Kültür

Kemençeyle İbrahim Tatlıses şarkısı

Kemençeyle İbrahim Tatlıses şarkısı
2014.07.25 00:00
| | |
11350

Karadeniz insanın kıvrak zekâsı birçok alanda olduğu gibi müzikte de kendini gösteriyor. Türkiye’nin ünlü sanatçılarının halka mal olmuş şarkılarını Kemençesiyle çalan Mahmut Uzunöner, sesiyle de dikkat çekiyor.

Mahmut Uzunöner 1984 Şişli’de doğdu, Aslen Giresun Göreleli… Beykoz'da yaşıyor. 

Karadeniz insanın kıvrak zekâsı birçok alanda olduğu gibi müzikte de kendini gösteriyor. Türkiye’nin ünlü sanatçılarının halka mal olmuş şarkılarını Kemençesiyle çalan Mahmut Uzunöner, sesiyle de dikkat çekiyor.

Çocukluğu memleketle Büyükşehir’e gidip gelmekle geçmiş. Bu vesileyle eğitim’ini Giresun Görele’de tamamlamak zorunda kalan Uzunöner,  Karadeniz’in simge müziği Kemençeye merak sarmış.

1996 yılında Giresun Belediye Konservatuarı’nda türkü söylemeye başlayan Mahmut Uzunöner’in bölgede yapılan ses yarışmasında birinci olması müziğe olan ilgisini bir hayli arttırmış…

1998 yılında Karadeniz’in Kemençe’sini sesiyle bütünleştirerek müzisyenliğe ilk adımı atan Mahmut Uzunöner, o gün bugündür tüm eğlence programlarının vazgeçilmez siması olmuş.

2 yıllık konservatuar mezunu olan Mahmut Uzunöner yalnız Karadeniz müziğiyle kalmamış, birçok bestenin altına da imza atmış…

Kemençe’yi herkesin çalıp söylediğini belirten Mahmut Uzunöner, ünlü sanatçıların halka mal olmuş eserlerini büyük bir ustalıkla kemençesine yansıtıyor.

Mahmut Uzunöner, İbrahim Tatlıses’in türkülerini Kemençe’yle çalıyor…Bundan sonraki hedefinin Karadeniz müziğinde gündeme oturtmak olduğunu söyleyen Karadenizli türkücü, kendisine ait 8 bestesi olduğunu  ve önümüzdeki günlerde piyasaya çıkacak olan CD’sinin halk tarafından beğenileceğine inanıyor.

Lise mezunu olan Uzunöner, müziğe profesyonel giriş yapmasına rağmen bölge düğünlerinden kopmayı düşünmediğini ve (0533) 657 71 25 nolu telefondan kendisiyle irtibat kurulması halinde davetlere katılmaktan mutlu olacağını söylüyor.

DOST BEYKOZ

Anahtar Kelimeler: İbrahim Tatlıses, Kemençe, Mahmut Uzunöner, Beykoz

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"