Kültür

Kayahan’ın Kanlıca'daki kabri anıt mezara dönüştürüldü

Kayahan’ın Kanlıca'daki kabri anıt mezara dönüştürüldü
28.03.2016 14:14
| | |
4789

Müzik dünyasının efsane isimlerinden Kayahan’ın Kanlıca'daki mezarı eşi İpek Açar'ın tasarladığı gitar ve deniz feneriyle anıtsal hale getirilerek yenilendi.

Müzik dünyasının efsane isimlerinden Kayahan’ın Beykoz Kanlıca'daki mezarı eşi İpek Açar'ın tasarladığı gitar ve deniz feneriyle anıtsal hale getirilerek yenilendi.

Geçen yıl vefat eden ünlü sanatçı Kayahan'ın Kanlıca Mezarlığı'ndaki kabri, eşi İpek Açar tarafından anıtsal hale getirildi. Sanatçının mezarı, müzik ve denizi simgeleyen gitar ve deniz feneriyle donatıldı.

Kayahan'ın ünlü "yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz" sözüne de mezarda yer verildi. Heykeltıraş Orhan Algök tarafından hazırlanan, tasarımı İpek Açar'a ait anıt mezarda yer alan gitar ve deniz feneri paslanmaz çelikten yapıldı.

Kayahan kimdir?

Sahne ismi ile Kayahan tam ismi ile Kayahan Açar, 29 Mart 1949 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara'da geçirdi. Daha sonra İstanbul’a yerleşti. İstanbul'dan sonra uzun süre Balıkesir-Gömeç’teki İnta Sevgi Köyü’nde Geceler Caddesi ve Mavilim Caddesi’nin kesiştiği Hülyam Çıkmazı’nda yaşadı. Bu köydeki bütün cadde ve sokaklar, Kayahan’ın şarkılarının isimlerinden oluşmaktadır. Şimdiye kadar üç kırkbeşlik, bir uzunçalar, onbir kaset ve CD’si müzik arşivlerindeki yerini aldı. İlk olarak Nilüfer’e verdiği güzel şarkılarla ismini duyurmaya başladı. Nilüfer’in de yorumladığı “Geceler”, “Kar Taneleri”, “Esmer Günler” gibi şarkılar klasik haline geldi. Geçen yıl Nisan ayında hayatını kaybetti.

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberler, Kayahan, Kanlıca, Anıt Mezar, İpek Açar, Sanatçı, Kabir

reklam
1 Yorum
Murat Yazlık 19.07.2017 15:56:45

Allah gani gani rahmet eylesin. Sanatçı olmak ahlaksız, dinsiz imansız olmayı gerektirmiyor. Dine imana manevi değerlere saygılı efendi nadide bir sanatçı idi. Nur içinde yatsın. Bazı saldırgan ve saldıran dinsiz imansız sanatçılar ders alsınlar. Yarın bir gün ölünce küfür değil hayır dua alsınlar. Örnek Fasıl say, İlyas Salman, Leman Sam ve bunlar gibileri işleri güçleri bu necip milletin kutsal değerlerine saldırmak.

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"