Makaleler

Kilo verme sürecinde bitki çaylarının önemi

17.10.2018 20:26
| | |
9239

Değerli okurlarım uzun bir süredir sizlerle buluşamıyoruz.

Bana poliklinikte sıklıkla sorulan sorulardan birisi üzerine sizlerle konuşalım istedim. Bitki çayları zayıflatır mı, zayıflatma sürecinde ne kadar etkilidir?

Şişmanlık son yıllarda toplumda yaş gruplarından bağımsız olarak görülme sıklığı artan hastalıklardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca diyabet, kalp damar hastalıkları, endokrin hastalıklar gibi birçok sorunu da beraberine getiriyor. Birçok nedene bağlı olarak gelişen şişmanlığın başlıca sebepleri olarak yeme düzeni bozukluğu ve hareketsizlik geliyor.

Sağlıklı zayıflama sürecini bireysel farklılıklar etkiler. Kilolu bireyler fazla kilolarını kısa sürede vermeyi isterler. Bunun sonucunda zayıflamak üzere çeşitli yolları denerler. Piyasada zayıflattığı söylenen birçok zararlı kimyasal içeren kapsüller bulunsa da şu ana kadar şişmanlığı önlediği ya da tedavi ettiği bilinen bir ilaç geliştirilemedi. Ayrıca üretilen bu kapsüllerin içerikleri net olmadığı gibi kullanımı ölümcül sonuçlar doğuruyor. Bu ilaçların içeriklerinin tamamen bitkisel olduğu söylense de incelendiğinde sonucun bu yönde olmadığı görülüyor.

Bu noktada zayıflama ve kilo kontrolünü destekleyici olarak bitki çaylarının kullanımı daha etkili oluyor. İçeriği belli bitki çayları, günlük hayatımızda sağladığı kullanım kolaylığı ile  beslenme programlarında yerini alıyor.  İçerikleri ile vücutta yağ birikiminin engellenmesini, vücuttaki ödemin atılabilmesini, şeker metabolizmasının düzenlenmesini, bağırsaklarda besinlerin kalış süresinin kısaltılmasını sağlayan çaylar kilo kontrolüne yönelik uygulamalarda daha hızlı ve kalıcı sonuçlar alınmasına yardımcı oluyor.

Bitki çaylarıın tüketimi konusunda dikkatli olunmalı. Güvenilir şekilde el değmeden paketlenen ürünler tercih edilmeli, açık olarak satılan ve kaynatılarak kullanıma sunulan bitkilerin üzerlerindeki küf, bakteri, ilaç kalıntısı ve fiziksel kirlilikler gibi tehlikeler asla göz ardı edilmemeli. Bir diğer önemli nokta ise hangi çayın, hangi bitkinin hangi etkiye karşı kullanılması gerektiğini bilmekten geçiyor. Bu nedenle bitki çayları bilinçsizce karıştırılarak tüketilmemeli. 

Bitki çayını kullanacak kişinin yaşı, ergenlik, hamilelik gibi özel durumları da göz önünde bulundurmak gerekiyor. 

Hangi çaylar zayıflamaya yardımcı oluyor?

 

Yeşil çay ve beyaz çay; yağ yakıcı etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış,

Mate, kekik, biberiye içerikli çaylar; yağ yakıcı etkileri  kanıtanmış,

Kiraz sapı, funda yaprağı çayı; vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı,

Dut yaprağı ve tarçın kabuğu;  şeker metabolizmasının düzenlenmesi ve insülin direncinin kontrol altında tutulması konusunda etkilerinin olduğu bilinen çaylardır.

Hamileler, emzikli anneler, çocuklar ve kronik hastalığı olan bireyler bitki çaylarını tüketmeden önce mutlaka bir hekime danışmalıdır.

Anahtar Kelimeler: Kilo verme, Zayıflama

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"