Kentsel dönüşüm mağdurları Beykoz'da sesini yükseltti

  • 2
  • 20142
Kentsel dönüşüm mağdurları Beykoz'da sesini yükseltti
Kentsel dönüşüm mağdurları Beykoz'da sesini yükseltti
Kentsel dönüşüm mağdurları Beykoz'da sesini yükseltti
Kentsel dönüşüm mağdurları Beykoz'da sesini yükseltti
Kentsel dönüşüm mağdurları Beykoz'da sesini yükseltti
Kentsel dönüşüm mağdurları Beykoz'da sesini yükseltti

Beykoz Tokatköy Mahallesi'nde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesindeki memnuniyetsizlik vatandaşları sokağa döktü.

Beykoz Belediyesi tarafından ilk olarak 2017 yılında projelendirilerek kamuoyuna duyurulan "Tokatköy Kentsel Dönüşüm" projesinde inşaat aşamasına gelindi. Firma değişikliği nedeniyle değiştirilen şartlardan memnun olmayan bölge halkı, Kaymakamlık tarafından yürüyüşe müsaade edilmeyince bir basın açıklaması yaptı.

Bölge halkı adına mahalle sakinlerinden Ahmet Kambur'un yaptığı basın açıklamasında Tokatköy Mahallesi 487 ada 3 parseldeki hak sahipleri olarak dezenformasyona karşı açıklama gerekliliğinin doğduğu kaydedildi.

Mahalle sakinleri adına konuşan Ahmet Kambur, "Bir dönem önceki Belediye Başkanımız rahmetli Yücel Çelikbilek döneminde 2017 yılında gündemimize Tokatköy Kentsel Dönüşüm projesi olarak getirilmiş projenin ham hali parsel sahiplerinin bir takım itirazları olmuş olsa da yapılan toplantılarda karşılıklı atılan adımlarla mahalle sakinlerince genel olarak kabul görmüştür. Sürecin işleyişinde projeye dair her noktadan temsilciler seçilmiş işleyişin şeffaf bir şekilde yürütülmesi sağlanmıştır." dedi.

Devam eden zamanda dönemin İBB Başkanı Mevlüt Uysal, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Belediye Başkan Adayı Murat Aydın, İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç gibi isimlerin katıldığı istişare toplantıları sonrasında ön sözleşmelerin imzalandığını kaydeden Kambur, o dönemde ülke genelinde imar barışı sürecinin devam ettiğini hatırlattı.

"Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıdır..."

Kentsel dönüşümün gerekliliğine inanan hak sahipleri olarak muhataplarına güvendiklerini ifade eden Kambur, "Beykozlu Beykoz'da kalacak Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıdır" ifadeleri bizlerde en fazla iz bırakanlardır. Süreç maalesef Belediye seçimlerinin arefesinde kalmıştır. Birçok belirsizlikle yapılan birçok girişim Emlak Konut üzerinden aynı şartlarla farklı bir ivme kazanmıştır. İlgili süre zarfında muhataplarımızda tavır ve söylem değişiklikleri gözden kaçmamıştır." diye konuştu.

Kambur, hak sahiplerinin Beykoz Belediyesi'nden toplantı talep ettiğinde, 'zaten işgalcisiniz, ben heyet tanımam' ifadelerinin kullanıldığını söyledi.

Yeni süreçte kaderlerine terk edildiklerini ifade eden Kambur, "Yeni dönemde Emlak Konut'un geleceği bilgisiyle kaynağı belli olmayan ve tamamen aleyhimize gelişebilecek çalışmalar muhataplar bulunamadığı için söylemlerle takip edilmiş ve maalesef kentsel dönüşüm ofisinin açılmasıyla bu söylemler gerçeğe dönüşmüştür. Projenin tarafımıza getirdiği maddi yükümlülük bölge sakinlerinin sosyal durumlarından çok uzak bir tablo oluşturmaktadır. Kiptaş projesiyle uzaktan yakından ilgisi yoktur." dedi.

Birçok hak sahibinin mağdur edildiğini, yok sayıldığını Beykoz Belediyesi'ne devredilen arazilerde tapu aklarının devam ettiğini de belirten Ahmet Kambur, şunları söyledi:

"Kentsel dönüşüm projesinin uygulanmasından bahisle eksik uygulamalar yapılmaktadır. Öncelikle söz konusu parselle ilgili yasalardan doğan tapuların verilmesi gerekmektedir. Tapularımız verildikten sonra yasalar doğrultusunda uygulama yapılması gerektiğinden bu aşamada dönüşüme dair yapılan işlemlere muvafakat edip etmediğimizi belirtiriz. Tapularımızın verilmesine ilişkin işlemler tamamlandıktan sonra hakkımız güvence altına alınacağı resmi noterden yapılması gereken işlemler dışında uygulamaları kabul etmediğimizi, baskıyla adi evrak üzerinden yapılanlar var ise geçerlilik arz etmediğini beyan ederiz."

"Projenin imza tarihinin kısa tutulması manidardır. Adeta proje yapılmaktan çok yapılmamak için ortaya çıkarılmıştır. Tarafımızdan böyle bir niyet okunmuştur. Kentsel dönüşüm projesinin gerekliliğine inanan bizler projeye imza atan değil atmayan konumuna getirildik."

Bölge halkının Beykoz Belediyesi'nden ve yetkililerden talepleri ise şu şekilde:

-İlgili yasalar gereği tapuların taraflara verilmesi.

-Tapu ve kentsel dönüşüm için muhatap olarak grupların değil tüm hak sahiplerinin alınması.

-Kentsel dönüşüm için oluşturulan inşaat projesinin tüm detaylarının askıya çıkması ve hak sahiplerine tebliğ edilmesi.

-Kentsel dönüşüm projesinin net başlangıç ve bitiş tarihinin Beykoz Belediyesi tarafından tüm muhataplara tebliğ edilmesi.

-Metrekare ve daire sayıları belirliyken arsa paylarının hesaba katılması ve hak sahiplerinin mağdur edilmemesi.

-Proje alanlarının hak sahibi ile müteahhit firma arasında yapılması.

-Bölge halkının yaşam tarzına kültürel yapısı ve geleneklere uymayan 1+1 dairelerin projeden çıkarılması.

-Projeye toplu konut yaşamını kolaylaştıracak olan otopark, çocuk oyun ve spor alanları, okul, cami, yeşil alanların dahil edilmesi.

-2+1 ve 3+1 dairelerin metrekarelerinin genişletilmesi.

-Muvafakatnamede 280 bin lira olarak belirtilen bedelin minimum yüzde 40 oranında indirilmesi.

-Kiracı ya da hak sahibi ayrımı yapılmadan taşınma ücreti olarak 3 bin lira verilmesi.

-Tüm hak sahiplerine konaklama için rezerv konut alanı verilmesi.

-Rezerv konut alanı gösterilemiyorsa kira yardımı olarak en az 3 bin lira yapılması.

Kambur sözlerini, "Hepiniz mağdur olmadan haklarınızı alacaksınız, sözlerinizi unuttunuz mu?" ifadeleriyle tamamladı.

Haber Merkezi

Nevzat Oral’dan dikkat çeken kentsel dönüşüm uyarısı
Önceki Nevzat Oral’dan dikkat çeken kentsel dönüşüm uyarısı
CHP Genel Başkanı Özgür Özel Beykoz’a geliyor
Sonraki CHP Genel Başkanı Özgür Özel Beykoz’a geliyor
Yorumlar (2 Yorum)

Zeynel (2 yıl önce)

Hem kira yardımı hem rezerv konut alanı mı istiyorsunuz ? Abartmayın isterseniz…

fıdan yıldırım (2 yıl önce)

keske ketsel donusum yapacaklarına yok olan fabrıkalarımızın yerıne fabrıka yapsalar uc tane fabrıka vardı beykozda cam tekel derı kundura hepsınınde yerı duruyor ınsanların evlerı vardı beykozlu uc dort saalık yerler calısmaya gıdıyor bu yapılan bu ınsanlara zulumdur verın mılletın tapularını yapın fabrıkaları ornek beykoz ıst benım fıkrım bu mevlam neylerse guzel eyler ınsanlar gecım hastalıkla ugrasırken saglıklarından oldu bırde bu cıktı yasam hevesı kalmadı dılerım yapılan yanlıslıktan donulur hhepımız ıcın tek dılegım bu

Yorum Yaz