Kavacık ve sahil yolundaki keşmekeş!

  • 06.12.2021 18:44
  • Okunma: 2907 kez

Prof. Dr. Faruk ŞEN


Kavacık son yıllarda akıl almaz bir şekilde büyüdü. Büyümeye devam ediyor. Bunun en büyük nedeni ikinci köprünün Anadolu Yakasında büyük firmaların her geçen gün daha fazla iş yeri açması.

Buna rağmen Kavacık’ta yapılıp yıllarca boş kalan büyük binalarda var.

Kavacık’ın en büyük sorunu trafik. Kavacık merkezinden Kanlıca’ya inerken arabalar yolun iki tarafına park edildiği gibi buralara yeni sıralarda ilave ediliyor. İnsanların buradan geçip evlerine, iş merkezlerine gitmesi çok güç... Buna bir ilavede Kanlıca-Anadoluhisarı arasında yalıların büyük ölçüde kaldırımlara el koyması, arabalarını park etmeleri ve yaya yolunun tamamıyla işgal edilmesinden kaynaklanıyor. Dünyanın her yerinde kaldırımlarda bir çocuk arabasının geçeceği kadar yer olması lazım. Maalesef Türkiye’de bunu uygulayan bir yer yok.

Kavacık konusundaki duyarsızlık, gelişen bölgenin tamamıyla çarpık büyümeye girmesini sağlıyor. Ayrıca burada yüksek kiralarla açılan işyerleri maalesef 6 ay, en geç 1 yılda sahibini değiştirerek yeni kişilerin buraya yatırım yapmasını beraberinde getiriyor.

Beykoz’da işsizlik sorunu çözüm bekliyor

Beykoz’un trafik dışında en önemli sorunlarından biri ise işsizlik... Genç işsizler ordusu Beykoz ve çevresinde büyüyor. Yeni istihdam olanakları yok. Paşabahçe rakı ve cam fabrikaları işlevsiz duruyorlar. Beykoz Kundura Fabrikası’nda dizi ve filmler için birkaç tane stüdyo faaliyette bulunuyor. Gençlerimiz nerede çalışacaklar, ne yapacaklar, nasıl geçim sağlayacaklar bilinmiyor. Murat Aydın Beykoz sahil yolunu yeniledi, güzel değişiklikler yaptı. Kaliteli restoranlarımız var, fakat burada çalışabilecek insanlarımızın sayısı çok az. Bu açıdan Beykoz Belediyesi yatırımları teşvik etmeli. İnşaata ağırlık vermemeli. İnşaat, belirli bir süre çalışan nüfusu arttırsa bile çoğu da Beykoz sınırları dışından geliyor. Bu konuda yenilikçi yatırımları bölgemize çekmemiz şart. Ayrıca turizme de ağırlık vermemiz lazım.  

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları