Küçüksu Amele Pazarı, El Cezire'ye haber oldu

  • 0
  • 15209
Küçüksu Amele Pazarı, El Cezire'ye haber oldu
Küçüksu Amele Pazarı, El Cezire'ye haber oldu
Küçüksu Amele Pazarı, El Cezire'ye haber oldu
Küçüksu Amele Pazarı, El Cezire'ye haber oldu

Katar merkezli uluslararası haber kanalı olan El Cezire televizyonunun Türkçe servisi, Beykoz Küçüksu'ya gelerek, Afganları haberleştirdi.

Özellikle El-Kaide lideri Usame bin Ladin'in görüntülerini yayınlayarak, 2001 yılında ABD'deki ikiz kulelere yapılan 11 Eylül saldırılarının ardından dünyanın dikkatini çeken El Cezire televizyonu, Beykoz Küçüksu'ya gelerek Afganistan uyruklu vatandaşları haberleştirdi. Beykoz Yenimahalle Muhtarı Nevzat Cebeci'yle röportaj da gerçekleştiren El Cezire, Küçüksu'daki Amele Pazarı'nda bekleyen Afganları görüntüledi. Öte yandan haberi okuyan Beykoz'dan Feride Kaya isimli bir vatandaş, tepki gösterdi. Yenimahalle'de yaşayan Afganlara yönelik olumsuz iddialar yönelten Feride Kaya, Yenimahalle'de yaşayan bir vatandaş olarak, Afganlarla sorunlar yaşadıklarını iddia etti.

Dünyaca ünlü El Cezire televizyonunun Türkiye Bürosu, Beykoz Küçüksu'ya gelerek Afganları görüntüledi. Küçüksu'da Afganlardan oluşan bir Amele Pazarı kurulduğunu duyuran El Cezire Türkiye muhabiri Sümeyye Ertekin, buradaki bekleyiş sırasında yaşanılanları da kaydetti. Afgan işçilerden Tadmir İbrahim, Nurmuhammed As, Arif Haşimi ile görüşen El Cezire, bu sırada kendi dükkânını açan Afgan Aldulvedud Hidari'yi de görüntüledi. Beykoz Yenimahalle Muhtarı Nevzat Cebeci ile de bir görüşme gerçekleştirirken, Muhtar Cebeci'nin konuyla ilgili olarak şunları söylediği kaydedildi:

‘Muhtar Cebeci, mahallesinde yaşayan Afganlar hakkında El Cezire televizyonuna demeç verdi’

"Mahallemizin nüfusu 19 bin civarında. Afgan, Suriyeli, İranlı, Iraklı vatandaşlarımızın tahmini nüfusu da 5 bin civarında. Yani 25 bin kişi olduk onlarla birlikte. Yoğunlukla Afganlar yaşıyor mahallemizde. Buradaki yoğunluğun sebebi amele pazarı, işçi pazarı yakınımızda olduğu için Yeni Mahalle’de daha çok ikamet ediyorlar. 10 yılı aşkın süredir mahallemizde ikamet ediyorlar. Bu zamana kadar onlarla ilgili bir sorun yaşamadık. Ancak mahallemize gelen otobüsler 19 bin kişiye göre düzenlenmiş. 25 bin kişi olunca artık otobüsler yetmiyor. Otobüslerin artırılmasını talep ediyoruz. Bir başka sıkıntı da gelenlerin çoğu kaçak olduğu için kayıt altında değiller. Bir an önce kayıt altına alınmaları gerekir. Çocuklu olanların çocukları okula gidemiyorlar ya da gayrı resmi gidiyorlar, karne alamıyorlar."

'Yenimahalle'de ikamet eden Feride Kaya, çeşitli iddialar sıralayarak, habere tepki gösterdi'

Röportajlar sırasında neden Afganistan'dan Türkiye'ye geldiklerini anlatan Afganlar, genel olarak ekmek parası için çalıştıklarını kaydetti. Afganistan'daki zorlukları "Orada DAİŞ ve Taliban var" diyerek özetleyen Tadmir İbrahim adlı mülteci, her gün iş olmadığını ve olduğu zaman ise günlük ancak 50-60 lira kazanabildiklerinden bahsetti. Henüz 21 yaşında olan ve İran üzerinden Türkiye'ye sığınan Arif Haşimi adlı Afgan genç ise üç yıldır yaşadığı Türkiye'de çalıştığının karşılığını alamamaktan şikayet etti. Kendilerini çalıştıran kişilerin daha sonra iş para ödemeye geldiğinde ortadan kaybolduğuna dikkat çeken Haşimi, telefonlarına ise genel olarak alacakları olduğu taşeronların yanıt vermediğini söyledi.

El Cezire'nin Küçüksu'da görüntülü olarak yaptığı çekimler, kurumun internet sayfasından da yazılı olarak yayımlanırken, bu sırada haberin altında duran bir yorum da dikkat çekti. Kendisini Beykoz Yenimahalle’nin yerlisi olarak tanıtan Feride Kaya adlı vatandaş, El Cezire'ye tepki gösterdi. Mahallede yaşayan Afgan vatandaşlar hakkında çeşitli iddialar da dile getiren Beykozlu Feride Kaya, şöyle dedi:

Feride Kaya: “Çocuklarını sokağa salamayan anneleri de yazınız”

"Yenimahalle'de yaşayan biz yerli halkla da bir röportaj yapsaydınız, böyle bir makale yazmazdınız. Tek taraflı yazının hiçbir geçerliliği bulunmamaktadır. Afganlar yüzünden cezaevinde yatan yerli halkı da yazınız. Çocuklarını sokağa salamayan anneleri de yazınız. Fahiş derecede artan kiraları da yazınız. Bulaşıcı hastalıkları da yazınız. Toplu taşıma araçlarında yaşanan tacizleri de yazınız. Bir de bize sorunuz..."

Haber Merkezi

Riva Deresi’nde tehlike büyük… Yine Balıklar ölüyor
Önceki Riva Deresi’nde tehlike büyük… Yine Balıklar ölüyor
Dost Beykoz Gazetesi Ekim 2023... 243. Sayı
Sonraki Dost Beykoz Gazetesi Ekim 2023... 243. Sayı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz