Kaşıtoğlu, TRT1'e demeç verdi

  • Güncelleme: 26.12.2014 00:11
  • Okunma: 6380 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığı'nın yanı sıra Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanlığı görevini de sürdüren Muharrem Kaşıtoğlu, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT)'nin 1. Kanalı'na demeç verdi.
Kaşıtoğlu, TRT1'e demeç verdi

Kaşıtoğlu, TRT1'e demeç verdi

Korsan kitaplar hakkında yıllardır büyük bir mücadelenin içerisinde olan ve bu sayede pek çok ünlü edebiyatçının haklarını koruyan Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği'nin çalışmalarından bahseden Kaşıtoğlu, baskınlar sonucu ele gelen kitapları anlattı. Muharrem Kaşıtoğlu, son olarak gerçekleştirilen baskında ise Türkiye Cumhuriyeti'nin 62. Hükümeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun eseri 'Stratejik Derinlik' kitabının da korsanıyla karşılaştıklarını belirtti.

Belediye Başkan Yardımcılığı'nın yanı sıra Basım Yayın Meslek Birliği Başkanlığı görevini de yürüten Muharrem Kaşıtoğlu, TRT 1'de akşam haberlerine çıktı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 'Stratejik Derinlik' adlı eserinin korsan olarak basılmış örneklerinin ele geçirildiğini haber veren Muharrem Kaşıtoğlu, yasalarda gerekli düzenlemelerin yapılması yönünde yetkililere çağrı yaptı. Basım Yayın Meslek Birliği olarak bugüne kadar yüzbinlerce kitabın ele geçirilmesine ve onlarca internet sitesinin kapatılmasına yardımcı olduklarını vurgulayan Muharrem Kaşıtoğlu, şunları söyledi:

Muharrem Kaşıtoğlu: “Korsanlar, ellerini kollarını sallayarak gezememeli!”

"2014 yılı içerisinde yapılan operasyonlarda 900 bin kitap ele geçirilirken, 34 matbaaya el konuldu. Bu sırada meslek örgütümüz 205 dava ve soruşturmaya müdahil oldu. Ancak hiçbir korsan kitapçı hapis cezası almamıştır. Başta Adalet Bakanı olmak üzere ilgili kurumları göreve davet ediyorum. Haklarında onlarca dava olan korsan kitap basıcılarının, ellerini kollarını sallayarak hâlâ bu ülkede gezebiliyor olmaması gerekiyor."

Öte yandan Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu'nun sözünü ettiği Stratejik Derinlik adlı kitabın, Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu imzasıyla Küre Yayınları'ndan çıkan ve dış politika alanında yazılmış bir eser olduğu anlaşıldı. Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanı olmasının ardından Başbakan olmasıyla popülerlik kazandığını gören korsan kitap basıcıları, Davutoğlu'nun "Stratejik Derinlik: Türkiye'nin Uluslararası Konumu" adlı eserini yasa dışı çoğaltmak ve bu yolla kazanç elde etmek istediler. Korsan yollarla basılan kitapta, Türkiye'nin Osmanlı İmparatorluğu mirasıyla ilişkileri yer alıyor ve medeniyet havzası olarak tanımlanan BalkanlarAnadoluOrtadoğu - Kuzey Afrika - Batı Asya bölgelerinin tarihi verilerinden de yararlanılarak, geleceğe yönelik öngörülerde bulunuluyor.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz