Makaleler

Kısa bir Orta Doğu masalı

23.05.2016 19:09
| | |
3507

Bir varmış, bir yokmuş...

Zaman kendini yineleyen fakat aynı zamanda yenileyen bir durakmış. Mini mini bir kuş konmuş hayata, ölümün elleri bomboş kalmış. Koca koca bombalar düşmüş sonra en son üflenen mum hatırda kalmış. Bez bebekleri varmış ağaçların, masumiyeti ve istekleri dualaştırırmış. Çamurdan pastalar çok öncelerde zihnin bulanık haritalarında kısa ani hatıralarda kalmış. Kan varmış artık, acı, sürgün, taş ve toprak... Savaş varmış barışı çığlıklaştıran, huzur varmış tüm dünya dertlerine rağmen inanca kardeşlik eden. Sen varmışsın sonra çayını yudumlayan, onlardan olanlar ve bizden birilerinin ortalığa saçtığı anılarda ayrılığı körükleyen kelimeler... Sen ve ben yani belki biz midemizde hafif bir acıyla soğuk rüzgarda titrerken, cehennem azabında yanmaktan korktuğu için kelle uçuranları duyuyormuşuz.

Tarih sadece bize yakın olanı yüceltirmiş, yabancı olanı uzaklaştırır ve hatta insan bu yüzden anlamadığını kötülemeye başlarmış. Derken bir çocuk cesedi kumsallara vurur ve adi can yelekleri satıp para kazananlar izlermiş. Bizler de izlermişiz vatanı korumaya çalıştığımızın göstergesi olarak sayılarıyla şehitleri... Ölen insan her zaman hatta sadece kendi de değil bir yandan da balta balta doğadır. Bir kısım ayaklanır, tepeden gazlı tokatlar alır. Bir kısım yine de yaşadığına şükrederken çocukların seslerini dinlermiş.

Aşk varmış sonra kimisini hayatta tutup kimisini zehir zemberek kusturan. Kurallar varmış, taahhütler, ihtiyaçlar, kuru ekmek içinde verilen sözler... Bu kadar acı dolu varlığın ve yaratımların içinde sessiz sedasız mırıldanan umut varmış, küçük bir heyecan, tatlı bir macera, komik bir hal...

Çiçek satan Suriyeli bir çocukmuş gözlerinin içine bakan, arabanın penceresine gelip avucunu uzatan bir çingene kızmış kızdığın... Hayat kalbin kadar genişse görebildiğin kadar dar, hissedebildiğin kadar vardır. Bırak haydi geçmişi, gelecek günler niyet ettiğin kadar uysaldır. Devlet dediğin 'biz' var olduğumuz için vardır. 

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"