Kaymakamlık ve Belediye Beykoz’un huzuruna el attı

  • Güncelleme: 03.12.2014 00:11
  • Okunma: 5839 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Kaymakamlığı ve Beykoz Belediyesi'nin toplumun mutluluk seviyesini arttırmak amacıyla ‘Sağlıklı birey, mutlu yuva, huzurlu toplum’ projesi Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde yapılan tanıtımla başladı.
Kaymakamlık ve Belediye Beykoz’un huzuruna el attı

Şehit Muhammed Talha Dinleyici Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Mahalle Muhtarları, STK Temsilcileri ve çok sayıda Beykozlu vatandaş katıldı.

25 mahallede gerçekleştirilmesi planlanan projenin üç aşamadan oluştuğunu belirten Kaymakam Erdoğan, projenin Beykoz’daki mutluluk ve yaşam seviyesini arttıracağını belirterek Beykoz Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirdikleri projeyi şöyle özetledi.Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan: “İlk hedefimiz sağlıklı birey yetiştirmek”

Toplum olarak gençlerden dert yanıyoruz. Çocukların hep bir yerlere savrulduğundan dert yanıyoruz. Çocuğum şu maddeye gitti bu maddeye gitti diye dert yanmakla olmaz. Bu çalışma yarınlarımız, istikbalimiz ve daha da büyük sorunların meydana gelmemesi için toplumun temeli olan ailenin daha da zor durumlara gitmemesi için meydana geldi. İlk önce bireyi ele alacağız. Sağlık çok önemlidir. İlk hedefimiz bireylerin sağlıklı yaşamalarını sağlamak onları bu konuda bilinçlendirmeye çalışacağız. Bir insanı bilinçlendirmiş olmak bile bizim için büyük bir kazanımdır. Bireyin ardından bireylerin oluşturduğu yuvaları ele alacağız. En son aşamada ise bu bireylerden oluşan yuvaların meydana getirdiği toplum huzurlu toplum olacak” sözleriyle özetlediği ‘Sağlıklı birey, mutlu yuva, huzurlu toplum’ projesini anlattı.

Mahallelerde gerçekleştirilecek olan söyleşilerle, toplantılarla toplumu kalkındırmayı hedeflediklerini anlatan Kaymakam Erdoğan, adım adım ilerleyerek her aşamada toplumda bir şeylerin değiştiğini görerek devam edecekleri proje için 25 din görevlisini ve Beykoz’daki okullarda görev yapan gönüllü öğretmenlerin bu çalışmalarda yer alacaklarını belirtti.‘Aile içi iletişim arttırılmaya çalışılacak’

Sağlıklı yaşam için ne yapılması gerekiyorsa ilk olarak obeziteyle mücadele anlamında yürüyüşler mi yapılacak, ortak spor çalışmaları mı yapılacak hepsi değerlendirilerek bir yol haritası çizilecek. İkincisi mutlu yuva, esas üzerinde yoğunlukla duracağımız konu bu. Aile içi ve kuşaklar arasındaki iletişim kuvvetlendirilmeye çalışılacak. Bazen denk geliyorsa şıpsevdi insanlar evleniyorlar bir yıl geçmeden boşanıyorlar. Aslında insanlar asıl sıkıntının ayrılıktan sonra başladığının farkında değil. Bu nedenle evlilik öncesi süreçte gençlerimiz bilinçlendirilecek. Evlendiniz çocuğunuz oldu. Asıl külfet bundan sonra başlıyor çünkü bir çiftin çocuğunun dünyaya gelmesi ikinci bir evlilik gibidir. Bir de çekirdek aile diyoruz ya bizi asıl sıkıntıya sokan da budur. Evde nine yok dede yok, e anne bana desek iş güç çalışıyor geçim derdi. Evde olan çocuğa nasihat verecek birisi olmayınca çocukta yalnızlaşıyor ve başka alanlara kaymaya başlıyor. Biz bunun önüne geçmeye çalışacağız” şeklinde devam eden konuşmasında eğitmenlerin yetmediği yerlerde 40-50 yıl evli kalmış çiftlerin tecrübelerinden yararlanacaklarını belirten Kaymakam Erdoğan sözlerini şöyle sonlandırdı.“Her türlü katkıya açığız”

“Üzerimizde bulunan tozları atmamız gerekiyor. Yoksa bu gidiş hiç hayra alamet değil. Bu projenin ana gayesi az önce bahsettiğim gibi olacak. Biz her türlü katkıya da açığız”

Projenin gerçekleştirilmesi için gerekli olan materyaller ise Ülker ailesinden Ali Ülker’in sponsorluğunda temin edildi.

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan’ın konuşmasının ardından ise projenin değerler eğitimi ‘sevgi’ başlıklı sunumunu Beykoz Müftülüğü Şube Müdürü Abdullah Güldalı gerçekleştirdi. Yaklaşık yarım saat süren sunumun ardından ise Ali Ülker tarafından temin edilen materyaller eğitimcilere teslim edildi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz