Korsanla mücadele ciroları etkiledi

  • 0
  • 7414
Korsanla mücadele ciroları etkiledi
Korsanla mücadele ciroları etkiledi
Korsanla mücadele ciroları etkiledi
Korsanla mücadele ciroları etkiledi
Korsanla mücadele ciroları etkiledi
Korsanla mücadele ciroları etkiledi
Korsanla mücadele ciroları etkiledi
Korsanla mücadele ciroları etkiledi
Korsanla mücadele ciroları etkiledi
Korsanla mücadele ciroları etkiledi
Korsanla mücadele ciroları etkiledi

Türkiye Basım Yayın Meslek ile Basın Yayın Birliklerinin ortaklaşa düzenlediği geleneksel iftar programı İBB Beykoz Koru Tesisleri’nde yapıldı. Korsan kitapla yapılan mücadele sonrası elde edilen sonuçlar iftar sonrası yapılan konuşmalara yansıdı.

Birlikler konuklarını Eminönü İskelesi’nden başlayıp Beykoz İskelesi’nde son bulan Boğazturu ile iftar programına taşıdı…

AK Parti İstanbul Milletvekili TBMM Eğitim Komisyonu Üyesi ve İşaret Yayınları sahibi İsmet Uçma, İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürü Nevim Sekizkardeşler, Türkiye Basım Yayım Meslek Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu, Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün gibi yayıncılık sektörünün önemli isimlerinin katıldığı yemekte, İBBKültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu BaşkanıBayram Murat, MUSİAD Sektör Kurulu Başkanı Mehmet Yıldız, MUSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Melike Günyüz, D&R Mağazaları Genel Müdürü Kürşat Demircioğlu, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Türkiye Basım Yayım Meslek Birliği Onursal Başkanı Hasan Hüseyin Doğru, Basın Yayın Birliği Onursal Başkanı Hayati Bayrakİstanbul Ticaret Odası Meclis Üyeleri Erhan ErkenOsman Nuri Öztürk ve İlhan Soylu gibi isimlerde hazır bulundu.

‘Gece, Kur’an Tilaveti ile başladı’

Yayınevi temsilcilerini bir araya getiren geleneksel iftar programının sunumunu Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Tayfur Esen yaparken, iftar öncesi programa katılamayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Topçu’nun gönderdiği mesajlar katılımcılarla paylaşıldıktan sonra Kuran-ı Kerim okundu.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu, Mart yerel seçimlerinden sonra Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı olması nedeniyle üç aydır ayrı kaldığı yayımcılarla bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. Ramazan ayının manevi anlam ve önemine değinen Kaşıtoğlu, “Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden azat olan ‘Onbir Ayın Sultanı’ Mübarek Ramazan-ı  Şeriflerinizi tebrik eder, birlik ve beraberliğimizin artarak devam etmesine vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ederim” dedi.

Kaşıtoğlu: “Birliğimiz, sorumluluğunun bilincindedir”

Meslek Birliği bünyesine günden güne yeni yayınevleri katılarak, taşıdıkları sorumluluğun arttığının bilincinde olduklarını vurgulayan Muharrem Kaşıtoğlu, yayın dünyasının değerli emektarları, kültür ve sanatın kıymetli temsilcileri ve meslektaşları ile birlikte çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti. Sektörün taleplerini, sorunlarını bir yayıncı olarak çok iyi bildiğine dikkat çekerek, “Yayıncılar kültür hayatının merkezinde yer almalarına, emek vermelerine rağmen hak ettiklerinin karşılığını ne yazık ki alamamaktadır. Bu bağlamda, meslek birliğimizin örnek ve başarılı faaliyetleri bu sorunların aşılması için önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı. 

‘Korsana hayır!’ 

Kaşıtoğlu, şunları kaydetti: “Telif hakları alanında, ihlallerin önlenmesi, uygulamaların yaygınlaştırılması, güçlendirilmesi ve kamuya farkındalık oluşturulması için çeşitli faaliyetler gerçekleştirdik. ‘Korsan Alma Hırsızlığa Ortak Olma’ yazılı takvimler, poşetler bastırarak hem yayıncılarımıza, hem de tüm Türkiye’deki kitapseverlere ücretsiz olarak dağıttık. Bu poşetlerde yer alan korsan ihbar hatlarımıza 7/24 gelen ihbarları titizlikle değerlendirdik ve ülkenin dört bir yanına etkili baskınlar gerçekleştirdik.

İlim ve edebiyat alanında faaliyet gösteren meslek birlikleri temsilcileri olarak biraraya geldik. Toplu lisanslamaya başlamak için teknik alt yapı hazırlıklarına başladık. Yasalaşması beklenen Yeni Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yer alan ortak lisanslama birliğinin temeli sayılabilecek bu oluşumla, üniversiteler, kütüphaneler öncelikle olmak üzere, ilim ve edebiyat eserlerinin fotokopi vb yollarla çoğaltılıp kullanılmasının lisans bedeli ile yapılmasını sağlamayı hedeflemekteyiz. Bu yolla yayınevlerimize uğradıkları hak kayıplarını bir nebze azaltılmasını ve buradan elde edilecek gelirlerin adil olarak üyelerimize dağıtmayı hedeflemekteyiz.” 

‘Kurumsal Logo ve web sitesi Yenilendi’ 

Türkiye kelimesinin kurum unvanı ve logosunda yer alması için BASYAYBİR olan unvanınTBYM olarak değiştirildiğine dikkat çeken Muharrem Kaşıtoğlu, yine buna paralel olarak kurumsal web sitesinin www.tbym.org ve www.tbym.org.tr olarak yenilendiğini, ayrıca mobil web sitesi uygulamasına geçilerek, unvan ve logo için marka tescil başvurusunda bulunulduğunu söyledi. 

Meslek Birliği olarak eğitim alanında yapmış oldukları çalışmaları da dile getirerek katılımcılarla paylaşan Başkan Kaşıtoğlu, şunları söyledi: 

“Yayınevlerinin bandrolü YAYFED’den teslim alıp matbaaya teslim etme sürecinde uygulanan prosedürün ve dikkat edilmesi gereken hususların neler olduğu konusunda eğitim programları düzenleyerek yaşanılan sorunların en aza indirilmesine çalıştık. Eğitime katılan üye yayınevlerimize ‘bandrol teslim ve tesellüm belgesi’ dağıtıldı. Fikri Mülkiyet alanında yaşanan zorlukların aşılması için konusunda uzman olan hakim, savcı ve emniyet personeline eğitimler verildi. Yayınevlerimize ‘e-pub’ eğitimleri verilerek dijital yayıncılığa geçişte kolaylık ve avantaj sağlamalarına katlı sağlandı. CNR kitap fuarında TBYM olarak seminer programları düzenledik. Meslek Birliği standında korsanla mücadele fotoğraflarını ve basında yer alan haberleri sergiledik.” 

‘Korsanla mücadelede inanılmaz rakamlar’ 

Türkiye’de yayımcılık sektörünün 2013 yılında yüzde 12 büyüyerek dünyada 13. sıradayer aldığını ifade eden Başkan Kaşıtoğlu“2013 yılında yapılan korsan baskın sayıları yüzde 10 artmış ve yakalanan materyalde ise yüzde 20 azalma söz konusu olmuştur. 2013 yılında 5,7 milyon korsan materyal ele geçirilmiştir. Böylelikle korsanla yapılan etkin mücadele sektörün büyümesine katkı sağlamıştır” dedi. 

Beklediğimiz tek şey,  manevi destek 

Konuşmasının sonunda Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği olarak düzenlenen iftar programında bir arada oldukları için mutluluk duyduğunu dile getiren Başkan Muharrem Kaşıtoğlu, “Bizler, gerçekten zamanımızdan fedakârlık yaparak, sektörümüzün gerçek anlamda büyümesini, hak ettiği noktaya gelmesini ve hak ihlallerimizin önlenmesi için gerçekten gece gündüz çalışıyoruz. Öyle ki, bu korsan matbaa ve depo baskınlarının neredeyse tamamı gecenin geç saatlerinde hatta sabaha karşı yapılmıştır. Burada bizim sizden beklediğimiz tek şey manevi olarak desteğinizdir. Maddi olarak desteğiniz çok şükür geliyor. Siz YAYFED’den bandrol aldıkça, oradan da Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’ne başta korsanla mücadele ve fikri ve fikri hakları geliştirilmesi konusunda harcanmak üzere ödemeler yapılmaktadır. Allah size bol kazanç versin, bol satış versin. Siz çok bandrol alın biz de çok paralar alalım. Hepinize saygılar sunuyorum, teşekkür ediyorum” dedi. 

Basın Yayın Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Münir Üstün de sözlerine gecede yapmış olduğu konuşmada, içinde oldukları günlerin temellerinin 10 yıl önceden atılmış olduğunu dile getirerek, bundan sonra da birlik beraberlik içerisinde devam etmesini temenni ettiğini kaydetti.

Münir Üstün: “Ciro, 3’e katladı”

Türkiye’de 2013 yılında 500 milyonun üzerinde kitap üretildiğini belirten Başkan Münir Üstün“Yıllık ciromuz 2 buçuk milyar dolar olmuş ve 800 milyon dolar olan ciro, 6 yıl sonra 2 buçuk milyar dolara ulaşmış. Bunları hep beraber yaptık. Bunu buradaki bütün yayıncı arkadaşlarımızla birlikte başardık” diyerek, kolektif çalışmanın önemine değindi.

Daha sonra kürsüye davet edilen Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu Başkanı Bayram Murat’da çok kısa bir selamlama konuşması yaparak şunları söyledi: “İftarların çok önemli sembolik yönleri var. Ben 7 senedir bu hazirunun içerisindeyim, takip ediyoruz, görüyorum. Nerden nereye geldiğimiz biraz önce ifade edildi. Bence bu birliktelikler çok anlamlı çok önemli. Allah hepinizin hem iş hayatınızda hem aile hayatınızda hem de dost hayatınızda birliğinizi bozmasın.”

“Biz bir aileyiz” diyerek sözlerine başlayan AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, başka bir programı iptal ederek geceye katıldığını ve yayıncılarla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İsmet Uçma: “Bu Türkiye Sizin Eseriniz”

Basım yayıncılığının ne kadar zahmetli ve aynı zamanda kıymetli bir meslek olduğunun altını çizen Milletvekili Uçma“Diğer insanlar, bulundukları semtlerden iş yerlerine giderler, akşam evlerine gelirler. Yalnız yayıncılar, her sabah semtlerinizden gurbete çıkarsanız akşam sılaya dönersiniz” diyerek TBYM Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu’nun konuşmasında yer verdiği ‘Yayıncılar hak ettiği karşılığı alamıyor’ cümlesini hatırlatarak “Bu ekonomik olarak doğru bir tespit. Ama yayıncılar hak ettikleri karşılığı misliyle, milyon kez fazlasıyla aldılar. Onlar yeni bir Türkiye kurdular. Bu Türkiye sizin eseriniz”  diyerek sektörün önemine değindi.

İleride milletvekili olarak değil bir yayıncı olarak anılmak istediğini dile getiren Milletvekiliİsmet Uçma“Siyaset bugün var, yarın yok. Ama yayıncı var oldu ve hep var olacak. Bu medeniyet bileşkesinde ağırlık teşkil etmenin tek yolu yayıncılarımızdan geçmektedir. Onlar toplumu hekim hassasiyetiyle, naif dokunuşlarla bir yerden alıp bir yere getiriyorlar. Bugünü hazırlayan, dünün havuzuna su taşıyan siz kıymetli yayıncı kardeşlerimizsiniz. Sizi bu emekleriniz için kutluyorum, tebrik ediyorum. Biz siyasetçi olarak size ne verdik bilmiyorum ama sizden çok şey aldık. Sizinle yol arkadaşlığı etmek, sizinle bir aile olmak büyük onur, büyük şeref. Hepinize teşekkür ediyorum ve sizleri Allah’a emanet ediyorum” dedi.

Yapılan açılış konuşmalarından sonra Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu, korsanla mücadele çalışmalarına önemli katkı sunan, Meslek Birliği adına kurum ve kuruluşlar, bakanlıklar ve yayıncılar arasında köprü olan TBYM Genel Sekreteri Av. Melahat Boran’ı kürsüye davet ederek, çalışmalarından dolayı çiçek takdim etti.

Gecenin sonunda Basın Yayın Birliği Münir Üstün tarafından sahneye davet edilenTürkiye Basım Yayın Meslek Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu, Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Kütük, CNR Holding Başkanı Ceyda Erem, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Basın Yayın Birliği Genel Sekreteri Alpaslan Durmuş ve İTO Meclis Üyesi Erhan Erken’e derneğin çalışmalarına katkı sundukları için birer plaket takdim edildi.

Haber Merkezi

Sedat Peker, Küftece için geldi
Önceki Sedat Peker, Küftece için geldi
Beykoz’un spor lisesi İzmir’de galibiyetle başladı
Sonraki Beykoz’un spor lisesi İzmir’de galibiyetle başladı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz