Kaymakam gittiği Beykoz'a avukat olarak dönecek!

  • Güncelleme: 03.08.2015 11:47
  • Okunma: 29481 kez
  • Yorum: 0
Antalya Aksu'ya atanan Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, veda yemeğinde ilginç açıklamalar yaptı.
Kaymakam gittiği Beykoz'a avukat olarak dönecek!

Geçtiğimiz ay hazırlanan Kararname ile Beykoz'dan Antalya'nın Aksu ilçesine Kaymakam olarak atanan Süleyman Erdoğan, adına düzenlenen veda yemeğinde ilginç açıklamalar yaptı. Konuşmasının başında, "Ben aslında 5 yılımı burada tamamlarım diye düşünüyordum ama demek ki yiyeceğimiz ekmek, içeceğimiz su bu kadarmış... Ama bunu da demiyorum neden? Çünkü bundan sonra da buralarda çok ekmek yiyeceğiz, çok su içeceğiz" diyen Beykoz eski Kaymakamı Süleyman Erdoğan, yeniden Beykoz'a döneceğinin sinyalini verdi.

Evini Beykoz'dan Üsküdar'a taşıdığı haberlerini doğrulayan Kaymakam Erdoğan, "Beykoz'un trafiği nedeniyle ve çocuklarımın isteği üzerine Üsküdar'a taşındık. Ama inşallah ileride para kazanırsak ya da Belediye Başkanımız hesaplı, ucuz ev yapar da verirse, Beykoz'dan ev alacağız ve Beykoz'a yerleşeceğiz. Ama bundan sonraki süreçte Başkan bize bir ev hediye eder mi, biz para kazanır mıyız, kazanamaz mıyız, onu bilmiyoruz artık" şeklinde konuştu ve dinleyenleri şaşırttı. Antalya Aksu'daki görevi için "Bilemiyorum, kaç ay kalırız" diyen Süleyman Erdoğan'ın Hukuk Fakültesi mezunu olduğu için birkaç ay sonra emekliliğini istemesi ve Kaymakam olarak gittiği Beykoz'a avukat olarak dönmesi bekleniyor.

Görev yaptığı 3 yılın başlangıcında büyük umutlar vaat eden ve retoriğinin sağlam oluşu nedeniyle halkın güvenini kazanan ancak sonraki süreçte 250 bin nüfuslu Beykoz'da Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek dışında kalan 249 bin 999 kişinin yanında 'yüzü asık' dolaşan Süleyman Erdoğan için bugün, bir veda yemeği düzenlendi. Beykoz Belediyesi'nin İBB Koru Tesisleri’nde organize ettiği veda yemeğine Beykoz eski Kaymakamı Süleyman Erdoğan'ın yanı sıra ilçenin 2 numaralı ismi İstanbul Boğaz Komutanı Tümamiral Ercüment Tatlıoğlu, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, MHP İlçe Başkanı Akif Taşdemir, İlçe Emniyet Müdürü Yüksel Toprak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Tapu Sicil Müdürü Tevfik Palabıyık, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Serkan Öcalmaz'ın yanı sıra Beykoz Belediye Meclisi'nin AK Partili ve CHP'li Üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri ve Kaymakamlık çalışanları katıldı. Yemeğe sonradan katılan Beykoz Trabzonlular Derneği Başkanı İsmail Yüksek ise eski Kaymakam Süleyman Erdoğan'a fincan ve tepsiden oluşan şık bir takım hediye etti.

‘Başkan Yücel Çelikbilek, Süleyman Erdoğan’a teşekkür ederken, selefi Aydın Ergün’den de sevgiyle bahsetti’

Veda yemeğinin ardından konuşmalara geçilirken, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz eski Kaymakamı Süleyman Erdoğan'a hizmetlerinden ötürü teşekkür etti. Kendisinden önce Beykoz'da görev yapan Kaymakamlardan da övgüyle söz eden Başkan Yücel Çelikbilek, bu sırada en son görev yapan Aydın Ergün'ün de sevgiyle hatırlandığını vurguladı. Yeni jenerasyon Kaymakamların görev yapma konusunda oldukça heyecanlı olduklarını gözlemlediğini ifade eden Başkan Çelikbilek, Süleyman Erdoğan'ı da bu kişilerden birisi olarak gördüğünü ifade etti.

Konuşmasının sonunda Beykoz eski Kaymakamı Süleyman Erdoğan'a şık bir vazo hediye eden Başkan Yücel Çelikbilek, bu sırada Erdoğan'la samimi diyaloglar kurdu. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in ardından söz alan Beykoz eski Kaymakamı Süleyman Erdoğan, ilginç bir konuşmanın altına imza attı. Konuşmasının sonunda herkese hakkını helal ettiğini söyleyen Süleyman Erdoğan, şunları anlattı:

'Süleyman Erdoğan, Beykoz'a Kaymakam olmasının hikâyesini anlattı'

"Ben Üsküdar Kaymakamı olarak Beykoz'a vekâlet ederken, yine Başkanımız yemekler organize ediyor, garibanlar için... Bir konuşma yaptık o zaman usulen... Ne dedik, ne ettik bilmiyoruz ama sonradan arkadaşlar demiş ki: 'Böyle bir Kaymakam da bizim olsa...' demişler. Hocanın duası çok keskin... Bir hafta sonra Kaymakam olarak buradaydık. Bu arada ben de Vakıf toplantısı yaptım. Bu sırada toplantıda anlatıyorlar; bir mahalleden bahsettiler. Dediler ki, 'Bu ormandı... Birileri kademe kademe ve orayı işgal ettiler. O kadar ormanı yok ettiler' dediler. O anda ben gayri ihtiyari 'Ah... Ben olacaktım ki...' dedim. Yani? 'Buna müsaade etmezdik' dedik güya kendi kendimize... Bir hafta sonra buradayız. İşte Cenabı Allah dedi ki: 'Hallet bakalım, nasıl halledeceksen...' Bizim Beykoz maceramız böyle başladı... Beykoz'dan Üsküdar'a arzu etsek, istesek; meslek hayatımız boyunca bizi Üsküdar'dan Beykoz'a vermezler! Meslek tarihimizde yok! İstesek de olmaz... Niye böyle oldu? Ben de bilmiyorum...

Bir veda konuşması yapmıyoruz. İnşallah bir veda etmeyeceğiz. İstanbul'da yaşayıp, İstanbul'un suyunu içtikten sonra kolay kolay İstanbul'dan kopulamaz! Allah izin verirse, 20 Temmuz'dan sonra Aksu'da olmayı düşünüyoruz. Orada kaç ay, kaç yıl kalacağız; bilmiyoruz. Biz Üsküdar ve Beykoz'u kalbimizin en güzel yerine koyduk. Ben hem Beykoz'u hem Beykozluları çok sevdim. Buradaki bütün arkadaşlardan destek gördüm."

Kaymakam olarak Beykoz'a kadar gittiği yerlerde kendisine yönelik eleştirileri dile getiren Süleyman Erdoğan, bu sırada Beykoz'dan da ilginç bir örnek verdi. Dost Beykoz Haber Müdürü Ferdi Güngör'ün kaleme aldığı 'Sultan Süleyman Hazretleri' başlıklı köşe yazısında kendisini eleştirmesine, yazarın ismini vermeden değinen Kaymakam Erdoğan, şunları söyledi:

Süleyman Erdoğan, eleştirilere aldırmadı: “Kaymakamlık bitince avukat olarak devam edecek; Gıda Güvenliği’nin derneğini-vakfını kuracağım!”

"Eleştiriye her zaman başımızın üstünde yer var dedik. Yapamadığımızı, eksiklerimizi, kusurlarımızı usulünce dile getirdiyse 'başüstüne' dedik. Ama... Biz de insanız yani... Melek değiliz... Bazen yıpratmaya yönelik, bazen ne yaptığını bilmemeye yönelik bir şeyler olabilir. Onlara da gülüp geçtik. Beykoz'da geldiğim süre içerisinde... Arkadaş ben durup dururken değil, dile getirdiğimde bazılarının yanlış değerlendirdiği gibi... Kitaptan bahsetmiyoruz. O konuda konuşma yetkimiz var diyoruz. Niye? 12 yıl emek verdim. Meslek hayatım boyunca bulunduğum bölgenin değerleri, insanları varsa onları bulmaya çalıştım. Sordum: 'Kenarda, köşede kim var?' diye... 'Bu yöreye hizmet eden kim var?' diye... 'Onu bulalım, halini hatırını soralım; buranın ekonomik değeri ne var; onu bulmaya çalışalım' dedim. Bir yerde çömlekçiliği bulduk, onu geliştirmeye çalıştık. Bir yerde şerbetçiotunu bulduk, onu geliştirmeye çalıştık. Başka bir yerde cevizini, başka bir yerde kayısısını bulduk ama bir şeyler yapmaya çalıştık. Yaptık-yapamadık; bilemem! O, milletimizin, Cenabı Allah'ın takdirinde... Buraya geldiğimizde ise Cenabı Allah hayırlı bir şeyi nasip etti; bir kitap olarak, bir eser olarak çıktı.

Ben bu kitapla ilgili öyle büyük bir sorumluluk hissettim ki... Eğer ben, meslek hayatımda Kaymakamlığı ve Mülki İdareye hizmet etmeyi bırakırsam, avukat olarak devam edersem, yapacağım ilk işlerden biri de Gıda Güvenliği diye bir dernek ya da vakıf kuracağım; onu her yere anlatacağım. Bu alandaki konu çok önemli... Birçoğumuz fark etmiyoruz; hastalığımız ve neslimizin bir kenara savrulup gitmesi, yememiz-içmemizle alakalı... Hem içeriğiyle ilgili hem de helalliği-haramlığıyla ve sağlıklı olup olmadığıyla ilgili... Bunu o kadar benimsedim ki, ömrüm olduğu sürece bir vacip olarak düşünüyorum ve dilimin döndüğü kadar her yerde de anlatmaya çalışacağım. Bunu vicdani bir sorumluluk olarak algılıyorum."

Eski Kaymakam Erdoğan: “Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ile dönem arkadaşıyız!”

Beykoz eski Kaymakamı Süleyman Erdoğan, konuşmasına ilçede turizmin giderek önem kazanmaya başladığına dikkat çekerek sürdürdü ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ile birlikte gerçekleştirdikleri projeleri dile getirdi. Kendisinin yerine Beykoz'a Kaymakam olarak atanan Erzurum Yakudiye eski Kaymakamı Ahmet Katırcı'dan da bahseden Süleyman Erdoğan, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'yla 'dönem arkadaşı' olduğunu ve İngiltere'de birlikte eğitim gördüklerini söyledi.

Veda yemeğinin ve konuşmaların ardından İBB Beykoz Koru Tesisleri'nin önünde toplu olarak basına poz veren Süleyman Erdoğan, Antalya Aksu'ya gideceği günü beklemeye başladı.

Süleyman Erdoğan Haberlerini okumak için tıklayınız

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz