Kim kiminle nerede yarışacak?

  • 2014.07.14 00:00
  • Güncelleme: 26.02.2015 20:24
  • Okunma: 15813 kez
  • Yorum: 0
Bütün Türkiye'de olduğu gibi Beykoz’da da nefesler tutulmuş, AK Parti ve CHP'nin Belediye Başkan adayları bekleniyor.
Kim kiminle nerede yarışacak?

Başkan adaylarının önemi kadar meclis üyesi aday adaylarının mahalle ve yöresel dağılımları da anlam taşıyor.

AK Parti’de 128, CHP’de ise 100’e yakın meclis üyesi aday adayı var. Her iki partide mahallelerde en güçlü isimlerle seçmen karşısına çıkmanın hesaplarını yapıyor. Siyasi partilerin adaylarının açıklanmasının ardından bir de meclis üyesi listeleriyle ilgili heyecanlı bir yarış olacak… Bu listeler yapılırken, otoriteler aday adayının mahallesinidoğduğu yerivizyonunu vemesleğini dikkate alacak. Listeler yapılırken, Beykoz’un demografik yapısını yansıtabilmek için ince hesaplar yapılacak… Hangi parti, hangi mahallede kiminle seçime girecek… Tabiri caizse her mahallede, listelerde olacak olan isimler kıyasıya yarışarak, başkanlığı partilerine getirebilmek için mücadele edecekler.

Seçmen sayısı en fazla olan beş mahalle

Bu çerçeve de; Çubuklu,Yenimahalle, Kavacık, İncirköy, Gümüşsuyu ve Tokatköy en fazla seçmen sayısı olan mahalleler olarak seçimlerin kaderini yakından etkileyeceği için buralarda yarışacak olan isimlere çok önem verilecek.

Çavuşbaşı yine kilit rol oynayabilir!

Bu mahallelerin yanında 5 mahalleyi kapsayan Çavuşbaşı ile mahalle statüsüne geçen 20 köyün toplamı da çok önem arz ediyor. Özellikle bu mahallelerde partiler ince eleyip sık dokuyarak meclis üyeliklerinde en doğrusunu yapmaya çalışacaklar.

Kırıp dökmemeye özen gösterilecek. En ufak liste yanlışında kayıp gitmelerden korkuluyor. Bu çerçeveden bakınca her iki partinin mahallelerdeki ağır toplarını inceleyerek mahalleleri masaya yatırdık… AK Parti ve CHP hangi mahallede hangi isimlerle ipi göğüslemek için arazi çalışması yapacak.

İşte size bir analiz…

Kim hangi mahallede kiminle yarışacak!

ÇİĞDEM

Çiğdem Mahallesi’nde AK Parti, Erdal Uzuner (Trabzon), Şahin Emanet (Giresun), Şeref Sarıkaya (Kastamonu) ile seçmenin karşısına çıkmak için tercihlerini zorlarken,CHP Çiğdem Mahallesi’nde Hüseyin Okumuş (Ordu), Fatma Emanet (Giresun) ile AK Parti'nin karşısına kozlarını ortaya koyacak.

                                                                        
ANADOLUKAVAĞI

Anadolukavağı’nda AK Parti'nin adayları arasında önemli bir isim göze çarpmazken, CHP Saim Barut (Trabzon) ile fark yaratmayı hesaplıyor.

GÖKSU

Göksu Mahallesi’nde AK Parti'nin ve CHP'nin listelerde zayıf kaldığı gözleniyor her iki partinin de göze çarpan isimlerine rastlayamadık.

TOKATKÖY

AK Parti, Adnan Çeliker (Sinop), Hayrullah Sağır (Giresun), Mustafa Demir (Sivas), Sinan Yıldız (Erzurum) isimleri ile Tokatköy'ü elde etmeye çalışırken CHP Tokatköy'de Kenan Özdemir (Sinop) ile karşılık vermeye çalışacak.

ÇUBUKLU

Çubuklu Mahallesinde AK Parti cephesinde Emin Yavuz (Rize), Erdoğan Coşkun Çap (Rize),Mustafa Yeşilbaş (Giresun), Özkan Ayduğan (Ordu), Salim Öztürk (Giresun) görülürken, karşı cephe CHP'de Erdem Çelik (Ordu), Erdoğan Karadeniz (Giresun), İsa Yılmaz (Ordu),Mustafa Kabaoğlu (Trabzon), Yusuf Sarıkaya (Kastamonu) görülüyor. Çubuklu'da dengeleri bakalım kimler nasıl değiştirecek?

BEYKOZ MERKEZ
Beykoz Merkez Mahallesinde AK Parti'nin ağır topu Birzat Mermer (Rize) görülürken, CHP'de önemli bir isme rastlanmıyor.

ANADOLUHİSARI
Anadoluhisarı’nda AK Parti'den göze çarpan isim Hasan Özben (Trabzon) olurken, CHP'den ise Berrin Yaşar Başkaş (İstanbul) ile Sarper Volkan Özten (Trabzon) ağırlıklarını koruyor.
 
İNCİRKÖY

İncirköy Mahallesi’nde AK Parti, Necati Ak (Trbazon) ve Mustafa Öztürk (Giresun) ile sahaya çıkacakken, CHP ise, muhtemel AK Parti adayı karşısında, Mahir Taştan (Ardahan) veMehmet Demir (Kastamonu) isimleri ile kıyaslama yapmak zorunda kalacak.

ACARLAR
Acarlar Mahallesi’nde AK Parti'den Mesut Deniz (Giresun) ismi görülürken CHP'de Günizi Dizdar (Kırıkkale) ile seçmenin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.
 
KÖYLER
Köyler bir bütün olarak ele alındığında AK Parti'den göze çarpan ağır isimler olarak İlhan Tekant (Kastamonu) ve Yılmaz Özdemir (Kastamonu) olarak görülüyor. CHP'nin ise köylerdeki kozları Hayrullah Usta (Giresun) ve Kezban Üreyil (Sivas) olacak.

ÇAMLIBAHÇE
Çamlıbahçe Mahallesi’nde AK Parti, Bilal Karabacak (Çankırı) ve Nevzat Oral (Giresun) veŞahabettin Bingöl (Erzurum) ile dengeleri tutarken, CHP'de ise önemli bir isme rastlayamadık.

ÇAVUŞBAŞI
Çavuşbaşı'nın ağır topları Ahmet Yavuz (Rize), İbrahim Hocaoğlu (Rize), Nazım Keskin(Rize), Yahya İpek (Giresun), Yakup Özbek (Kahramanmaraş) ve M. Hanefi Dilmaç(Trabzon) ile AK Parti ağırlığını hissettirerek gücünü pekiştiriyor. CHP Çavuşbaşı'nda Zeki Şener (Trabzon) ile karşılık tutmaya çalışacak.

GÖZTEPE
Göztepe Mahallesi’nde AK Parti Miktat Güner (Trabzon) ile zorlamaya çalışırken, CHP Nevzat Karataş (Kars) ve Muammer Tonya (Düzce) ile ağırlığını hissettiriyor.

GÜMÜŞSUYU
Gümüşsuyu Mahallesinde AK Parti, Ali Öksüz (Trabzon), Bahri Ata (Gümüşhane),Hüseyin Yüksek (Trabzon), Salih Birinci (Rize), Yunus Çapoğlu (Trabzon) ve Engin Yıldız (Kastamonu) ve Cemalettin Şahin (Kastamonu) ile listelerini sağlam tutarken, CHPErdal Öztürk (Trabzon) ile AK Parti karşısında hedefi zorlayacak.

KANLICA
Kanlıca Mahallesi’nde AK Parti'nin ağır topu Nevin Çalışkan (Kastamonu) yerini korurken, CHP, Türkan Özçelik (Artvin) ve Zehra Ekinci (İstanbul) ile rahatlık yaşayacak.

YALIKÖY
Yalıköy Mahallesinde AK Parti’den Abdullah Yümsel (Giresun) görülürken, CHP'de önemli isimler ön plana çıkmadı.

KAVACIK
Kavacık Mahallesi’nde AK Parti öne çıkan isimlerine yer verirken zorlanacak. Ahmet Deliak(Kayseri), Yalçın Çolak (Rize), Ahmet Holoğlu (Trabzon), Şevki Kazancı (Rize), Bayram Çevik (Gaziantep), Selahattin Güngör (Ordu), Erdal Demir (Ordu) ve Sedat Kuvel (Rize) ile listeyi zorlarken, CHP'de ise Nihat Arıcan (Ordu) ve Nusret Yılmaz (Ardahan) dikkat çeken isimler olarak görülüyor.

ORTAÇEŞME
Ortaçeşme Mahallesinde Mehmet Zekai Emeç (İstanbul) AK Parti’de, Aziz Baltacı(Rize) CHP'de ismi öne çıkıyor.

PAŞABAHÇE
Paşabahçe Mahallesi’nde Akın Ak (Trabzon) ismi görülürken CHP Ayşe Yıldırım (Osmaniye),Salim Kaşkır (İstanbul) rahatlığını yaşıyor.

RÜZGARLIBAHÇE  
Rüzgarlıbahçe Mahallesi’nde AK Parti Feyzullah Doğan (Kastamonuile listelerde tercih yapmak zorunda kalacakken, CHP'de ise bu tercihin karşılığında ki başvuru Cemal Sataloğlu(Malatya)'dan gelmiş durumda.

SOĞUKSU 
Soğuksu Mahallesi’nde AK Parti, Tuncer Dede (Ardahan) ve Yusuf Koç (Ardahan) ismi ile ağırlığını koruyor. CHP Soğuksu'da pek ciddi isimlerle görülmüyor

YENİMAHALLE
AK Parti, Yenimahalle'de Haydar Çelik (Rize), İsmail Hakkı Hocaoğlu (Trabzon) veMuharrem Kaşıtoğlu (Kastamonu) ile zirve yaparken, CHP, Kamil Adnan Güner (Rize) ile tutunmaya çalışacak. 

Dost Beykoz / Özel Haber