Kaşıtoğlu, 'Aşkım Kapışmak gibi yazarlar yalan söylüyor'

  • 28.09.2016 16:42
  • Güncelleme: 28.09.2016 16:44
  • Okunma: 6191 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Dost Beykoz Yazarı Çağlar Cilara'nın KRT TV'deki programına telefonla bağlanarak bazı açıklamalarda bulundu.
Kaşıtoğlu, 'Aşkım Kapışmak gibi yazarlar yalan söylüyor'

Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu kurucusu Kaşıtoğlu, gazeteci Çağlar Cilara'nın programında çok iddialı açıklamalarda bulundu. Kaşıtoğlu, satış rakamları üzerinden bazı yazarların halkı kandırdığını ileri sürdü.

Aynı zamanda İBB meclis üyesi olan yayıncı Muharrem Kaşıtoğlu, dijital bağımlılığın, uyuşturucu madde bağımlılığından bile tehlikeli olduğunu söyledi. Kaşıtoğlu, kadınların erkeklerden daha fazla kitap okuduklarını ileri sürdü, bazı yazarların halkı sahte satış rakamları üzerinden kandırdığını iddia etti ve isim verdi.

İşte Kaşıtoğlu'nun o çarpıcı açıklamaları:

"Dijital bağımlılık madde bağımlılığında daha zararlı"

"Bundan iki üç yıl öncesine kadar kitap okuma oranlarında büyük bir artış vardı. Ama üç yıldır duraklama hatta gerileme dönemine girmiş bulunuyoruz. Özellikle çocukların ve gençlerin okumasında bundan birkaç yıl önce çok ciddi bir artış gözlenirken şimdi malesef o artışı gözlemleyemiyoruz, geri gidiyoruz. En temel sebebi şu; hayatımıza giren akıllı telefonların fazlalaşmış olması. Evlerde bilgisayarların çok daha yoğun kullanılmasından kaynaklanıyor. Özellikle çocuklar başta olmak üzere ciddi bir gerilemeye yol açtı. En temel nedeni bu. Çok ciddi gelişen kitap okuma alışkanlığımıza dijital bağımlılık çok ciddi darbe vurdu. Akıllı telefonlar ve internetin çok fazla oyunlarla çocukların hayatında yer almasından kaynaklanan büyük bir tehlike var. Bu ülkenin en büyük belası sigara, alkol ve hatta madde bağımlılığı değil bence dijital bağımlılıktır. Önümüzdeki yıllarda bu toplumu köreltme adına çok daha yakıcı sonuçlar doğuracak. Daha kapsamlı bir tehlike ile karşı karşıyayız."

"Kadınlar erkeklerden daha çok okuyorlar, bu yüzden başarılılar"

"Sosyal hayatta kadın yöneticilerimizin sayısı hızlı bir şekilde artıyor. Bu tesadüf değil. Türkiye'de kitap okuma oranlarında kadınları erkeklerle kıyasladığında erkekler yüzde 40, kadınlar yüzde 60. Toplumda böyle bir fark var. Kadınlar erkeklerden daha fazla kitap okuyor. Bu performans onlara toplumda da, sosyal hayatta da iş hayatında da ciddi yer edinmelerinin yolunu açıyor. Çünkü kitap okuyan kadın başarılı olma yolunda önemli bir adım atmış oluyor. Bilgi birikimi artıyor. Roman öykü ve şiir okuyan kadınlar da kendi kişisel gelişimlerine büyük katkı sağlıyor. İnsanlar ekonomik olarak da gelişmek için okumak ve kendini geliştirmek zorunda. İki üniversite mezunu insanı yan yana alıp mülakat yaptığınızda üç sorudan sonra hangisinin daha fazla kitap okuduğunu çok net olarak ortaya koyabilirsiniz, bu tespiti yapabilirsiniz. İşveren, daha çok bilgi birikimi olan insanı işe alıyor."

"Aşkım kapışmak gibi yazarlar yalan söylüyorlar"

"Türkiye'de yazarlık yaparak, yazdığı kitaplardan elde ettiği telifle çok ciddi paralar kazanan yazarlar var ama bunlar bir elin parmağını geçmez. Türkiye'de yazarlarımız tarafından okurlar kandırılıyor. Bazı yazarlar çıkıp televizyonlarda, yazılı basında röportajlarında benim şu kitabım 200 bin sattı diyor. Algı oluşturuyor. Merak uyandırıyor kendine piyasa yaratıyor. Benim kitabım 200 bin sattı diyor, halbuki gerçek satış rakamı belki 20 bin. Türkiye'de çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Mesela Nuray Sayarı, birçok televizyon programında şu kitabım toplamda 700 bin sattı açıklamalarını gördüm ama bu çok büyük bir yalan, böyle bir satış rakamı yok. Aşkım Kapışmak diye bir yazar var ilk 50 bini hemen bitirdim, ikinci 50 bini baskıya verdim dediğinde bile kitabının satış rakamı 10 bin. Gerçekten okuyucuyu aldatıyorlar. Ben hepsine hodri meydan diyorum, hepsinin satış rakamlarını, baskı rakamlarını ispatlarım. Geçmişte Ahmet Altan birçok romanında bunu yaptı. 1 milyon sattım dediği kitaplarda algı operasyonu oluşturdu. Ben bir okur olarak sizde bir okur olarak bunu bildiğinizde, öğrendiğinizde kendinizi aldatılmış hissetmez misiniz. Yalan üzerine kurulmuş bir pazarlama taktiği yapıyorlar."

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz