Kiremitdere Hacı Ahmet Camisi yıkıldı

  • 0
  • 10565
Kiremitdere Hacı Ahmet Camisi yıkıldı
Kiremitdere Hacı Ahmet Camisi yıkıldı
Kiremitdere Hacı Ahmet Camisi yıkıldı
Kiremitdere Hacı Ahmet Camisi yıkıldı

Aradan yıllar geçti… Recep Tayyip Erdoğan bu kez başbakandı… Hayırsever vatandaş, Esat Kukul, Beykozlu Mimar Bayram Çevik ile birlikte Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in kapısını çaldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, yolun görüş mesafesini daralttığı için yıkılıp, yolun görüş mesafesini engellemeyecek şekilde yeniden yapılmasını istediği Kiremitdere Hacı Ahmet Camisi, Tayyip Erdoğan’ın 28 Şubat Post Modern darbesi sonucu hapse girmesiyle yapılamamıştı.

Beykoz’da bir camii yapmak istediğini Başkan Çelikbilek’e ileten hayırsever vatandaşa, Kiremitdere Camisi’nin yolun görüş mesafesini etkilediğini veBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İBB Başkanı olduğu dönemde böyle bir talimatının olduğu anlattı… Bu görüşmede, 1978 yılından beri ibadet edilen Kiremitdere Hacı Ahmet Camisi’nin yıkılıp yeniden yapılmasına karar verildi.

Kolları sıvayan Mimar Bayram Çevik kısa sürede projeleri hazırladı ve inşaat başladı. Yeni camii eski caminin 40-50 metre daha gerisinde, yolun görüş mesafesini engellemeyecek şekildi projelendirildi.

Yeni adı Mültezem Camii olarak belirlendi.   Yaklaşık 1 yıl süre ile inşası devem eden caminin bitme aşamasına geldiği bir sırada Ortadoğu teknik Üniversitesi (ODTÜ)’de yol yapımı ile ilgili ağaç kesilmesine tepki gösterenlere ilişkin bir konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “yol için gerekirse cami yıkar başka yere yaparız. Yol bizim için o kadar önemlidir” demesiyle, daha önce Dost Beykoz’un, gündeme taşıdığı Mültezem CamiTürkiye’nin gündemine oturdu.

Çünkü Mültezem Camii’nin durumu tam Başbakan’ın ifadeleriyle örtüşüyordu. Yol için cami yıkılmış, daha faklı bir yerde yolu engellemeyecek şekilde yeniden yapılıyordu. Üstelik bunu İBB Başkanı olduğu dönemde kendisi istemişti.

Tartışmalarla birlikte Kiremitdere Mültezem Camii’nin inşası tamamlandı… Cami, Cuma namazıyla birlikte ibadete açılırken, bölge halkı son derece memnundu. “Allah razı olsun yapanlardan da, sebep olanlardan da” cümleleriyle dua ediyordu.

Ve eski cami yıkıldı…

Mültezem Camii’nin Cuma namazıyla birlikte ibadete açılmasının ardından bir sonraki hafta eski caminin yıkımı vardı. Dozerler yıllardır bölge halkının ibadet ettiği Kiremitdere Camii’ni yıktı… Yıkım esnasında aşırı toz nedeniyle enkaza tazyikli su sıkılırken, belki de Türkiye’nin en fazla tartışılan camisi olan Kiremirdere cami tarihteki yerine doğru yola çıktı…

*Mültezem ne demektir?

Kâbe'nin kuzey doğu duvarında yerden 2 metre yükseklikte Kâbe'nin kapısı vardır. Hacer-i Esved'in bulunduğu köşe ile Kâbe kapısı arasında kalan kısma ‘Mültezem’ denir. "Mültezem" kelimesi, bir şeyi üzerine gerekli kılmak, sarılmak, sarmaşmak anlamına gelen ‘iltezeme’ fiilinden türemiş bir isimdir (Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı).

Haber Merkezi

Dayanıklı Ev Malzemeleri
Önceki Dayanıklı Ev Malzemeleri
Kanlıcaspor Beykoz’da Tuzla 1954’e mağlup oldu
Sonraki Kanlıcaspor Beykoz’da Tuzla 1954’e mağlup oldu
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz