'den Ali İnci'ye ziyaret
Beykoz Rivaspor ilk maçı için sabırsızlanıyor
Sonraki Beykoz Rivaspor ilk maçı için sabırsızlanıyor
Yorumlar (3 Yorum)

Ahmet (7 yıl önce)

2 yıldan fazla zaman geçti. Mesire alanı projesini gösteren pano çoktan kalktı. Terkedilmiş başıboş şekilde duruyor. Bir metrekare beton dahi dökmeden tamamı toprak ve çimenden mevcut ağaçların korunduğu , içinde yine toprak ,çim yürüme yollarının olduğu bir doğal bir park istiyoruz. Göztepe parkı,kalamış parkı veya Özgülük parkı gibi olmasın kesinlikle

Kamil Ali Gök (10 yıl önce)

Devletimiz Beykoz halkına ait tarihi bir mesire alanını nasıl Marmara üniversitesine tahsis etti ise yanlışından dönüp, malı sahibine iade etsin. Belediye başkanımız şayet ilçemize sahip çıkmak istiyorsa 13 yıldır iktidar olan bir partinin belediye başkanı olarak bunu başarmalıdır..

Selim (10 yıl önce)

Tesis dedikleri şey nedir? Tarihi Küçüksu Çayırı'na herhalde yapılaşmaya açmayacaklar ve tesis kurmayacaklar! Amaçları buysa sakın Beykoz Belediyesi bu alana dokunmasın! Halka ait bir alan üzerinden ne gibi bir gelir sağlanabilir ki?

Yorum Yaz