Siyaset

Koalisyonun temeli Beykoz'da atıldı

Koalisyonun temeli Beykoz'da atıldı
25.06.2015 23:01
| | |
8231

Video galeri

8 dönemdir aralıksız milletvekili seçilen MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, Hükümet kurulması adına umutlu konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'de 1984 yılında Anavatan Partisi Kastamonu İl Yöneticisi olarak başladığı siyasi yaşamına, aradan geçen 31 yılda tam 7 dönem kesintisiz Milletvekilliği, 3 Bakanlık sığdıran MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, Beykoz'a geldi. Kas-Der Beykoz Şubesi Yönetim Kurulu tarafından her yıl verilen ve gelenekselleşen İftar Yemeği'ne katılan Milletvekili Başesgioğlu, Dost Beykoz'a özel açıklamalarda bulundu. Koalisyon olasılığı konusunda "Artık koalisyonlardan korkmamak lazım" diyen deneyimli siyasetçi, geçmişteki deneyimlerden tüm ülkenin ders çıkardığını hatırlatarak, "Biz şu anda açıkçası zihin olarak, maalesef bölünme noktasına gelmiş bir toplumuz; çeşitli unsurlardan dolayı... Onun için bizim toplumsal uzlaşmaya ihtiyacımız var, siyasal uzlaşmaya ihtiyacımız var. Bence Hükümet çıkarır bu Parlamento" şeklinde konuştu.

Kas-Der Beykoz Şubesi tarafından Beykoz Kavacık'ta bulunan Başköşe Restaurant'ta düzenlenen İftar Yemeği'ne MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, Kas-Der Genel Başkanı Latif Çilingiroğlu, Kas-Der Beykoz Şube Başkanı Süleyman Çalık, Sultanbeyli Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ali Ulvi Yılmaz, Beykoz Devlet Hastanesi eski Yöneticisi Dr. Yaşar Çelik, Beykozlu İşadamı Mustafa Turnacoğlu, Beykoz Belediye Meclis Üyeleri, Kas-Der Şube Başkanları ve Beykozlu Kastamonululardan oluşan kalabalık bir grup katıldı. Yemeğin ardından Dost Beykoz'a özel açıklamalarda bulunan MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu ise resmen koalisyon tohumlarını Beykoz'da attı. Birkaç gün önce Milletvekillerinin yemin töreni sona eren TBMM'nin bir koalisyon kurabileceğine inandığını söyleyen MHP Milletvekili Başesgioğlu, Dost Beykoz Haber Müdürü Ferdi Güngör'ün sorularına şu yanıtları verdi:

Sayın Vekilim, Beykoz'a son iki yıldır çok sık geliyorsunuz. Biz bir Beykoz gazetesiyiz. Bu anlamda ilk olarak Beykoz'u sormak istiyoruz. Beykoz'un özel bir yeri var mı sizin için, bunu öğrenebilir miyiz?

"Beykoz'u ve Beykozlu hemşerilerimi çok seviyorum. Buraya her gelişimde kendimi evimde hissediyorum. Bugün de yine hemşerilerimizle, başkanlarımızla dost meclisindeyiz. Beykoz, tarihi ve kültürel özellikleriyle çok önemli bir ilçe... Geleneklerini koruyan güzel bir ilçemiz... Bu dostluğun devam etmesini yürekten arz ediyorum ve ben fırsat buldukça da Beykoz'a geliyorum."

Bu sene Ramazan nasıl geçiyor sizin ve aileniz için?

"Ramazan'ın kendine has bir ulviyeti var. Güzelliği var, muhabbeti var. Bu sene siyaset de tam Ramazan'a odaklandığı için açıkçası siyasetle uğraşan insanlar bu yoğunluk içerisinde Ramazan'ı eda etmeye çalışıyorlar. Günler uzun tabi... Allah kolaylık versin... Ama sayılı gün çabuk geçiyor. Allah tekrarına eriştirsin..."

MHP Beykoz İlçe Başkanı Sayın Akif Taşdemir ile bir röportaj yaptık. Kendisi, bu koalisyon konusunda bir yorum yapmaktan kaçındı ancak "Asla HDP ile bir koalisyon olmaz!" diye de ekledi. Siz bu konuda yorum yapabilecek bir kişisiniz. Sizin koalisyon söylencelerine yorumunuz nedir?

"Bir kere, bu son seçimler, bence demokrasimizin ulaştığı olgunluğu gösteriyor. Şöyle ki, vatandaşlarımız oyuyla, siyasi iktidarları değiştirebileceğini gördük. Bu demokrasi açısından güzel bir eylemdir. Sonuçta ortaya bir tablo çıktı. Vatandaşlarımız tek başına bir siyasi çoğunluk iradesi göstermedi ve parçalı bir yapı çıktı. Bu parçalı yapıdan Hükümet kurmak mevcut siyasi iradenin, siyasi partilerin işi... Koalisyon konusunda şöyle düşünüyorum ben: Bir kere koalisyonlardan korkmamak lazım..."

Geçmişte olduğu gibi olmaz mı şimdi kurulacak koalisyon?

"Olmaz!"

Ders aldık mı?

"Mutlaka... Her tecrübe bir demokratik kazanım veriyor topluma... Geçmişte yapılan hatalardan kurtulma fırsatı veriyor. Bir kere biz şu anda açıkçası zihin olarak, maalesef bölünme noktasına gelmiş bir toplumuz; çeşitli unsurlardan dolayı... Onun için bizim toplumsal uzlaşmaya ihtiyacımız var, siyasal uzlaşmaya ihtiyacımız var. Bunu nasıl sağlayacak bu ülke? Sokaktaki vatandaş bunu kendi kendine sağlayamaz. Bunu siyasi partiler sağlayacak; bir araya gelerek sağlayacağız."

'Koalisyon halka, tabana örnek olur' mu diyorsunuz?

"Tabi... Bugün Avrupa'nın birçok ülkesinde koalisyon var. Avrupa'yı ayakta tutan Almanya'da iki büyük partinin oluşturduğu bir koalisyon var. Prensip olarak korkmamak lazım... İlkeli, Türkiye'nin sorunlarını önceleyen ve inançla... Yani birbirine, ortağına herhangi bir gol atma şeklinde değil; inançla, tek parti hükümeti gibi çalışacak..."

Samimiyet olmalı, değil mi?

"Evet, samimiyet olacak. Bunun için daha takvim başlamadı, süreç başlamadı. Önce Meclis Başkanımız seçilsin... Ondan sonra Sayın Cumhurbaşkanı görevlendirme yapacak; Sayın Başbakan bunlara başlayacak. Yani aşağı yukarı herkes bu konuda değerlendirmelerini sunuyor. Sayın Genel Başkanımızın bu konudaki düşünceleri belli; bunları ilan etti. Bu görüşmeler sırasında, partiler arasında program birliği ve diğer birliktelikler de hangi noktada olabilirse; bence Hükümet çıkarır bu Parlamento... Düşünüyorum ben... Ha, olmazsa dünyanın sonu değil; Anayasamız bunun da çaresini göstermiş; farklı bir zamanda bir seçim..."   

Dost Beykoz / Ferdi Güngör

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Sitesi, MHP, İftar, KAS-DER, Murat Başesgioğlu, Açıklama, Koalisyon, Süleyman Çalık

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"