Kayınpederini vuran gelin tutuksuz yargılanacak

  • Güncelleme: 18.09.2017 19:17
  • Okunma: 10907 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Çiğdem Mahallesi’nde 2017 yılı Şubat ayında kayınpederini silahla vurarak ölümüne neden olan Esma Yeşilbaş tutuksuz yargılanacak.
Kayınpederini vuran gelin tutuksuz yargılanacak

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Yeşilbaş'ın üzerine atılı suçun iddianame anlatımıyla ortaya konan olaysal şartları, anne bakımına muhtaç çocuğunun bulunması ve kaçma şüphesinin bulunmaması gibi gerekçelerle tahliyesine karar verdi.

Beykoz'da tacizine uğradığını iddia ettiği 69  yaşındaki kayınpederini silahla vurarak ölümüne neden olan kadının "haksız tahrik  altında kasten öldürme" suçundan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle  yargılanmasına başlandı.

Duruşmaya avukatı ile katıldı…

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Esma  Yeşilbaş ile avukatı katıldı.

Duruşmada savunması alınan sanık Yeşilbaş, kayınpederinin kendisini  evlendiği tarihten beri taciz etmeye başladığını anlatarak, "Olay tarihinde eve  geldiğimde benimle ilişkiye girmek istediğini söylemesi üzerine ben karşı koydum  ve bağırdım. Bunun üzerine çocuğu öldürmekle beni tehdit ederek bana vurdu. Ben  de çocuğumu alarak ağabeyimin evine kaçtım. Orada çocuğu yengeme bırakarak  ağabeyimin silahını alarak tekrar eve döndüm. Amacım kendimi öldürmekti ama  çocuğum gözümün önüne gelince yapamadım. Odasında uyumakta olan kayınpederimin  başına bir el silahla ateş açtım. Ondan sonra polisi aradım." diye konuştu.

Önceki gelinimi de sürekli öpmeye çalışırdı

Müşteki olarak beyanı alınan Esma Yeşilbaş'ın kayınvalidesi Sultan  Yeşilbaş da "Maktul önceki gelinimi de sürekli olarak öpmeye çalışır, sarılır ve  başka şeyler yapardı. Mahkemede söyleyemiyorum. Ben müdahale edince beni çok kez  dövmüştür ve önceki gelinimi de döverdi. Ancak sanık Esma Yeşilbaş'ı dövdüğünü  görmedim. Ona yönelik sarkıntılık eylemini de görmedim. Ancak gelinim Esma ne  söylediyse doğrudur. Olaydan sonra gelinim kendisine yaptığı eylemleri bana  söyledi. Söylediklerine de inanıyorum. Ben sanık Esma'dan şikayetçi değilim."  ifadelerini kullandı.

Zaman zaman eşimde morluklar fark ediyordum

Tanık olarak dinlenilen sanık Yeşilbaş'ın eşi Bülent Yeşilbaş da  "Zaman zaman eşimde morluklar fark ediyordum. Eşim durumu bana yansıtmamaya  çalışarak oraya buraya vurduğunu söylüyordu. Meğerse babam olacak adam ona  sarkmış." diye konuştu.

Hakim bey adam zaten sapık

Diğer tanık Kader Yeşilbaş ise kayınpederinin kendisine yönelik de  bazı eylemlerinin olduğunu savunarak, "Kayınpederimin sarkıntılık eyleminden  bulunmasından sonra karakola giderek şikayetçi oldum. Ancak alkollü olduğu ve  kayınpederim olduğundan dolayı işlem yapılmadı. Kayınvalidemin beyanları  doğrudur. Bize karşı eylemlerinden dolayı müdahale edince kayınvalidemi de  döverdi. Hakim bey adam zaten sapık. Balkondan bile gördüğü kadınlara öpücük  gönderiyordu." dedi.

Sanık Esma Yeşilbaş'ın avukatı Aydın Mollaoğlu da müvekkilinin bir  yaşında çocuğu olduğunu belirterek, tahliyesini ve beraatını talep etti.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Esma Yeşilbaş'ın üzerine atılı suçun  iddianame anlatımıyla ortaya konan olaysal şartları, cezaevinde kaldığı süre,  anne bakımına muhtaç çocuğunun bulunması, karartılacak delil olmaması ve kaçma  şüphesinin bulunmaması gibi gerekçelerle oy çokluğuyla tahliyesine karar verdi.

Duruşma eksikliklerin giderilmesi amacıyla ertelendi.

Öte yandan bir üye hakim, sanık Yeşilbaş hakkında kuvvetli suç  şüphesinin varlığını gösteren olgular bulunduğu, saklanması veya kaçacağı  şüphesini uyandıran somut delillerin bulunduğu gerekçesiyle tahliye kararına  katılmadığını belirterek muhalefet şerhi koydu.

Olayın geçmişi

Beykoz'da Esma Yeşilbaş (35), 6 Şubat'ta kendisini taciz ettiği  iddiasıyla kayınpederi 69 yaşındaki Ahmet Yeşilbaş'ı silahla ateş ederek  yaralamış, Beykoz Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Ahmet Yeşilbaş olaydan 3 gün  sonra hayatını kaybetmişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Esma  Yeşilbaş'ın tabanca ile kayınpederi Ahmet Yeşilbaş'ı öldürmek suretiyle "kasten  öldürme" suçunu işlediği, ancak tanık ve müşteki anlatımları dikkate alındığında  Esma Yeşilbaş hakkında "haksız tahrik" hükümlerinin uygulanması gerektiği  belirtildi.

İddianamede, bu kapsamda Esma Yeşilbaş'ın "haksız tahrik altında  kasten öldürme" suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep  ediliyor.

İlgili Haber: Çiğdem Mahallesi'nde gelin kayınpederini vurdu

Haber Merkezi