Kaşıtoğlu’ndan radikal çıkış... CHP’liler istemedi

  • 0
  • 8829
Kaşıtoğlu’ndan radikal çıkış... CHP’liler istemedi
Kaşıtoğlu’ndan radikal çıkış... CHP’liler istemedi

SP Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu, İstanbul’daki toplu ulaşımda kadınlar için özel araçların ayrılması gerektiğini söyledi. CHP’liler karşı çıktı.

Saadet Partisi İBB Meclis Üyesi ve Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu, toplu ulaşımda kadınlara özel araçların ayrılması gerektiğini belirterek, "İstanbul gibi bir metropol kentte sadece kadınların kullanabileceği 'pembe metrobüs' uygulamasının hayata geçirilmesi insani bir görevdir. Toplumumuzun her kesiminden yüz binlerce kadının beklentisi bu yöndedir." dedi.

Kaşıtoğlu, İBB Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, sadece kadınların yolculuk yapabilecekleri "pembe metrobüsler" tahsis edilmesini istedi.

Saadet Partisi İBB Meclis Üyesi ve Beykoz Belediye Başkan Adayı Kaşıtoğlu, İstanbul'un en önemli problemlerinden birinin ulaşım olduğunu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bunu çözmek için metrobüs gibi çok önemli bir adımı attığını söyledi.

Metrobüs uygulamasının çok kıymetli olmasına rağmen ulaşım sorununu çözemediğini ifade eden Kaşıtoğlu, "Yıllık yolcu sayısı 300 milyona dayanmış olan metrobüslerde yolculuk yapmak -ki bunu yapanlar bilir- tam olarak bir çiledir. Metrobüse binebilmek sevimsiz maceranın ilk adımı, bindiğinizde ayağınızı basabileceğiniz yer bulmak ise bu maceranın ikinci adımıdır." diye konuştu.

"Pembe metrobüs insani bir görevdir"

Kaşıtoğlu, metrobüs yolculuğunda en büyük zorluğu kadınların çektiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Gerçekten de metrobüs yolculuğu pik saatlerde tam bir eziyete dönüşmesine rağmen, 'ölümü görüp sıtmaya razı olmak' misali trafik sıkışıklığına maruz kalınmadığı için mecburen tercih edilmektedir. Bu vasıtayı kullananlar tamamı ve özellikle de hanımlar binerken ve bindikten sonra maruz kalınan sıkışıklıktan son derece rahatsız olmaktadırlar. Bu gerçeklikten yola çıkarak, İstanbul gibi bir metropol kentte sadece kadın vatandaşlarımızın kullanabileceği 'pembe metrobüs' uygulamasının hayata geçirilmesi insani bir görevdir. Zira toplumumuzun her kesiminden yüz binlerce kadının beklentisi bu yöndedir. Daha önceki yıllarda kısacık zaman içerisinde Saadet Partisi kadın kollarının topladığı on binlerce imza da bunun göstergesidir."

"Metrolarda pembe vagon"

Başka ülkelerde "pembe metrobüs" benzeri yaklaşımların olduğunu ve bunun asla bir lüks ve bir lütuf olmadığını dile getiren Kaşitoğlu, şöyle konuştu:

"Şartların zorluğu değerlendirildiğinde görmezden gelinemeyecek acil ve elzem bir ihtiyaçtır. Daha huzurlu ve rahat yolculuk yapmaları için kadına yönelik pozitif ayrımcılık adına atılacak önemli bir adımdır. Sefer aralarına serpiştirilecek 'pembe metrobüsler' ve metro seferlerinin bazı vagonlarının sadece kadınlara tahsis edilmesi 'bilerek tercih' kapsamında kullanmak isteyenler tarafından yoğunlukla kullanılacaktır. Bu uygulama ile emin olunsun ki laikliğe de erkeklik onuruna da zeval gelmez. Böyle olmasını isteyen yüz binlerce kadın yolcumuzun bu haklı talepleri konusunda pozitif ayrımcılığı hak ettiğini düşünüyor ve gereğinin yapılacağını ümit ediyorum."

CHP’liler pembe metrobüse karşı çıktı

Öte yandan CHP'li Meclis üyeleri, Kaşıtoğlu'nun "pembe metrobüs" talebine karşı çıktı. CHP'li Meclis üyesi Esin Hacıalioğlu, "Pembebüs mü öneriyorsunuz? Kadın-erkek aynı otobüse binince ne oluyor? 21. yüzyılda yaşıyoruz. Kadınları hepten eve kapatalım, erkekler rahat etsin. Kaçıncı yüzyıldayız önce erkekler kendilerini eğitsin. Bir kadın ortak kullanılan otobüse binince kendini nasıl hissetsin. Ona ne gözle bakılacak. Bir erkek, kadınların kullandığı otobüse binince tacizci diye taşlanacak mı?" diye konuştu.

Bunun üzerine tekrar söz alan Kaşıtoğlu, "Konuşmamdan bu sonucu mu çıkardın. Bunu da oraya çektin ya helal olsun." diye tepki gösterdi.

Haber Merkezi

Eğer seçerseniz, Beykoz’un başkanı olacağız
Önceki Eğer seçerseniz, Beykoz’un başkanı olacağız
Kırmızı Beykoz
Sonraki Kırmızı Beykoz