Güncel

Kasaplar uyarıyor: 'Kurban etini sıcakken saklamayın!'

Kasaplar uyarıyor: 'Kurban etini sıcakken saklamayın!'
21.09.2015 22:17
| | |
17601

Video galeri

Beykoz'un usta kasapları Muzaffer Hayri Kolcu ve Ali Evlimen, kurban kesimi konusunda Beykozluları uyardı:

Beykoz'un usta kasapları Muzaffer Hayri Kolcu ve Ali Evlimen, kurban kesimi konusunda Beykozluları uyardı:

Beykoz'un en eski Kasapları'ndan olan merhum 'Kasap Husi'nin oğlu Muzaffer Hayri Kolcu ve Rüzgarlıbahçe'nin tanınan esnaflarından Kasap Ali Evlimen, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Beykozlulara uyarılarda bulundu. Dost Beykoz'un sorularını yanıtlayan Muzaffer Hayri Kolcu, "Kurbanlığa eziyet çektirmemek gerekiyor. İşin ehli olan kişiler bu işi yapmalı" derken, Ali Evlimen ise Beykozluları uyarıyor: "Kurbanlık kesildikten hemen sonra, sıcağı sıcağına vatandaşlar naylon poşete sarıyor ve o şekilde buzdolabına atıyor. Bu sırada ise et pişiyor ve çok ağır kokuyor. Ayrıca etin rengi de yeşile dönüyor" dedi.

Dost Beykoz, Kurban Bayramı öncesinde ilçede kesilecek kurbanlıklar konusunda vatandaşı bilgilendirmek için harekete geçti ve iki önemli kasapla röportaj yaptı. Lakabı Kasap Husi olan Hüseyin Kolcu'nun oğlu ve aynı zamanda Çubuklu Mahalle Muhtarı Hüseyin Hüsnü Kolcu'nun da kardeşi olan Muzaffer Hayri Kolcu, kurban kesiminde dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı. Rüzgarlıbahçe'nin tanınan esnaflarından olan Kasap Ali Evlimen ise daha çok 'kesim ve saklama' teknikleri konusunda bilgi verdi.

İşte Dost Beykoz'un ilçe halkına bir hizmeti olan röportajın ayrıntıları:

‘Kasap Husi’nin oğlu Muzaffer Kolcu, tam 30 yıldır bu işi yapıyor…’

Muzaffer Hayri Kolcu... Merhum Kasap Husi'nin oğlu... Yaklaşık 30 yıldır kurban kesiyor... Bu işi artık para için yapmadığını söylüyor ve yaşı da ilerlediği için gençlere bırakmak istiyor. Söylediğine göre yeğeni yani Çubuklu Muhtarı Hüseyin Hüsnü Kolcu'nun büyük oğlu, bu işe niyetli... "Amca, bana iyice öğret, bir dahaki seneden itibaren ben keseceğim" deyince, Muzaffer Abi sevinmiş... "Ben artık iyice yaşlandım ve kurbanlıkları zapt etmekte zorluk çekiyorum" diyor Muzaffer Abi'miz... Ancak bir kurbanlık hayvanın nasıl kesileceği konusunda da ayrıntılı bir şekilde bilgi veriyor ve şöyle diyor:

"Öncelikle kurbanlığın seçimi önemli... İyi ve dikkatli bir şekilde seçmek gerekiyor. Kulağında, gözünde, ayağında yani görünen organlarında bir eksiklik olmayacak! Topal olmayacak! Sağlıklı olacak...

Kurbanlığa eziyet çektirmeden işi bitirmek çok önemli... Kurbanlık, mutlaka kıbleye doğru yatırılmalı... İki ön ayağının arasından arka ayağından birisi geçirilmek suretiyle, hayvan yatırılıp bağlanmalı. Yine başına yakın bir yere de biz direk dikeriz ve iple boynunu bağlarız. Çünkü hayvanın kafası yerden kalkmazsa, daha rahat zapt edilir. Yine, hayvanların en zayıf noktaları burunlarıdır. Kurbanlığın burnundan tutarak, dikkatlice yere yatırmak ve kesime hazır hale getirmek gerekiyor.

Kasap Muzaffer Kolcu: “Kurbanlık, can verdikten sonra kellesi vücudundan ayrılmalı!”

Kesim işlemine başlamadan önce kurban için 'vekâlet' alımı da önemli bir konu... Kurban kesecek kişiyi 'vekil' tayin edecek kimse, mutlaka 3 defa tekrar ederek, onu vekil kıldığını söylemesi gerekiyor. Bundan sonra ise kasap, 'Bismillahi Allahû Ekber' diyerek, kurbanlığın gırtlağından kesmeye başlayacak. Yalnız, burada hayvanın boynunun gergin olmasına dikkat edecek. Bir de kurbanlığın kellesini tamamen kesmeyecek! Önce kanının akmasını bekleyecek ve ensesine yakın yerdeki kalan kısmı, daha sonra kesecek. Kesim işi bittikten sonra da kurbanlığın tırnağına bir-iki kez vurarak, tam olarak öldüğünden emin olacak ve ondan sonra etini-kemiğini ayıracak. Kurban kesen kişinin, kesim işi tamamlandıktan sonra 2 rekât namaz kılması da son derece önemli... Yine, kesimi yapan kişi, hissesi olan kişilere eti eşit olarak bölüştürecek. Bu noktada kurbanlığın hissedarı olan bir kişinin bile içinden yanlış bir düşüncenin geçmesi, kurban kesiminin ibadet kısmını sekteye uğratabilir."

Rüzgarlıbahçe'nin tanınan ve sevilen esnaflarından Kasap Ali Evlimen de kurban kesimi konusunda özellikle 'teknik' bilgiler verdi. Kurbanlığın kesimi sırasında ve sonrasında bir takım kuralların olduğunu anlatan Ali Evlimen, özellikle kesim işini bilmeyenlerin ve ehil olmayanların yaptığı yanlışlıklara da isyan etti.

Kasap Ali Evlimen, şunları kaydetti:

Kasap Ali Evlimen: “Et sıcakken poşetlenip dolaba konmaz! O şekilde et kokar!”

"Şimdi bu işi bilen de yapıyor, bilmeyen de yapıyor. Normalde bir hayvanı 500 liradan aşağıya kesmemek gerek... Ama bakıyorsunuz, bu işi çok daha ucuza yapan ve 'kasap' olduğunu söyleyen insanlar dolaşıyor ortalarda... Bir kere kurbanlığı sakinleştirmek çok basit bir iş... Gözünü bağlayınca tüm hayvanlar zaten sakinleşirler...

İkinci nokta kurban etinin saklanması konusu... Bizim vatandaşlarımız, kurban kesilir kesilmez hemen poşetleyerek buzdolabına koyuyorlar. Oysaki bu şekilde et saklanmaz! Poşetin içinde o et kokuyor! Üstelik rengi de yeşile döner; poşet, sıcak eti yakar! Onun için vatandaşlarımız, ya kesilen kurban etinin soğumasını bekleyecek, onu asacaklar ya da bir leğenin, küvetin içinde eti dinlendirecekler."

Röportajın sonunda her iki ‘usta’ kasap da kesim sırasında çocukların uzakta tutulmasının önemli olduğunun altını çizdi ve tüm Beykozluların Kurban Bayramı’nı kutlayarak, Allah’tan hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberler, Kurban, kesim, Kasap, Hayri Kolcu, Ali Evlimen, Kurban Rehberi

reklam
1 Yorum
ali faruk veral16.11.2017 23:44:31

kasap ali evlimen'e bak ya!!!!! bir kurbanlık en az 500 liraya kesilmesi lazım diyor bak bak bak bak bak bak!!!!! sanki kesmiyor da açık kalp ameliyatı yapıyor!!!! ulan şimdi buraya yazılacak çok şey var ama neyse!!!!!!! Allahım, sen bildiğin gibi yap ne olur bu ve bunun gibileri!!!!!!!!!

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"