Kızılay Beykoz'da kan topluyor.

  • 0
  • 9627
Kızılay Beykoz'da kan topluyor.
Kızılay Beykoz'da kan topluyor.
Kızılay Beykoz'da kan topluyor.
Kızılay Beykoz'da kan topluyor.
Kızılay Beykoz'da kan topluyor.
Kızılay Beykoz'da kan topluyor.
Kızılay Beykoz'da kan topluyor.
Kızılay Beykoz'da kan topluyor.
Kızılay Beykoz'da kan topluyor.
Kızılay Beykoz'da kan topluyor.

Zeynep Kamil Kan Merkezi'nden gelen Kızılay ekibine Doğu Karadenizliler Derneği ev sahipliği yaptı.

İstanbul'da her gün 2 bin ünite kana ihtiyaç duyuluyor. Bu ise yaklaşık olarak 600-650 bağışçının her gün kan vermesine gerek duyulduğu anlamına geliyor. Zeynep Kamil Kan Merkezi'nden Beykoz'a gelen Kızılay ekibi, Beykozlu Doğu Karadenizliler Dernek Başkanı Emin Yavuz'un yer vermesiyle, 3 gün boyunca Beykozlulardan bağış kabul etti. Dost Beykoz'un sorularını yanıtlayan Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Tevfik Kızgın, Perşembe ve Cuma günlerinde de Kavacık'ta farklı noktalarda kan bağışı kabul edeceklerini belirtti. Dernek üyesi yaklaşık 900 kişiye mesaj göndererek, kan vermeye davet eden Beykozlu Doğu Karadenizliler Dernek Başkanı Emin Yavuz ise hayatında ilk kez kan bağışı yaptı ve onun heyecanını da yine ve sadece Dost Beykoz görüntüledi.

Yaz aylarının gelişiyle birlikte İstanbul'daki nüfus da büyük ölçüde azaldı. Sıcak tatil günlerini deniz kenarında ya da memleketlerinde geçirmek isteyen İstanbullular, kentte kalabalığı azalttılar. Kızılay gibi kan bağışçılarına ihtiyaç duyan kurumlar ise bu göçün mağduriyetini tersine çevirmek için arayışa geçti. Zeynep Kamil Kan Merkezi'nden Beykoz'a gelen Kızılay ekibi, kendilerine yer tahsis etmesi için Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği'nin kapısını çaldı ve eliboş dönmedi. Kavacık'ta kiralık olan dükkânını Kızılay ekibi için bedelsiz tahsis eden Dernek Başkanı Emin Yavuz, bununla da yetinmedi ve yaşamında ilk kez kan vermek için Hasan Yavuz Cami karşısındaki dükkânda Kızılay ekibini ziyaret etti. Yaklaşık 10 dakika form dolduran ve 5 dakika da Kızılay Ekibi'nden bir doktorun sorularını yanıtlayan Emin Yavuz'un kan verme işlemi, yalnızca 4 dakika sürdü.

‘Kızılay ekibi yarın, Metro Turizm’in binasının önünde kök hücre ve kan bağışı toplayacak’

Beraberindeki 5 kişilik ekiple birlikte Beykoz'da Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri Hasan Yavuz Cami karşısındaki boş dükkânda Beykozlulardan kan bağışı toplayan Tevfik Kızgın, 26 Ağustos Çarşamba (bugün) son kez aynı yerde bağışçı kabul edeceklerini belirtti. Bugünün ardından 27 Ağustos Perşembe günü (Yarın) ise sabah 09.30 ila akşam 17.30 saatleri arasında bağış almaya devam edeceklerini söyleyen Kızgın, yine Kavacık bölgesinde kalacaklarını dile getirdi. Kavacık Mezarlığı’nın hemen arkasında bulunan ve Metro Turizm'e ait binanın bahçesinde kan bağışının yanı sıra kök hücre bağışı da toplayacaklarına dikkat çeken Kızgın, Beykozlulardan bugün ve yarın gerçekleştirilecek bağış toplamalarda destek istedi. 28 Ağustos 2015 Cuma günü de bu kez Hasan Yavuz Cami'nin avlusunda sabah 11.00 ve akşam 18.30 arası saatlerde kan bağışı toplayacaklarını da sözlerine ekleyen Zeynep Kamil Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Tevfik Kızgın, bağış sırasında kişi başı yaklaşık 470 miligram kan topladıklarını söyledi. Kızılay'ın bağışçılarına hediyeler de verdiğini anlatan Tevfik Kızgın, her 10. bağışa Bronz, her 25. bağışa Gümüş ve her 35. bağışa da Altın madalya verildiğini belirtti.

Kan bağışını, 18 ila 65 yaş arasında ve vücut ağırlığı 50 kilogramın üzerinde olan kişiler yapabiliyor. Erkekler en çok 3 ayda 1 kez kan verirken, kadınlar en çok 4 ayda 1 kez kan bağışında bulunabiliyor. Kan bağışı, uygun kişilerden ve uygun koşullar altında yapıldığında, sağlık açısından herhangi bir risk taşımıyor.

Haber Merkezi

Beykoz’da toplu nikah töreni
Önceki Beykoz’da toplu nikah töreni
Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Sonraki Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz