Küçüksu Kasrı'nda kaçak dükkan!...

  • 2014.09.13 00:00
  • Güncelleme: 04.11.2021 14:19
  • Okunma: 7366 kez
  • Yorum: 0
Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan Küçüksu Kasrı'nın bahçesinde yapılan hediyelik eşya dükkanı kaçak çıktı.
Küçüksu Kasrı'nda kaçak dükkan!...

İçinde Çin malı eşyaların satıldığı dükkanın, Anıtlar Kurulu'ndan onay alınmadan yapıldığı anlaşıldı. Dükkan için yıkım kararı çıktı ancak kağıt üzerinde kaldı.

İstanbul'un nadide yerlerinden Anadolu Hisarı'nın güneyinde yer alan Küçüksu Kasrı'nın bahçesine hediyelik eşya dükkanı yapıldı. Yaklaşık 6 metrekarelik dükkanın kaçak olduğu anlaşıldı.

İçinde Çin malı hediyelik eşya satılan dükkan için ne Anıtlar Kurulu'ndan ne de Beykoz Belediyesi'nden onay alınmadığı anlaşıldı. Yaklaşık iki hafta önce bir günde inşa edilen dükkana Beykoz Belediyesi'nden yıkım emri çıktı. Buna rağmen dükkan faaliyetini sürdürüyor.
  
Dükkanın yapımdan Milli Saraylar Restorasyon ve Teknik Uygulamalar Başkanlığı'nın sorumlu olduğu anlaşıldı.

Örnek model olarak yapılmış

Başkanlık konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu yapı için resmi kaldırılma kararı alındığını belirtti. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: "Örnek bir model olarak ortaya yerleştirildi. Buna rağmen beğenilmedi. Şimdi kaldıracağız. Onun yerine daha uygun bir yapı düşünülüyor. Lakin aynı yerde yapılmayacak. Yer üzerinde çalışıyoruz."

Resmi bile rekor kırmıştı

Sultan Abdülmecit tarafından Mimar Nikoğos Balyan'a yaptırılan Küçüksu Kasrı'nın inşaatı 1856 yılında tamamlandı. Eski adı "Göksu Kasrı" olan bu yapı, padişahların, Boğaziçi kıyılarındaki biniş kasırlarından biri olarak tarihe geçti. Kasır, 3. Selim döneminde tamir edilerek önüne büyük bir çeşme yaptırıldı. İstanbul'u anlatan 3 eserden biri olan Ressam Herman Corrodi'nin yaptığı "Boğaziçi'de Asya'nın Tatlı Su Çeşmesi" adlı resim Londra'da düzenlenen müzayedede 518 bin 500 sterlin gibi rekor fiyata satılmıştı.
 
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Kaçak, Küçüksu, Kasır, Dükkan