Koronavirüs'ten korunma

  • 24.03.2020 15:42
  • Okunma: 6305 kez

Sevgili dostlar, son yazımızda coronavirüsün nasıl olduğundan, neler yaptığından bahsetmiştik. Bu sefer dünyayı kasıp kavuran bu virüse karşı ne yapmalıyız konumuz olacaktır.

Çok merkezli çalışmalara rağmen Covid-19'a etkin bir ilaç an itibariyle bulunamamıştır. Yakın bir gelecekte de bulunabileceği öngörülmemektedir.

Yaşam tarzımız, kişisel hijyende dikkatimiz, yediklerimiz/içtiklerimiz ve yaptığımız spor bağışıklık sistemimizi güçlendiren etkin yöntemlerdir.

Ağız, boğaz ve burun virüs için en önemli bulaşma, yerleşme, çoğalma ve akciğerlere inme yerleridir. Dolayısıyla bu bölgelerin korunması ve temiz tutulması önemli ilk aşama

kriteridir. 15-20 dakika arayla iki yudum su içmek, abartmadan tuzlu su veya normal su ile gargara yapmak da ilk önlemlerdendir. Virüsün bu bölgelerde tutunmasını, çoğalmasını engellemeliyiz. Böylece akciğerimize inebilecek virüslerin miktarını, güçlerini azaltırız.

Virüslere, mantarlara, bakterilere, vücuda zarar verebilecek canlılara ve toksik maddelere karşı etkin gücümüz BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZDİR. Bu sistemin en çok ihtiyacı doğru ve dengeli beslenmedir. Proteinli gıdalar bunun başında gelir (abartmadan ). Et, süt ürünleri, deniz ürünleri, yumurta, ayrıca bitkisel besinlerden bakliyat ve kuru yemişler de etkili protein kaynaklarındandır. Bağışıklık sistemine güç katan başka besinler de vardır. Kış mevsiminin meyveleri C vitamini deposudur (turunçgiller). D vitamini ( tahlil sonucunu görerek, zira fazlası toksik etkilidir ) alınması da önerilir.  Antioksidanlar ve mineralleride (yeşil yapraklı taze sebzeler, meyveler, baharatlar) düzenli tüketmeliyiz. Lahana, karnıbahar, soğan, sarımsak, turp ve koyu kırmızı/mor/siyah renkli yiyeceklerde katkı sağlar. 

El sıkışma ve öpüşme şeklinde selamlaşmalardan sakınınız.

Dışarıdan eve geldiğinizde mutlaka 20 saniye el yıkama kuralını uygulayınız.

Mecbur haller dışında (işe gitmek, acil ihtiyaç alışverişi vs.) sokağa çıkmayıp evde kalınız.

Herkese coronavirüsünden kurtulduğumuz, 'oh be çok şükür geçti' dediğimiz günlerin bir an evvel gelmesi temennim  ve virüsten korunma ile ilgili durumlara riayet edilmesi dileklerimle saygılar sunarım... Kalın sağlıcakla...

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları