Kırk akıllı bir delinin peşine takılmışız!

  • 23.09.2017 10:29
  • Okunma: 7259 kez

Son yazdığım yazıda, 'uyuşturulduk' başlığı altında bir takım uyarılar yapmıştım. Bu minvalde; Beykoz Kent Konseyi’nin uyuşturucu kullananlara uygulanan cezaların artırılmasına dönük başlattıkları imza kampanyasının ne kadar yerinde olduğunu belirtmiştim. Ama geldiğimiz noktada bu kampanyanın çok yersiz ve anlamsız olduğuna kanaat getirdim. Bu kadar kısa bir sürede nasıl fikir değiştirdiğimi izah edeyim:

Önce Beykoz Belediyesi’nin web sitesinde bu kampanyanın sanal imza bannerını gördüm. 'Ne kadar güzel, Belediye bu işi önemsemiş' dedim. Sonrasında Beykozlu bir bakanımızın da bu kampanyaya imza attığı haberini yerel gazetelerden okudum. 'Mesele çözüme kavuşacak' herhalde dedim. CHP'li Akif Hamzaçebi'nin gazetemiz imtiyaz sahibi Kader Gür beye bu imza kampanyasına destek verdiklerini açıklaması ve bunu TBMM'de gündeme getireceklerini ifade etmesi üzerine bir anda çark ettim. 

Delinin biri kuyuya taş attı. Kırk akıllı onu çıkarmaya çalışıyoruz. 

Yahu bu uyuşturucu cezalarını kapsayan yasa; Anayasa maddesi midir? Ya da değişmesi teklif dahi edilemez maddelerden midir? Veya düzenlenmesi için bilmem kaç imza şartı mı  varda biz bilmiyoruz?

Akıl var mantık var. Solcu arkadaşlar CHP'ye, sağcı arkadaşlar AK Partiye, ülkücüler de MHP'ye gider. Belediye başkanları, milletvekilleri, bakanlar vs. imza atana kadar bu yasanın caydırıcı hale gelmesi için hukukçular ile bir araya gelir ve bir çözüm yolu bulurlar. İmza kampanyasını neye karşı yapıyoruz biz?

Hükümet bu sorunu terör kapsamında ele alacağını zamanında zaten söylemişti. Şimdi bu hususta bir çalışma yapılmama kararı mı alındı? Hükümeti ve Cumhurbaşkanını ikna etmek için belli sayıda bir imza mı toplamak icap etti? Varsa bilmediğimiz bir şey bizi aydınlatın. 

Bu işte iyi niyetli olan ağabeylerimize tavsiyem; kendinizi kullandırtmayın. Bir milyon imza toplansa ne olur? Bu imzalar sonucu mu yasa değişecek? Yoksa AK Parti zaten bu düzenlemeyi yapılması gerektiği için yapacak ta birileri; gazilik, hacılık unvanlarının yanına bilmem ne unvanları da eklesin diye mi bekliyoruz?

Şimdi Cumhurbaşkanına meseleyi arz ederken; 'efendim bir milyon imza var bu yasayı referanduma getirirseniz kesin evet çıkar' şeklinde bir sunum mu yapılacak?

Haydi kırk akıllı bizi aydınlatın…

Yazarın Yazıları