Kaşıtoğlu 'Halkoyunu Özgüveni Geliştirir'

  • 0
  • 9713
Kaşıtoğlu 'Halkoyunu Özgüveni Geliştirir'
Kaşıtoğlu 'Halkoyunu Özgüveni Geliştirir'
Kaşıtoğlu 'Halkoyunu Özgüveni Geliştirir'
Kaşıtoğlu 'Halkoyunu Özgüveni Geliştirir'
Kaşıtoğlu 'Halkoyunu Özgüveni Geliştirir'
Kaşıtoğlu 'Halkoyunu Özgüveni Geliştirir'
Kaşıtoğlu 'Halkoyunu Özgüveni Geliştirir'

Beykoz Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü'nün organizasyonunda, halkoyunlarında faaliyet gösteren kulüp yöneticileri ve İstanbul ili hakemleri bir araya geldi.

Beytaş Tesisleri'nde düzenlenen yemekli toplantıda Beykoz, yaklaşık 100 kişiyi ağırladı. Bu yıl ve gelecek yıl ile ilgili faaliyet planlamalarını açıklayan Türkiye Halkoyunları Federasyonu Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu, 2 yıl ara verilen okullar arası halkoyunları yarışmalarının bu yıl yeniden başlayacağını bildirdi. Yarışma ve gala tarihini 28-29 Ekim olarak belirlediklerini açıklayan Ozanoğlu, "2014 yılında da Halk Oyunları Ligi'ni kurmayı planlıyoruz. 1., 2. ve 3. Ligleri oluşturmak için çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

‘Yarışmalar Nisan’da Başlıyor’

Beykoz Folklor Araştırma Derneği'nin (BEYFAD) yanı sıra kısa bir süre önce eşi Adile Hanım'ı kaybeden Beykoz Halk Dansları Topluluğu Sorumlusu Bayram Yıldız'ın katıldığı yemekli toplantıda, İstanbul ili genelinden onlarca spor kulübü ve milli hakemler yer aldı. Yemek sonrası ilk olarak mikrofon Türkiye Halkoyunları Federasyonu Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu'na verildi. Toplantıyı organize eden Beykoz Belediyesi gençlik ve Spor Kulübü başkanı Muharrem Kaşıtoğlu ve Kulüp yöneticilerine teşekkür ederek söze başlayan Ozanoğlu, spor kulüpleri ve hakemleri bir arada görmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı'yla görüştüklerini dile getiren Hayri Gürhan Ozanoğlu, okullar arası halkoyunları yarışmasına bu yıl tekrar başlanacağını söyledi. İlk ve Orta dereceli okullar ile liseler arası yarışmaların Nisan ayında başlayacağını anlatan Ozanoğlu, "İlan edebilmek için Hukuk Kurulu'ndan kararın çıkmasını bekliyoruz" dedi.

Dost Beykoz'a özel açıklamada bulunan Türkiye Halkoyunları Federasyonu Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu, 2014 yılı için Halkoyunları Ligi yapmayı planladıklarını söyledi. Söz konusu ligde 1., 2. ve 3. liglerin yer alacağını dile getiren Ozanoğlu, proje kapsamında Federasyon olarak çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Kaşıtoğlu: “Halkoyunu Özgüveni Geliştirir”

Toplantıda Ozanoğlu'nun ardından bir konuşma yapan Beykoz Belediye Meclis Üyesi ve Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu da halkoyunlarının çocukların özgüvenini kazanması adına büyük bir misyon yüklendiğini vurguladı. "Ben de halkoyunu oynadım ve kendimden de o dönemde birlikte sahne aldığımız arkadaşlarımdan da gözlemleyebildiğim kadarıyla, özgüvenimizi artıran bir işlevi olduğunu tespit ettim"diyen Kaşıtoğlu, çocuklara ve gençlere bu özgüveni kazanmalarında destek olan konuklara teşekkür etti.

Profesyonelliğin kıymetini anlatırken, amatörlük ve amatör ruhun öneminin dile getirilmediğini savunan Muharrem Kaşıtoğlu,  "Buradan yola çıkarak, amatör ruhun yeniden halkoyunlarına hâkim olmasına katkı sağlayan Başkan Sayın Hayri Gürhan Ozanoğlu'na yürekten teşekkür etmek istiyorum. Sayın Ozanoğlu, özellikle uluslararası platformlarda, amatörlere güvenerek, bu ruhun yeniden filizlenmesinin önünü açmıştır. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç'a da bu amatör ekiplerimizin performanslarını gösterdiklerini ben şahsen bilmekteyim. Ruhsal ve bedensel olarak bir bütünlük olarak gördüğüm halkoyunlarında, amatörleri ve onların heyecanlarını izlemek mutluluk vericidir" diye konuştu.

‘Onlar birer kültür elçisidir'

Beykoz Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü'nün organizasyonundaki gecede Dost Beykoz'a özel olarak görüşlerini aktaran, Beykoz Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Bayram Yıldız da toplantıya katılmış olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Organizasyonun Beykoz Belediyesi'nce gerçekleştiriliyor olmasının bir Beykozlu olarak kendisini gururlandırdığını ifade eden Yıldız, özellikle katılımcıları işaret ederek "Onlar birer kültür elçisidir" dedi. Beykoz denildiğinde artık insanın aklına martı, simit ve denizin yanı sıra halkoyununun da geleceğini belirten Bayram Yıldız, halkoyunlarının önemi konusunda düşüncelerini şu şekilde aktardı:

"Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Hayat Boyu Öğrenme' adıyla başlattığı işlerin bir ayağını da halkoyunları oluşturuyor. Bu kapsamda ilk ve orta dereceli okullar ile liselerin yarışmaya katılması sağlanacak. Sıralamaya giren ekiplere para ve ekipman hediyeleri verilecek. Bizim ülkemiz artık bilgisayar çipleri, üretiyor, uzay denemeleri yapıyor. Halkoyunları, müziğiyle, çalgısıyla, figüre dayalı danslarıyla bir medeniyet standartıdır. Bakınız, ne diyor Hintliler: 'Oyunu ve müziği bilmeyen iki ayaklı hayvandır'. Bizler el ele vererek, bu standartlarımızı daha yükseğe çekmeli ve bu tür organizasyonlarla heyecanımızı birbirimizle paylaşabilmeliyiz".

Haber Merkezi

2014 Yerel Seçimleri bizim için önemli
Önceki 2014 Yerel Seçimleri bizim için önemli
Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Sonraki Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz