Kovid-19 Beykoz'da yeniden tırmanışa geçti

  • 15.10.2020 14:11
  • Güncelleme: 15.10.2020 14:33
  • Okunma: 14245 kez
  • Yorum: 0
Hasta sayılarının uzun süredir yüksek seyretmesi Beykoz'u da etkiledi, Devlet Hastanesine başvuran hasta sayısında ciddi artış oldu.
Kovid-19 Beykoz'da yeniden tırmanışa geçti

Bir süredir vaka-hasta sayısı tartışmalarının yanında yaz aylarının sona ermesiyle birlikte Beykoz genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı koyulan kişilerin sayısı tırmanışa geçti.

Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına göre daha önce düşük riskli olarak gösterilen bölgelerin bir çoğu yüksek riskli bölge olarak tanımlanmaya başlandı. Özellikle gün içerisinde insan sirkülasyonunun çok olduğu bölgelerde yüksek risk tanımlaması olması vatandaşları tedirgin etmeye başladı.

Yoğun bakımda hasta sayısı artıyor

Edinilen bilgiye göre Beykoz Devlet Hastanesinde yatan hasta sayısında önemli oranda artış olurken, bu sayının pandeminin pik yaptığı dönemle neredeyse aynı olduğu bildirildi.

Beykoz Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Atilla Tüysüz, daha önce yaptığı açıklamada ilçe genelinde hastaneye 24 saat içerisinde 180 kişinin Kovid-19 şüphesiyle muayene olmaya geldiği ve bu kişilerden ortalama 10-14 kişiye tanı koyulduğunu söylemişti.

Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına göre vaka yoğunluğunun daha çok sahil bandında yoğunlaştığı, iç bölgelerde de nadiren de olsa vaka görüldüğü belirtildi.

Yine uygulamaya göre Beykoz, Öğümce, Riva, Kılıçlı, Poyrazköy gibi mahallelerde de vakaların görüldüğü kaydedildi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, dün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İstanbul'daki vaka sayısının Ankara'yı geçtiği buna rağmen ek bir tedbir uygulama konusunda henüz bir fikir ortaya atılmadığını söylemişti.

Sağlık camiasından edinilen bilgiye göre, hastanelerde ve filyasyon ekiplerinde görev yapan sağlık personellerinin yorulmaya başladığı, vatandaşların tedbirde ısrarcı olmalarının her zamankinden daha önemli olduğu ifade edildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nasıl bulaşır?

Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız,burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir.

Beykoz'un sağlık ordusuna doktor takviyesi

Beykoz Devlet Hastanesindeki doktorlara son yapılan atamalarla birlikte 28 yeni doktor daha eklendi. Beykoz Devlet Hastanesi'ne 28 kişiden oluşan acil servis doktorlarının ataması yapıldı. Kısa süre önce Beykoz Devlet Hastanesindeki görevlerine başlayan doktorlara ilk eğitimleri Ekim ayının başında verilmişti.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz