Kovid-19 tedbirleri Beykoz'da etkisini gösterdi

  • Güncelleme: 28.12.2020 15:01
  • Okunma: 4649 kez
  • Yorum: 0
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında alınan tedbirler sonrası Beykoz'da haritanın rengini değiştirdi.
Kovid-19 tedbirleri Beykoz'da etkisini gösterdi

Yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı genelgesiyle Beykoz'da da uygulanan kısıtlamalar, etkisini göstermeye başladı.

Edinilen bilgiye göre Beykoz Devlet Hastanesinde yatan hasta sayısında dikkati çeken bir şekilde azalma meydana gelirken, ilçede test talebi ve hastaneye yatış oranlarında da ciddi sayıda azalmalar yaşandı.

Hafta içi 21.00 ile 05.00 arasında hafta sonu ise 56 saat süreyle uygulanan kısıtlamalar çerçevesinde Beykoz'daki vaka sayılarının düşmesinde etkili olduğu belirtiliyor.

İlçenin en kalabalık alanlarından Beykoz Kavacık Mahallesi, geçtiğimiz ay yüksek riskli bölge olarak tanımlanırken, şu sıralarda orta riskli bölge olarak ifade ediliyor.

Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında Ekim ve Kasım ayı içerisinde neredeyse birçok nokta kırmızı renk ile işaretlenirken, yeni yıla sayılı günler kala ilçe geneli neredeyse yeşil renk ile gösterilmeye başlandı.

Anadolu Kavağı'nda Doğu Kapısı olarak bilinen bölgede kırmızı noktalar görülürken, Beykoz Devlet Hastanesi'nin bulunduğu bölgede de hastalık ciddiyetini korumayı sürdürüyor.

Uygulamaya göre Beykoz, Öğümce, Riva, Kılıçlı, Poyrazköy gibi daha önce köy olarak ifade edilen mahallelerde de vakaların neredeyse hiç kalmadığı görüldü.

Sağlık camiasından edinilen bilgiye göre, sağlık personelleri vatandaşların tedbirde ısrarcı olmalarının böyle kırılma noktalarında her zamankinden daha önemli olduğu ifade edildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nasıl bulaşır?

Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız,burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir.

Toplu taşımada HES Kodu dönemi 15 Ocak'ta

İBB, yeni dönem için gerekli adımları atarak İstanbulkartlar ile HES kodlarının eşleştirilmesi uygulamasını başlattı. 

15 Ocak’tan sonra HES kodu eşleşmesi yapılmamış İstanbulkart’lar toplu taşımada kullanılamayacak. Kart kullanıcıları, HES Kodu ile birlikte kişisel bilgilerini "https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul" sitesindeki gerekli alanlara girerek eşleştirme işlemi kolaylıkla yapılabiliyor.

İşlem sırasında destek almak isteyen vatandaşlar Alo 153’e başvurabilecek.

Genelgeye göre, tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken kent içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri ilgili makamlarla paylaşılacak. Koronavirüs tanılı hastaların, taşıyıcıların veya bu kişilerle temasta olanların toplu ulaşım kullanımı geçici olarak engellenecek.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Kovid-19, Vaka, HES

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz