Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Beykoz'dan uyardı

  • Güncelleme: 29.08.2020 16:27
  • Okunma: 5383 kez
  • Yorum: 0
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, Kovid-19 pandemisinin mevcut durumuyla ilgili Beykoz'dan açıklamalarda bulundu.
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Beykoz'dan uyardı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Öztürk, Kovid-19 ile ilgili bir kez daha uyarılarda bulundu.

Salgının henüz istenilen şekilde kontrol altına alınamadığını dile getiren Öztürk, vakaların ısrarllı bir şekilde artmasının da bunun kanıtı olduğunu söyledi.

Öztürk, ülke genelindeki vakaların yüzde 47'lik dilimini İstanbul'un oluşturduğuna dikkati çekti.

Marmara'nın batısı ile İzmir çevresinde Türkiye ortalamasının altında bir seyir olduğuna işaret eden Öztürk, yeni normal olarak adlandırılan dönemin vatandaşlar tarafından yanlış algılandığını, yapılmaması gereken davranışlarla karşılaştıklarını dile getirdi.

"Soğuk algınlığı sayıları da artıyor"

Ekim ve aralık aylarında mevsimsel grip ve soğuk algınlığı vakalarının daha da arttığını hatırlatan Prof. Öztürk, şöyle konuştu:

"Ocak ve şubatta daha da artıyor. Soğuk algınlığı sayıları da artıyor. Bu vakalar hastanelerin mevcut kapasitesini bir açıdan dolduruyor. Koronavirüs'ün gidişatına baktığımızda yüzde 20'lik diliminde başka hastalıklarla birleşme durumu var."

"Amerika, İspanya ve İtalya olabiliriz"

"Kovid-19 - grip, Kovid-19 - soğuk algınlığı şeklinde. Bu ikili birlikler meydana gelince yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan kesim daha çok etkileniyor. Salgın şu anki seyriyle sürerse mevcut durum da belli kısmı dolu olan hastanelerimiz kapasitelerini tamamlayacak. İşte o sırada İspanya, İtalya, Amerika'nın yaşadığı sağlık ordusu ve sisteminin cevap verememesiyle karşılaşabiliriz."

"2021 Eylül'e kadar uğraşacağız"

Öztürk, şunları söyledi:

"Aşının bulunması demek salgının bir anda komple durması demek değil, şu anki öngörümüz ülke olarak bu salgınla 2021 yılının Eylül ayına kadar uğraşacağımızı görüyoruz. Kovid-19 aşısının da illa ki önemli bir katkısı salgınla mücadelemizde olacaktır."

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz