Kovid-19’da yeni tablo

  • 20.08.2021 11:34
  • Okunma: 2535 kez

Dr. Hüseyin Atilla TÜYSÜZ


Tüm önlemlere rağmen, dünyada korona virüse yakalananların sayısı 203 milyonu, ölenlerin sayısı da 4 milyonu aştı.

Aşmaya da devam ediyor, vaka sayıları ve ölümler artıyor. Çin varyantını sonlandırmadan, ülkeler Delta varyantına da tedbirler/çözümler arıyor. Bu virüse de henüz çözüm bulamamışken, Kolombiya varyantının yolda olduğunu belirtiyor uzmanlar.

2019 Yılında, Çin'de ortaya çıkan koronavirüs sıklıkla mutasyona uğramaktadır. Bu mutasyon virüslerin bazıları önemsiz olmakta, bazıları ise çok önemli risklere sebep olmaktadır. Koronavirüs hastalığına neden olan virüsün diğer mutasyonlara göre daha yüksek bulaşıcılık ve öldürücülük oranına sahip olduğu gözlenmektedir. Nedeni de; Delta varyantının ilk virüse (Çin'de ortaya çıkan) göre yapısal değişiklikler göstermesi ile hücrelere girmesi ve tutunması kolaylaştığı düşünülmektedir. Delta varyantının belirtileri ilk koronavirüs  hastalığının belirtilerinden biraz farklı: Ön planda burun akıntısı, baş-boğaz ağrısı olmakla beraber ateş, öksürük, solunum yetmezliği, eklem-kas ağrıları ve iştahsızlık bu varyantta mevcut. 

Bayram sonrası pandemi polikliniklerinde ve servislerinde yoğunluk yaşanıyor. Hastanemiz 17 Ağustos itibariyle tekrar pandemi hastanesi oldu. Yani koronavirüs hastaları sevk edilmeyecek. Yeni vakaların %80'den fazlası aşılanmamış olanlardan bahsediliyor. Pandemi servisinde yatanların da %60 aşılı oldukları belirtiliyor. Aşılama yoğun bakım yatışı, hasta olma potansiyelini düşürüyor. Aşılanma oranlarını artırarak yeni varyantların önlemini de almış olacağız. Salgınlar tarihi, aşıların ve toplumun yüksek kesimine ulaşmış aşılamanın, yaşamı ve geleceği kurtardığı örneklerle doludur. Koronavirüs pandemisinin sonlandırılması da yaygın aşılama ile olacaktır.

Koronavirüs hastalığını önlemede, temas sonrasında ve hastalık esnasında etkili bir ilaç bulunmamaktadır. Bu nedenle tedavi dışı korunma yöntemlerinin çok önemli olduğunu kabul etmeliyiz. Hatırlayalım:

  • Maske, mesafe, temizlik kuralına uymalıyız. 
  • Kalabalık ve kapalı ortamlardan kaçınmalıyız. 
  • Bulunduğumuz kapalı ortamı sık sık havalandırmalıyız.  

Sonbaharda pandemiden kurtulmuş vaziyette, yazılarımızda buluşmak üzere. Kalın sağlıcakla.

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları