Güncel

Kavacık Borsa İlkokulu’nda isyan var…

Kavacık Borsa İlkokulu’nda isyan var…
2014.09.30 00:00
| | |
12921

Kavacık BORSA İlkokulu ve Ortaokulu, yenilenen binasında eğitim ve öğretime başlarken, Selahattin Karakaşlı İmam Hatip Ortaokulu'nu da misafir etmek zorunda kaldı.

Önümüzdeki yıl için ise Şehit Er Ersin Günerİlk ve Ortaokulu'ndan yaklaşık 1000 öğrencinin daha ‘ikinci misafir okul’ olarak geleceğini haber alan veliler ise bu duruma isyan etti. Beykoz İlçe Milli Eğitim başta olmak üzere, Kaymakamlığa ve hatta Valiliğe dilekçe üzerine dilekçe gönderen Kavacık BORSA İlk ve Ortaokulu öğrenci velileri, halen bin 800 olan nüfuslarının 2 bin 800'eçıkacak olmasından dolayı kaygılarını dile getirdi. Okul bahçesinde bir araya gelerek ayrıca kendi aralarında imza da toplayan velilerin yanında yalnızca Dost Beykoz vardı.

'Yarım güne mi geçilecek?'

İkinci misafir okulun önümüzdeki sene Kavacık BORSA İlk ve Ortaokulu'na gelmesiyle mevcut nüfus yarıdan fazla artmış olacak. Halen bin 800 öğrencinin eğitim gördüğü okulda nüfus neredeyse 3 bine yaklaşacak. Bu durumda tam gün olan eğitim şekli 'sabahçı-öğlenci' olarak ayrılırken, velilerin 'iki zamanlı' okula gidecek çocukları için büyük zorluk ve fedakârlıklar yaşamak zorunda kalacak.

'Üst düzey veli iddiası'

Kavacık BORSA İlk ve Ortaokulu'nun velileri Dost Beykoz'a özel açıklamalarda bulunurken, kimi velilerin çarpıcı yorumları dikkat çekti. Bir çok veli, 'üst düzey veli' diye adlandırılan kişilerin Şehit Er Ersin Güner Okulu'ndaki çocukları Kavacık'a getirdiğini iddia ederek, "Beykoz Anadolu Konakları Vakfı'nın Kiremitdere'deki okuluna gidecekti çocuklar. Sonra ne olduysa, bazı veliler ortaya çıktı ve çocukları bizim okulumuza yönlendirdiler. Aslında Celal Aras da boş görünüyor. Oraya da gidebilirler. Ama nedense oradaki müdür bu teklifi reddedebildiği halde, bizim okulumuzun müdürü sessiz kalıyor. Biz çocuklarımızın tam gün okumasından yanayız. Yarı zamanlı olduğunda büyük sorun oluşacak. Sonra bu 3 bin öğrenci sabah-akşam burada nasıl okula giriş-çıkış yapacak? Yetkililerin acilen bu konuyla ilgilenmesi gerekiyor"şeklinde konuştu.

'Veliler 2 ayrı dilekçe yazdı'

Şehit Er Ersin Güner İlk ve Ortaokulu'ndaki öğrencilerin misafir olarak kabul edilecek olmasına isyan eden Kavacık BORSA İlk ve Ortaokulu velileri, hazırladıkları iki farklı dilekçeyi İlçe Milli EğitimKaymakamlık ve Valilik gibi kurumlara gönderdi. Öte yandanDost Beykoz'un edindiği o iki dilekçede ise şunlar yazılıydı:

1. Dilekçe:

İstanbul Valiliği'ne

Şehit Er Ersin Güner İlk-Ortaokulunu'nun depreme karşı güçlendirilmesi faaliyetleri kapsamında geçici olarak başka bir okul binasına taşınması söz konusudur. Beykoz Konakları Vakfı'nın Kiremitdere'de yaptırmış olduğu okul binası hali hazırda boş durmakta iken; Celal Aras Anadolu Lisesi'nde bahse konu okula yetecek kadar yaklaşık 20 adetfazla derslik mevcut iken; Riva Yolu üzerinde Spor Lisesi olarak yapılan yeni okulun binaları tamamen bitirilmiş ve boş durumda iken;

Maalesef üzülerek ifade ediyoruz ki,

Hali hazırda Selahattin Karakaşlı İmamhatip Ortaokulu ile kampusunu paylaşmakta olup, TAM GÜN eğitimle 2000 öğrenci mevcuduna sahip Kavacık BORSA İlk-Ortaokulu binasına taşınmak istenmesiyle birlikte okulumuzun eğitimi YARIM GÜN olarak değiştirilmek istenmektedir.

Geniş alternatifler varken, Şehit Er Ersin Güner İlk-Ortaokulu'nun 'üst düzey' veya'güçlü' olarak tabir edilebilen velilerin baskıları sonucu, Kavacık BORSA İlk-Ortaokulu ile bir araya taşınması durumunda okul mevcudu yaklaşık olarak 3000 öğrenci olacaktır. Bu durum ise yeni güvenlik zafiyetlerinin ortaya çıkmasına sebebiyet verecektir.

Kavacık BORSA İlk-Ortaokulu yöneticilerinin fikirlerinin dahi sorulmadığının alenen belli olduğu bu yaklaşımda, bizlere sadece tebliğ görevi yapmasına imkân verilen okul yöneticilerinin biz veliler karşısında yönetici olarak değil de sadece okulun güvenliğini sağlamakla görevli BEKÇİ'lerden farkı kalmadığını görerek, yeni ortaya çıkacak güvenlik zaafiyetlerinin giderilmesi öğrenci ve veliler üzerinde otorite kurmasının daha zor olacağını değerlendirmekteyiz.

Okulumuzda henüz bu yıl rayına oturmakta olan eğitimin SEKTEYE uğratılmaması adına uygulanabilirliğinin yetkililerce de kabul göreceğini düşündüğümüz alternatiflerin değerlendirilmesini ve Kavacık Halkı ila Kavacık BORSA İlk-Ortaokulu velileri olarak bizlerin de birer birey olarak haklarımızı savunacaklarını düşündüğümüz yetkili makamların gerekli hassasiyeti göstermeleri hususunu arz ederiz.

2. Dilekçe:

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne

Beykoz

Kavacık İlkokulu-Ortaokulu olarak yaklaşık iki yıl bekledikten sonra yeni okul binamıza kavuştuk.

Bu süreç, gerek çocuklarımız, gerek öğretmenlerimiz gerekse biz veliler için çok zordu. Yeni okula kavuşacağımız hayali ile 2 yıl boyunca yaklaşık 1800 öğrenci, öğretmenlerimiz ve biz veliler bir inşaat alanı içinde zor şartlarda eğitim öğretime devam ettik. Bu süreçte çocuklarımızı başka bir okula gönderip mağdur etmemek adına Okul Aile Birliği önderliğinde okul bahçemize bir prefabrik okul yaptırdık. Bu binanın yapımındaki bütün masrafları bizler üstlendik ve çocuklarımızı uzak bir okula göndermeden, onları erken saatte yola düşürmeden kendi okullarında rahat bir şekilde eğitim öğretime devam etmelerini sağlamaya çalıştık. Bu binanın yapımında Okul Aile Birliği büyük bir borcun altına girdi. Ancak yeni okul binamıza daha geçmeden yakınımızda bulunan Selahattin Karakaşlı İmam Hatip Ortaokulu bizlerin fikri hiç önemsenmeden okul bahçe alanımız bölünerek bize misafir olarak geldi.

Bizler henüz bu duruma alışamamışken şu anda da Şehit Er Ersin Güner İlkokulu-Ortaokulu'nun 2014-2015 eğitim öğretim yılında okulumuza geleceği konuşuluyor. Bu durumda tam gün eğitim veren okulumuzun ikili eğitime dönüşeceği ve çocuklarımızın ya sabahçı ya da öğlenci olacağı durumu ortaya çıkıyor. Bizler uzun zamandır tam gün eğitime geçme umudu içindeydik. Sabahçı olsak bir dert, öğlenci olsak başka bir dert. Henüz 6-7 yaşlarında olan çocuklarımız özellikle servis ile gelenler sabahçı olma durumunda erken saatlerde yollara düşecekler. Öğlenci olduklarında geç saatlerde eve gelip hiçbir şeye fırsat bulamadan günü tamamlayacaklar. Özellikle çalışan velilerimiz oldukça zorlanacak, çocuklarımızın başarısı düşecektir.

Bizler çocuklarımızın sadece eğitimlerine odaklanmalarını ve gönül rahatlığıyla onları kendi okullarında eğitim öğretime tam gün olarak devam etmelerini istiyoruz.

Okulumuza gelecek misafir ikinci bir okulun yaratacağı sorunları göz önünde bulundurarak çocuklarımızın ve biz velilerin mağduriyetinin önlenmesini siz sayın yetkililerden talep ediyoruz.

Kavacık BORSA İstanbul İlkokulu- Ortaokulu Velileri

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Borsa, kavacık, İlkokul

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"