Erdal ÖZTÜRK
  • 03/05/2021 Son günceleme: 04/05/2021 18:45
  • 6.557

2007 yılında yazmış olduğum makale “Kasabanın Şerifi” tüm zamanların reytingini kırmıştı.

İlçe gündemini uzun süre meşgul etmişti. Güzel yıllardı. Çekişmeler ve kırgınlıkları bile güzeldi. Kasabanın Şerifi yazısının kahramanları kimlerdi? Önce hafızalarımızı tazeleyelim. Sonrasında günümüzün şeriflerine bakarız.

2007 yılının kasabasında Shban Torn vardı. Bugün kasabadan ayrıldı. Çok uzaklarda Vatikan diyarına yakın yerde kardinallik yapıyor. Zaman zaman kasabaya gelir dostlarıyla buluşur. Sıks kardeş vardı. Bugün nerede bilinmiyor. Zaten soranda yok. Ribery vardı. Oynak bir kişiydi. Bugün de yine aynı. Bir yeri hariç her yeri oynuyor.   Zeci Agusu vardı. Bugün hala kasabada. Tuttuğu mevziiyi hala muhafaza edenlerden. Chuskoon vardı. En büyük arzusu Wimbledon turnuvasına katılmaktı. Sonunda katıldı. Umduğunu maalesef bulamadı. Kocaoğlan vardı. Arada eski günlerini yad ediyor. Kasabanın doktoru Örry vardı. Çok üzgünüz rahmetli oldu.  Mekanı cennet olsun. Ödül avcısı Kawlak Smith vardı. Yine aynı işi yapıyor. Ama bu aralar işler çok kesat.

Oturan Boğa vardı. Etliye sütlüye karışmadan, yine ilkelerinden taviz vermeden ulu manitunun yolunda devem ediyor.  Sulumonu vardı. Tam hidayete erdi. Emekliliğin tadını çıkarıyor. 2007 yılının kasabasını şöyle bir hafızalarımızda tazeledikten sonra 14 yıl oldu ve günümüze gelelim.

Günümüz kasabasında neler oluyor? Kasabanın doktoru vefat edince önemli eksiklik oldu. İlaç kargosunda taşıyıcı olan Mister Netchen kendisini kuru fasulye gibi nimetten görmeye başladı. İstemem yan cebime koy tavrı ile itici bir tip oldu. Sorsan kasabayı dizayn edecek. Hayal âleminin Hipokratı…  Yinede 6. Henry’e akıl hocalığı yapıyor.  6. Henry demişken, peşinde 6 kişi yürüyen oluştuğunda kendisini kasabanın sahibi zannetti. Ahh Henry çok iyi bildiğini zannettiğin bir çok konuda çırak çıkıyorsun.  Kasaba önceden daha çok hareketliydi. Şimdilerde hareket yok gibi azaldı. Bu tabii ki, kasabanın renkli kişililerinin azaldığını gösteriyor. Önceki isimler çok renkli ve hareketliydi. Şimdikilerin varlığı ile yokluğu belli değil, Boksör Faith biraz hareket getirenlerden oldu.  Çıktığı her maçı nakavt ile kazandı.

Herkesin malına, mülküne, parkına musallat olan Harliy bile şimdilerde maaşa bağlandı. Ayrıca iki farklı saraya ayı ayrı çalışıyor. Çantasında evrak, başında tarak. En sonunda yiyecek tandır, onunda zamanı vardır. Dimitri yakında kasabaya dönecek. Kovboy İsaac her şeyi biliyor. Çok şeyi bilmesi demek o da bazı şeylerin içinde demektir.

Şeriflik ona yakışıyor. Colarado'da yetişti. Uyumlu olduğu için rakipleri ondan hiç çekinmiyor. Light Şerif... Misis Molly, Flanderslerin çiftliğinden geldi. Çiftlik kızı, oyun çiçeği gibi... Madam Gillion, sadece kendisi için oynar. Faydasını göremezsin. Muriel Bettom, uzak diyarlardan geldi. Öyle böyle kasabada hakimiyetini kurdu. Bence kasabalı sahip çıkmalı, yoksa tayını başka eyalete çıkarsa, kasabada başka okkalı şerif bulamazsınız ona göre...

Jamie'yi tedavi edecek doktor hala bulunamadı. Çok farklı hastalığı var. Mr. İsley çok hevesli geldi. Şerif olmak istiyordu. Her aldığı işi yüzüne gözüne bulaştırdı. Soluğu Atlanta'da aldı. Orada yoga yapıyor. Kasabanın kıyısında, köşesinde dolaşan bir Bay Sandro var. Yarım yıldızlı bir şerif. Ne kadar ekmek, o kadar köfte. Harlem'deki basketçi Sallami oyunu bozuyor. Basketbolu futbol kurallarına göre oynuyor. Kaliforniya diyarından Solomon her taşın altından çıkıyor. Massimo attan düştü, düşmanları sakat kalmıştır diye sevinmişti. Şimdilerde sapa sağlam kasabaya derman oluyor. Dennis 2,5'a takla, 35'e bakla yapıyor. İstenildiğinde güvercin takla bile oynayabiliyor. Hiç sesi çıkmayan Fred her işlemde payını alıyor. Yeşilleri üst üste sayıyor. Şerifler vuruşuyor, Fred malı götürüyor. Yerli halk Cayenler çok umutlu. Yeniden bahara ulaşacaklarını düşünüyorlar. Mohikanların sonuncusu azaldıklarının farkında değiller. İşte böyle kasabanın halleri. Ferguson mavi ceketli ranger olma hevesinde. Waldaim zagor olma hayalinde.  Kulver kalede işler iyi gitmiyor. Suzi Henry'e pas vermiyor. Sandro çıkış yolu bulamıyor. Matmazel Gillian 5 yılda bir sahneye çıkıyor. Bu kasabada bir haller oluyor. Senatörler el değiştiriyor. Şerifler birbirini kovalıyor. Solomon kimi yere adam koyuyor. Kimine taş koyuyor. İyi şeylerin tekrarı hep olur. Kasabanın Şerifi bir tane olur. Şerifin dışındakiler hep dışarıda olur. Vakitsiz öten horozun sesi çabuk kesilir. Bazıları tek başına bazıları avaneleriyle gider.

Yazarın Yazıları
Yorumlar (1 Yorum)

özgür kopuz (3 yıl önce)

üstadım ellerinize sağlık deva olursa (3) o kadar ara vermeyin derim gerçekten elinize emeğinize yüreğinize sağlık

Yorum Yaz