Makaleler

Kimi niçin seçeceğiz?

2014.07.27 00:00
| | |
6506

Bundan böyle düşüncelerimizi Dost Beykoz okurlarıyla paylaşacağız… Zamanla birbirimizi daha iyi tanırız… Öncelikle herkese selam ve sevgilerimi sunuyorum.

Tanışma faslını daha sonra ya bırakarak hemen konuya girelim…

Her ne kadar son zamanlarda ülke gündemini farklı konular, Başbakanın açıkladığı paket ve o paketin içeriği, meşgul ediyor olsa da, yerel seçimler için geriye sayım başladı.

2014’ün Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimlere şunun şurasında sayılı aylar kaldı ve bu anlamda siyasi faaliyetler hız kazanmaya başladı diyebiliriz. Yazın sıcaklığının ardından bu defa sonbahar ile birlikte ‘siyasetin ve seçimlerin sıcak gündemi’ ile baş başa kalacağız.

Beykoz’da; geçmiş yılların aksine, farklı bir yerel seçim atmosferi yaşanacak gibi görünüyor; öyle hissediyorum...

Bana göre Beykoz’da, 2014 yerel seçimlerinin kritik sorusu şu olmalı;

“Niçin seni seçmeliyim?”

Yani, sokaktaki vatandaş, seçmen farklı isimlere, farklı partilere oy verecekse, bir değişime imza atacaksa, “Senin diğerinden farkın nedir; bize öyle bir gerekçe göster ki; başkasına değil de oyumu sana vereyim, sorusunu aday olacaklara soracaktır, sormalıdır diye düşünüyorum..

Beykoz’da insanlar bugüne kadar öyle kolay kolay ezber bozmadı, ezbere oy kullanmadı; bu defa da öyle olacağını umuyorum.

Beykoz’un derdi Ahmet gitsin Mehmet gelsin değil; ‘hangi gerekçelere dayanarak, Ahmet gitsin, hangi beklentilere karşılık Mehmet gelsin’ şeklinde olmalıdır..

“Zaten şu kadar oyum var… Eh; karşımdaki ismin de belli bir yıpranmışlığı söz konusu, bir de beklediğini bulamayan kesim sıcak baktı mı bu iş tamamdır”…

Yok; öyle değil, o kadar ucuz değil!

Plan-projen olacak, neyin yanlış olduğunu ortaya koyduğun gibi kendi doğrularını da bir bir sıralayacak; sonra yola çıkacaksın. Duygu sömürüsü ile insanların tepkilerini kullanarak,‘düşmanımın düşmanı dostumdur’ zihniyeti ile hareket edilerek bir yere varılmaz; Beykoz da bir yere varmaz…

“Mevcut yerel yönetim gitsin, biz gelelim”…

İyi de niçin? Onlar neden gitsinler, hangi gerekçelerle o koltuklara bir daha oturmasınlar ve siz, hangi gerekçe ile hangi plan-proje ile geleceğe yönelik hangi bakış açınız ile hangi farklılıklarınız, hangi farklı uygulamalarınız ile koltuklara talipsiniz? Bence; mevcutlar da,  alternatif olacaklar da, şu birkaç aylık süreçte derslerini iyi çalışmalılar… Doğrularla yanlışların her geçen gün birbirine karıştığı Beykoz’da, siyaseti içine düştüğü karmaşık yapıdan çekip çıkarmak son derece önemli… 

Önemli olan bir başka konuda, önümüzde ki seçim arifesinde Belediye Başkanlığı yolunda soyunan aday adayları seçim arenasında boy göstermeye başlarken, Beykoz’umuz da bulunan mevcut yöresel derneklerin bazılarından Belediye Başkanı bizim yöreden çıkmalı, olmalı gibi söylevler, çatlak sesler, kulaktan kulağa gezmeye başladı.

Bakınız bu dernekçilik olayını siyasi arenaya çekmeye çalışırsanız işin içinden çıkamaz hale gelirsiniz. Tabi ki; herkes kendi hemşerisi, tanıdığının bir yerlere gelmesini ister, fakat bunu kamuoyuna açıklıkla lanse ederseniz, orada; kutuplaşma, kavimcilik başlar böylelikte de bombanın pimini çekmiş olursunuz…

Aman dikkat!

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"