Köçek’i reddetti... CHP’ye sahip çıktı

  • Güncelleme: 10.10.2020 18:37
  • Okunma: 12708 kez
  • Yorum: 0
Hızır Yılmaz’ın, Beykoz heyetinin Kastamonu gezisinde, Ulusal Kanal’a yapmış olduğu açıklama da, “Başkan Kastamonu’da Köçek oynamakta” ifadeleri tepki çekmişti.
Köçek’i reddetti... CHP’ye sahip çıktı

Beykoz Belediyesi’nin Kastamonu’ya düzenlemiş olduğu kültür gezisi sırasında, CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, basın toplantısı düzenleyerek, Başkan Yücel Çelikbilek’in, basın açıklaması düzenleyeceklerini bilmesine rağmen bilinçli olarak Beykoz’dan çıktığını ima etmiş, geziyi bilmesine rağmen, açıklamasında, “almış olduğum duyumlara göre” ifadesini kullanmıştı.

Basın açıklaması neden ertelenmişti?

Oysa ki Hızır Yılmaz, “almış olduğum duyumlara göre” ifadesini kullanmış olduğu Kastamonu gezisini; kendi meclis üyelerinin de katılacak olmasından dolayı biliyor, düzenleyeceği basın toplantısını da, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in Beykoz dışında olacağı zamanı ayarlamak için iki kez ertelemişti.

CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ın, Beykoz heyetinin Kastamonu gezisi sırasında Ulusal Kanal’a yapmış olduğu açıklama da, “Başkan Kastamonu’da Köçek oynamakta” ifadelerini kullanması tepki çekmişti.

Muharrem Kaşıtoğlu tepki göstermişti

Gezinin organizasyonunu yapan İstanbul Büyükşehir ve Beykoz Belediyesi Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu, Beykoz heyetinin Kastamonu’dan dönmesiyle birlikte, Beykoz Belediye Meclisi’nde konuyu gündeme getirerek, “İlçe Başkanın Beykoz’da her dört kişiden birinin Kastamonulu olduğunu bilmemesi, biliyorsa bile Kastamonu’yu salt köçek oynanan bir yer olarak değerlendirmesi akıllara zarar bir yaklaşımdır. İlçe Başkanı’nın tüm Kastamonululara bir özür borcu vardır ” demişti.

CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz özür dilemişti....

Kaşıtoğlu’nun, “CHP İlçe Başkanı’nın Kastamonululara bir özür borcu vardır”, ifadeleri hemen karşılığını bulmuş ve bir sonraki Meclis oturumunda, CHP’nin Kastamonulu Meclis üyesi Mustafa Yiğit, Hızır Yılmaz’ın tüm Kastamonululardan özür dilediğini açıklamıştı.

KAS-DER sahnede

Bu olayların yaşandığı 15 günlük süre zarfında hiçbir şekilde yaşananlara müdahil olmayan KAS-DER Beykoz Şubesi bir basın toplantısı düzenledi.

Adam niye özür dilesin

Toplantıda, Beykoz’da yayın yapan bir yerel web sitesine demeç veren, KAS-DER Beykoz Şube Başkan Yardımcısı Mustafa Dumlupınar, “Kastamonulu olarak birileri köçeğin Kastamonu kültürü olduğunu söylemiyor ise, Hızır Bey de hata yapabilir ve ‘köçek oynatmaya gidiyorsun!’ diyebilir. Eğer bu bizim kültürümüz ise, resmen ‘bu bizim kültürümüzdür; dalga geçmeyin!’ deyin. Adam niye özür dilesin? ifadeleriyle CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’a sahip çıktı.

KAS-DER Beykoz CHP ile dirsek temasında mı?

Mustafa Dumlupınar’ın bu ifadelerinin, KAS-DER Beykoz Şubesi’nin, yaklaşan yerel seçimler öncesi “CHP ile dirsek temasında” olduğu şeklindeki yorumlara ışık tutarken, Dernek Başkanı Süleyman Çalık’ın da, yine aynı web sitesindeki demeçte, Beykoz’da gerek Belediye Başkanımız Sayın Yücel Çelikbilek, gerekse CHP İlçe örgütü Başkanımız Sayın Hızır Yılmaz, bu konuda açıklamalar yaptılar. Ben her ikisini de arayarak, bu konuda görüştüm. Ancak konu kapatma noktasına gelinirken yani biz bunu kapatma noktasına gelmişken, birden Belediye Meclisi’ne taşındı. Fakat Meclis’e taşınırken de kimse, ‘köçek Kastamonu kültürü değildir’ demedi! Siyasi polemik yapıldı. Bizim de buradaki rahatsızlığımız şu: Kastamonulular üzerinden kimse siyasi rant yapmasın!”şeklindeki ifadelerini kullanarak, konuyu belediye Meclisi’nde gündeme getiren Muharrem Kaşıtoğlu’nu işaret etmesi bu ihtimali güçlendirdi.

KAS-DER ve Beykozlu Kastamonulular Derneği’nin birleşmesi sonucu, şubesini eski Kastamonular Derneği’nin İncirköy’de ki binasına taşıyan KAS-DER, Köçek polemiğine ilişkin basın toplantısını da burada yaptı. Binanın hemen karşısında ki, Şehit Cengiz Erdoğan Parkı’nda davul zurna çalarak Köçek oyununu reddettiğini ifade eden KAS-DER yazılı olarak yapmış olduğu açıklama da, Köçek oyunun Kastamonu’ya ait olmadığına vurgu yaptı.

Yazılı açıklama da şöyle denildi:

Beykoz Belediyesi'nin, Güzel Kastamonu'muz ile ilgili gerçekleştiridiği bir kültür faaliyetinin ardından, yine Güzel Kastamonu'muzun kültürü ile ilgili bir polemik başladı.

Bu polemiğin ne kadar bulanık bir bilgi ortamında gerçekleştiğini gösteren iki cümleye bakalım:

"... Kastamonu'da köçek oynadı (veya oynattı)"

“ eğer yazılanlar doğruysa bizim için ‘ Başkan oraya köçek oynatmaya gitti’ demiş!” Bunu bütün Kastamonulular’a hakaret kabul ederim. Köçek bir kültürdür. Bu ifade, şık bir ifade değil

Görüldüğü gibi köçek ve Kastamonu birlikte anılmaktadır. Başkanlar düzeyinde bile Kastamonu Kültürü ile ilgili bilgi bulanıklığı veya eksikliği bulunmaktadır.

Hiçbir ilgisi olmadığı halde, kültürümüzün önemli bir parçası sanılan ve gündemde yer bulan köçek oyununun; gerekli doğru bilgilendirmeler yapılarak bir an evvel gündemden çıkarılması için çaba sarfetmek yerine; “özür dile!” polemiğine girilerek gündelik siyasete alet edilmesi ve bu yolla daha etkin şekilde kültürümüze ve gündemimize sokulmaya yol açılması konunun vahametini ve önemini artırmaktadır.

Kastamonulular olarak, bu köçek oyununu bütün varlığımızla reddediyoruz.

Kültürümüzün içinde gören veya gösterenleri kınıyoruz.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz