Kastamonulular ve KAS-DER Gecesi

  • 0
  • 27569
Kastamonulular ve KAS-DER Gecesi
Kastamonulular ve KAS-DER Gecesi
Kastamonulular ve KAS-DER Gecesi
Kastamonulular ve KAS-DER Gecesi
Kastamonulular ve KAS-DER Gecesi
Kastamonulular ve KAS-DER Gecesi
Kastamonulular ve KAS-DER Gecesi
Kastamonulular ve KAS-DER Gecesi
Kastamonulular ve KAS-DER Gecesi
Kastamonulular ve KAS-DER Gecesi
Kastamonulular ve KAS-DER Gecesi
Kastamonulular ve KAS-DER Gecesi

Beykozlu Kastamonulular Derneği ve Kas-Der Beykoz Şubesi’nin birlikte organize ettikleri gecede ATV’de yayınlanan “Bir şarkısın sen” adlı yarışma programının minik yıldızları adet şov yaptı.. Fındık Kurdu Berna gecenin ilgi odağıydı.

Beykozlu Kastamonulular Derneği ve KAS-DER’in birlikte organize ettikleri geceyi yaklaşık 10 bin kişi izlerken, konuklar arasında Beykoz Kaymakamı’na vekalet eden Şile Kaymakamı Şükrü Görücü de vardı.

Kastamonuluların vazgeçilmez kültürü olan davul zurnayla başlayan  gecede ilk konuşmayı Kas-Der Genel Başkanı Derya Ovalıoğlu yaptı… Kas-Der’in 25 yıl önce 3-5 yürekli isim tarafından kurulduğunu ve bugüne gelindiğinde 36 Dernekte toplam 40 bini aşkın üye sayısına ulaştıklarını söyleyen Ovalıoğlu, ilk KAS-DER şubesinin Beykoz’da kurulduğunu söyledi.

KAS-DER Genel Başkanı Ovalıoğlu, “Birlik, beraberlik ruhunun  yakalandığı böylesine güzel bir akşamda tarihi Beykoz Çayırı’nı dolduran binlerce Kastamonulu hemşerimi kutluyorum”dedi.

Beykozlu Kastamonulular adına ise günün önemine ilişkin konuşma Beykozlu Kastamonular Derneği Kurucu Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu tarafından yapıldı.

Kastamonu’nun Türkiye’deki öneminin Kurtuluş Savaşı döneminde fazlasıyla ortaya çıktığını kaydeden Kaşıtoğlu, “İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’un, ‘Ömrümün en mutlu zamanları burada geçti’ dediği, 7000 yıllık geçmişi ile bu günü kucaklayan, kahramanlığın destanlaştığı, evliyalar diyarı kentim Kastamonu adına sizleri saygı,sevgi ve dostlukla selamlıyorum” dedi.

Tarihi Beykoz Çayırı’na yaraşır, tarihi günlerden birini daha yaşadıklarını söyleyen Kaşıtoğlu, ortaya koymuş oldukları emeğin karşılığını binlerce Kastamonuluyu Beykoz Çayırı’nda görerek aldıklarını belirtti.

Türk tarihinin ilk kadın mitinginin Kastamonu’da işgale,vahşete karşı direniş ateşini körüklemek için yapıldığını söyleyen Kaşıtoğlu, Atatürk’ün Kastamonululara çok güvendiğini söyledi.

Kaşıtoğlu şöyle devam etti: Mustafa Kemal, ‘Gözüm Sakarya Dumlupınar’da, kulağım Kastamonu İnebolu’da’ sözünü söylerken aslında pek çok şeyi anlatıyordu. Atatürk Şapka İnkılabı için Kastamonu’ya gelir ve bir süre burada kalır. Ayrılırken Kastamonu misafirperverliğini ve içtenliğini çok net anladığımız, 1925 tarihli veda konuşmasında şöyle der… ‘Benim için sizlerden ayrılmak çok acıdır. Arkadaşlarımızın ifade ettiği kesin mecburiyet olmasaydı, şimdi ve daima burada kalır ve çok bahtiyar olurdum. Fakat emin olunuz ki, size veda için elimi uzattığım zaman, bu sizden uzaklaşmak için değil, sizinle temasımı bütün ömrümce hissetmek içindir. Teminat verebilirim ki burada bulunmadığım ve birkaç yüz kilometre mesafede bulunduğum halde bile kendimi sizin içinizdeymiş gibi hissedeceğim’

Konuşmasının sonunda, Beykozlu Kastamonulular Derneği olarak Beykoz’un 28 şehidi için mevlit okuttuklarını hatırlatan Kaşıtoğlu, şehitlere tekrar rahmet dileyerek Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e katkıları nedeniyle teşekkür etti.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’te Kastamonululara hitaben yapmış olduğu konuşmada, “Bu akşam tahmin ettiğimden de fazla bir kalabalığa şahit oldum. Muharrem Kaşıtoğlu’na, iki Kastamonu Derneği  olarak daha fazla kalabalık toplamak için mi birlikte düzenliyorsunuz demiştim… Kendileri bize haksız bir tahminde bulunduğumuzu bugünkü büyük kalabalıkla gösterdiler” ifadelerini kullandı. 

81 ilin ortak değerlerinin yaşandığı yerde 16 yöre derneğinin yaptığı etkinliğe Beykoz Belediyesi olarak katkı sunduklarını söyleyen Yücel Çelikbilek , şenliğin her geçen gün daha da fazla ilgi çektiğini gözlemlediğini kaydetti.

Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün’e vekalet eden Şile Kaymakamı Şükrü Görücü ise yaptığı konuşmada, kendisinden önceki Şile Kaymakamının Kastamonulu olması nedeni ile onun zamanında kurulan dostlukların kendi zamanında da devam ettiğini ve birçok Kastamonulu tanıdığı ile muhabbetinin devam ettiğini söyledi.

Konuşmaların ardından sahne alan Fındık Kurdu Berna müthiş sesi ile tarihi Beykoz Çayırı’nın dolduran binlerce Kastamonuludan yoğun alkış aldı. Sempatik tavırları ile bir kez daha sevenlerinin gönlünde taht kuran yetenekli isim daha sonra aynı yarışma programında birlikte yer aldıkları Diyarbakırlı Mehmet ve Berkan adlı arkadaşlarını da sahneye davet etti.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in yanına da giden Fındıkkurdu Berna, kendisinin 9 çocuğu olduğunu daha önceden öğrenmiş olacak ki, kendine has yöre dili ile beni de onuncu çocuğunuz olarak alır mısınız? diye sordu. Berna’nın bu ifadeleri insanların gülüşmelerine neden olurken Beykoz Çayırı’nda unutulmaz bir anı olarak kaydedildi.

Beykoz Kastamonuluların gecesinde, Fındık Kurdu Berna’nın daveti üzerine Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla’da sahne alırken, Berna Neşat Yayla’ya eşlik ederek adeta yorum dersi verdi.

Üniversite sınavında kendi branşında Türkiye 137.’si ve İstanbul Anadolu Yakası 1.’si olan birincisi olan Kastamonu Devrekani’li Mehmet Talha Uçar’da hemşerilerine tanıtıldı.

Gecenin finalinde ise kastamonuluarın vazgeçilmez tutkusu olan bölge sanatçısı Hasan Yılmaz vardı. Seslendirdiği hareketli türkülerle Kastamonuluları coşturan Hasan Yılmaz’ın türkülerine Beykoz Çayırı’ndaki binlerce Kastamonulu eşlik etti.

Beykozlu Kastamonuların gecesini; AK Parti Beykoz İlçe Başkan Adem Sefer , CHP Beykoz İlçe Başkanı İsmet Konca, Beykoz Belediyesi Meclis üyeleri, mahalle ve köy muhtarları, OFD Beykoz Şube Başkanı Serap Başer’in yanı sıra çok sayıda dernek başkanı da takip etti.

Gecenin sonunda ise Beykozlu Kastamonular Dernek Başkanı Yılmaz Özdemir Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e ve sanatçılara çiçek vererek teşekkür etti.

Haber Merkezi

Küçüksu Çayırı’nda reçel tadında şenlik
Önceki Küçüksu Çayırı’nda reçel tadında şenlik
SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Sonraki SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz