Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı

  • 1
  • 8743
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı
Kılıçdaroğlu'nun sözleri Beykoz'da tartışıldı

Beykoz Belediye Meclisi'nin Nisan ayı 2. birleşiminde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözleri gündeme geldi.

Beykoz Belediye Meclisi'nin Nisan ayı 2. birleşiminde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözleri gündeme geldi.

Yücel Çelikbilek'in yokluğunda Meclis 1. Başkanvekili Manolya Demirören Tekin'in yönettiği Beykoz Belediye Meclisi'nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkında konuştuğu Grup Toplantısı ele alındı. AK Parti adına konuşan Meclis Üyesi Emine Ünlü, Kılıçdaroğlu'nun sözlerini 'yakışıksız ve edep dışı' olarak değerlendirirken, CHP Grup Başkanvekili Cavit Gül, "Geneli buraya taşımamamız lazım... Ama bunu buraya taşırsak, bir şeyleri kaşımış oluruz. Dolayısıyla biz de bu konu üzerinde daha farklı gideriz" şeklinde konuştu.

Meclis'teki ortamı sakinleştirmek ise CHP'li Meclis Üyesi Mehmet Gürel'e düştü. Her zamanki nazik üslubuyla durum değerlendirmesi yapan Mehmet Gürel, partisinin Grup Başkanvekili Cavit Gül'ün karmaşık değerlendirmesini güzel bir şekilde özetleyerek, düzeltti. Her iki tarafın da yanlışlarının olabileceğini değerlendiren Mehmet Gürel, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'nun daha önce söylediklerinin basın tarafından abartıldığını vurguladı ve asıl kastettiğinin 'bir kereden bir şey olmaz' demek olmadığını kaydetti. Mehmet Gürel ayrıca AK Parti üyelerinin kimi zaman konunun özünden sapmak adına karşı tarafı eleştirmeye çalışmasını eleştirdi ve şöyle dedi:

Mehmet Gürel: "Burada sözkonusu olan bizim evlatlarımızdır"

"Genel Başkanımızın kullandığı ifade kelimelerin direkt anlamıyla ilgili değildir tabi ki... Deyimsel bir yaklaşımdır. Daha önce 17-25 Aralık sürecinde bazı bakanların ağzından bu kelimeler çıkmıştır. O yüzden her ne kadar öyle bile olsa, genel başkanların seviyeyi düşürmeden, değişik düşüncelere mahal bırakmadan üsluplarına dikkat etmeleri gerekir. Fakat konu gerçekten çok acı bir konudur. Bu konunun dışındaki şeylere dikkat çekebilmek için başka şeyleri tartışmak da gereksizdir. Burada sözkonusu olan bizim evlatlarımızdır. Allah göstermesin, herhangi birimizin evladına böyle br şey olsa, ne siyasi parti tanır, ne akraba, ne eş dost..."

Manolya Demirören Tekin'in Başkanlığında toplanan Beykoz Belediye Meclisi, açılış ve yoklamanın ardından gündem dışı konuşmalarla başladı. İlk olarak kürsüye gelen AK Partili Meclis Üyesi Emine Ünlü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Grup Toplantısında söylediği sözleri kınayarak, şunları söyledi:

Emine Ünlü: "Hazreti Peygambere ittiba etmek çoğu meselemizi çözecektir"

"Sözlerime başlamadan evvel CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Grup Toplantısı'ndaki konuşmasında Sayın Aile ve Sosyal Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu'nu hedef alan yakışıksız ve edep dışı konuşmalarını AK Parti Grubu adına ve bir bayan olarak, bütün bayanlar adına şiddetle kınıyorum. Kadın kimliğine zarar veren bu üsluptan dolayı CHP'de siyaset yapan bayanları da kınamaya davet ediyorum.

Sevgili arkadaşlarım. Allahu Teala'nın 'Ey Habibim, seni yaratmasaydım kainatı yaratmazdım' sözlerine mazhar olan Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa Aleyhisselamın üzerinden tam bin 445 yıl geçti. Birçok değerlerin alt üst olduğu, kalbiyle ruhun hayatın iflas ettiği, Muhammedi bir havanın bizden uzaklaştığı günümüzde, Hazreti Peygamber Sallalahu Aleyhivessellem'e ittiba etmek çoğu meselelelerimizi çözecektir. Yine Sevgili Peygamberimiz Veda Hutbesi'nde 'Size iki emanet bırakıyorum. Onlara tam uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler, Allah'ın kitabı Kur'an-ı Kerîm ve Peygamberin sünnetidir' buyurmaktadır. Biz Müslümanlar ne bulduysak ona ittiba etmekte bulduk; yine ne bulacaksak ona yaklaşmakta ve anlamada bulacağız. Hazreti Peygamberi örnek edinmek, onun ahlakıyla ahlaklanmak, Yüce Rabbimizin bir emridir."

AK Partili Meclis Üyesi Emine Ünlü'nün ardından bu kez CHP Grup Başkanvekili Cavit Gül söz istedi ve şunları kaydetti:

Cavit Gül: "Bunu buraya taşırsak, bir şeyleri kaşımış oluruz"

Öncelikle Emine Hanımın sözleri... Büyük Millet Meclisi'nde... Burası yerel yöneticilik, orası genel... Geneli buraya taşımamamız lazım... Ama bunu buraya taşırsak, bir şeyleri kaşımış oluruz. Dolayısıyla biz de bu konu üzerinde daha farklı gideriz. Dolayısıyla Sayın Başkan... Bu konuları sizlerden rica ediyorum. Bu tür konuları biz burada arkadaşlarımızı kırmayalım. Emine Hanımın söylediklerini doğru bulmuyorum. Dolayısıyla Polis Haftasını da kutluyorum. Hepinize teşekkür ediyorum."

CHP Grup Başkanvekili Cavit Gül'ün karmaşık konuşmasının ardından Meclis'te tansiyon biraz daha yükselirken, bu kez CHP'li Meclis Üyesi Mehmet Gürel söz istedi. Oldukça açık ve net bir şekilde düşüncelerini ifade eden Mehmet Gürel, her iki tarafı da eleştirdi ve taraflara sakin olmaları çağrısında bulundu. Yaptığı konuşmada son bir kaç haftadır kamuoyunu meşgul eden konular hakkında da olabildiğince nesnel davranmaya çalışan; hem Bakan Ramazanoğlu'nu hem de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu savunan Mehmet Gürel, şöyle dedi:

Mehmet Gürel: "Hadise, çok önemli bir hadisedir"

"Meclisimizin daha başlangıcında gereksiz bir gerilme olmasın diye ben söz aldım. Elbette kişilerin konuştuklarına dikkat etmesi lazım... Partinin genel başkanı da olsa dikkat etmeli... Fakat buradaki yaklaşımı ben biraz bilinçli yapılmış bir teşebbüs olarak görüyorum. O nedenle cevap verme gereği hissettim. Partim adına ve arkadaşlarım adına...

Biliyorsunuz, Adalet ve Kalkınma Partisi'nde hep genelde şöyle bir eğilim olmuş ve bunu da yanlış bulduğumu söylemek istiyorum: Bazı konularda kendileri bazı yanlışlar yapsa da kendilerinin yanlış gördüğü aynı konularla alakalı sadece karşı tarafı eleştirme... Ben Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun kullandığı cümleyi 'amacını aşan' bir cümle olarak görmüyorum. Çünkü hadise çok önemli bir hadisedir. Bütün toplumu ilgilendiren, küçük yaştaki çocukların taciziyle alakalı bir durumun, en başta Meclis'te bu konuyla ilgili araştırma komisyonu kurdurtmamaya çalışan bir iktidar partisi eylemi... Daha sonra mecburen, konuşmalar sonucunda araştırma komisyonu kurulmasına izin veren bir iktidar partisini izledik.

Ben ilgili Bakanın konuşmasını dinledim. Toplumda öncelikli eleştirildiği kadar ağır konuşmadığını, onu hedeflemediğini düşünüyorum. Yani hiçbir insan çocuk tacizi konusunda, 'Bir kereden bir şey olmaz' mantığıyla düşünemez. Başka bir şey demek istedi muhakkak... Demek istediğini de ben tahmin ediyorum: Belli konularda, onlara yönelik çalışmalar yapmış olan Vakfın yöneticilerinin böyle tacizlerde bulunması, Vakfın tarihini kötülememeli; kişinin hatası kuruma maledilmemeli demek istedi ama demek istediği bile çok acı bir şeydir. Çünkü bu çok talihsiz, çok ciddi bir olaydır. Öte yandan bir buzdağının da görünen kısmıdır. O yüzden Bakan Hanımefendinin konuyla ilgili yaklaşımını son derece yanlış buluyorum.

CHP'li Mehmet Gürel: "Genel Başkanların seviyeyi düşürmeden, değişik düşüncelere mahal bırakmadan üsluplarına dikkat etmeleri gerekir"

Genel Başkanımızın kullandığı ifade kelimelerin direkt anlamıyla ilgili değildir tabi ki... Deyimsel bir yaklaşımdır. Daha önce 17-25 Aralık sürecinde bazı bakanların ağzından bu kelimeler çıkmıştır. O yüzden her ne kadar öyle bile olsa, genel başkanların seviyeyi düşürmeden, değişik düşüncelere mahal bırakmadan üsluplarına dikkat etmeleri gerekir. Fakat konu gerçekten çok acı bir konudur. Bu konunun dışındaki şeylere dikkat çekebilmek için başka şeyleri tartışmak da gereksizdir. Burada sözkonusu olan bizim evlatlarımızdır. Allah göstermesin, herhangi birimizin evladına böyle br şey olsa, ne siyasi parti tanır, ne akraba, ne eş dost...

İki tarafın da belirli konularda yanlışı olabilir ama bu konuya dikkatinizi çekmek isterim. Ben Hanımefendi konuştuğu için konuşma ihtiyacı duydum ancak eğer izin verirseniz, daha fazla dillendirmeden Meclis toplantısına geçelim."

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu: "İlk iki teklifin komisyonlarda değerlendirilmesi Beykoz adına çok önemlidir"

Gündemdışı konuşmaların ardından Meclis'te yazılı önergeler okundu. Geçtiğimiz Pazartesi günü Kâtip Üye olarak seçilen 4 kişiden birisi olan Erdal Demir'in okuduğu yazılı önergelerde CHP Grubu, Örnek Mahallesi'nde yapılan alt yapı çalışmalarında asfaltlama işleminin tamamlanmaması ve Tokatköy Mahallesi Erdemli Çıkmazı'nda yağmursuyu kanalları olmadığı için vatandaşların mağdur olması konularında yazılı önerge verdi. Önergeler, oybirliğiyle Başkanlık makamına havale edildi.

Öte yandan gündemde olmayan Müdürlük tekliflerinden Akıllı Çocuk Akıllı Sınıf Projesi, Cam Sanatının Başkenti Beykoz Projesi ve Nijer Cumhuriyeti'nin Dogueraoua İlçesi ile 'Kardeş Şehir' ilişkisi kurulmasına yönelik teklifler, Kültür ve Turizm Komisyonuna oybirliğiyle gönderildi. Bu sırada bir konuşma yapan Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ise sözkonusu ilk iki teklifin, Beykoz'un yararına olacağının altını çizdi ve komisyon üyelerinin değerlendirmelerinin bu açıdan anlamlı olacağını kaydetti.

Haber Merkezi

Beykoz Emniyet Binası ve Lojmana resmi açılış yapıldı
Önceki Beykoz Emniyet Binası ve Lojmana resmi açılış yapıldı
Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Sonraki Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Yorumlar (1 Yorum)

hasan tas (9 yıl önce)

Asagidaki meclisin yapilanmasi haberine bis isleri tartisir dururlar yazmistim. Uzerine 24 saat bile gecmeden meclisin tum gununu bosa gecirdigi haberi geldi. Ne tesaduf. En azindn 1 ay gecseydi bari.

Yorum Yaz