Röportajlar

Kelebek Çiftliği, Beykoz'a katma değer sağlıyor

Kelebek Çiftliği, Beykoz'a katma değer sağlıyor
10.06.2016 20:09
| | |
16493

Foto galeri Video galeri

Yalnız Beykoz'un değil İstanbul'un ve hatta tüm Türkiye'nin ilk ve tek Kelebek Çiftliği olan İstanbul Kelebek, yeni yüzüyle yaz aylarında da İstanbulluları ağırlayacak.

Yaklaşık 3 yıldır Zerzevat Köyü'nde faaliyet gösteren İstanbul Kelebek, yenilenen yüzü ile İstanbullulara hizmet etmeye devam ediyor. Yalnızca Beykoz'un değil İstanbul'un ve hatta Türkiye'nin ilk ve tek Kelebek Çiftliği olma özelliğini sürdüren İstanbul Kelebek, her yıl Marmara Bölgesi'nden yüzlerce okulu ağırlıyor.

Beykoz'un yakından tanıdığı bir isim olan ve Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu'nda Öğretim Üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Nafiz Ünlü'nün eşi Çiğdem Ünlü tarafından işletilen İstanbul Kelebek, sahip olduğu geniş yüzölçümlü bahçesiyle de dikkat çekiyor. Doğum günlerine, toplantılara ve nişan-düğün gibi organizasyonlara da evsahipliği yapan Kelebek Çiftliği, içerisinde bulunan birbirinden güzel kelebeklerle de dikkat çekiyor.

Kuruluş aşamasında ilk kez Dost Beykoz'a röportaj veren Çiğdem Ünlü, İstanbul Kelebek ile ilgili olarak 3 yılın sonunda gelinen noktayı yine Dost Beykoz'a anlattı:

'İstanbul Kelebek Çiftliği'nde kurumsal firmalar piknik yapmış'

"Çok yoğun bir 3 yıl geçirdik ve aslında ondan öncesi de var... İki yıllık bir kuruluş aşamamız var. Kelebekler geldikten sonra ve burası faaliyete geçince İstanbul'da ve hatta tüm Türkiye'de hemen adımız duyuldu. Okul ziyaretleri başladı. Doğayı seven aileler çocuklarını alıp gelmeye başladılar. Sonrasında ise Kaymakamımız Sayın Ahmet Katırcı'nın desteklerini gördük. Çevreye duyarlı bir hayvansever olduğu için sağolsun, bizleri her açıdan destekledi. Beykoz Belediyemiz de aynı şekilde 23 Nisan etkinlikleri kapsamında ve dışarıdan konukları olduğunda ziyaretçilerini buraya getirmek şeklinde yardımlarını gördük.

Bunların yanı sıra doğumgünleri çok sık yapıldı. Hem Beykoz ilçesinden hem de dışından, tüm İstanbul'dan gelenlerin doğumgünü partilerini yaptık. Burası daha çok çocuklar için hazırlandığı için bu süreçte aileler de daha çok bizi tercih etti. Doğal olarak çok güzel bir ortam var burada... Hem de çocuklar için hiçbir tehlike içermeyen bir ortam... Yine yanı sıra kır düğünlerimiz de oldu. Bu geçen 3 yılda birçok kır düğünü gerçekleştirdik. Bunların dışında kurumsal piknikler de gerçekleştirdik. J.P. Morgan'ın Toyzz Shop'un Marlboro'nun kurumsal piknik organizasyonlarını yaptık."

Kelebek Çiftliği'ne gelen kelebeklerin hikâyesini de anlatan Çiğdem Ünlü, bu sırada 'kelebek' konusunda ülke içinde bir farkındalık yarattıklarına dikkat çekti. Geçmişte kelebeklerle ilgili olarak, onları korumaya yönelik bir farkındalığın olmadığını vurgulayan Çiğdem ünlü, şöyle dedi:

Çiğdem Ünlü: "Tüm Türkiye'de kelebekler konusunda bir farkındalık yarattık"

"Biz anaokulundan itibaren tüm çocuklara, kelebeklerin artık neslinin tükendiğini, tükenmemesi için de bundan sonra neler yapılması gerektiğini; kelebeklere nasıl zarar verdiğimizi anlattık. Özellikle ailelere ve öğretmenlere de bahçelerine, üzerine kelebeklerin geleceği bitkiler ekmelerini; bu sayede de hem doğal kelebekleri göreceklerini hem de onların neslinin devamını sağlayacaklarının bilgisini verdik. Bence en önemlisi de buydu yaptığımız işin...

Buradaki tropikal kelebeklerimiz için de biz, tüm dünyadaki örneklerinde olduğu gibi özel bir iklimlendirme yaptık. Filipinler, Kostarika ve Malezya gibi ülkelerden bize 'pupalar' geldi. Bu pupaların da biz, buradaki pupa dolabımızda doğumlarını izledik. Doğan kelebekler ise buradaki bahçemizde normal yaşamlarını devam ettirdiler. Biz, bu ortamda bir miktar üretmeyi de başardık; doğal ortamlarında kelebekler üreyebildiler."

Çiğdem Ünlü ile Kelebek Çiftliği'nde bir de gezi düzenleyen Dost Beykoz, bu sırada çiftliğin değişen yüzüne de tanık oldu. Özellikle ilk zamanlarında yüksek dereceli hissedilen sıcaklıkların, zaman içerisinde kontrol altına alındığı fark edildi ve girişteki düzenlemeyle de Kelebek Çiftliği'nin bambaşka bir yüze kavuştuğu anlaşıldı. İçeride bulunan kelebeklerin ise doğal ortamlarında yaşadıkları sevinç, görülmeye değerdi.

'İstanbul Kelebek, 3. Köprü'ye yapılacak hızlı trenden etkilenecek mi?'

Öte yandan Dost Beykoz'la özel bir bilgiyi de paylaşan Çiğdem Ünlü, bitirilme aşamasında olan İstanbul'un 3. Köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne bağlantı yapılacak hızlı trenin, Kelebek Çiftliği'nin üzerinden geçebileceğini kaydetti. Büyük bir üzüntüyle gelişmeleri takip edeceklerini anlatan Çiğdem Ünlü, hızlı trenin Kelebek Çiftliği üzerinden geçmesi halinde Çiftliğin bundan olumsuz etkileneceğini belirtti. İstanbul Kelebek'in sahibi Çiğdem Ünlü, söz konusu projeyle ilgili bir çözüm bulunması konusunda araştırma yapacaklarını ve bunu da yetkililerin ilgisine sunacaklarını da sözlerine ekledi.

Dost Beykoz / Özel Röportajlar

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, İstanbul Kelebek, Çiğdem Ünlü

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"