Makaleler

Kas yaparken göz çıkarmayın…

15.02.2018 16:26
| | |
6973

Sağlıklı beslenme ve egzersiz sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmez unsurlarıdır.

Bununla birlikte beslenme egzersiz için de ayrı bir öneme sahiptir. Vücut yapısını ve egzersiz performansını korumak için sağlıklı beslenme desteği şarttır. 

Uzun bir süredir etrafımda kas yapmak uğruna çok yüksek dozlarda özellikle protein tozları olmak üzere gıda desteği ürünlerini kullananları görüyorum. İşin acı tarafı kendilerindeki gelişimi -verdikleri emeği göz ardı edip- bu ürünlere bağlamaları…

Gelin bu konuyla ilgili olarak vücudumuzun ihtiyaçlarına birlikte bakalım..

Protein tozları

Proteinler sağlıklı beslenmenin önemli parçalarından biri olmakla birlikte sporcular için de ayrı bir öneme sahiptir. Günlük beslenmemizde protein ihtiyacımız ortalama 1g/kg iken sporcularda bu oran yapılan spor dalıyla ilgili olarak 1,5g/kg’a kadar çıkabilmektedir. Bu oranlar çoğunlukla doğal beslenme ile karşılanabilir düzeyde olup çok yoğun egzersiz yapan profesyonel sporcuların protein gereksinimi değişiklik gösterebilir.

Sizi fazla geliştirdiğini düşünerek protein tozlarına yöneliyorsanız yanılıyorsunuz…  Çünkü öncelikle karaciğer ve böbreklere yük olarak bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca kas yapalım derken yağ yapabilirsiniz zira ihtiyacınızdan fazla aldığınız her şey yağ olarak depolanıyor.

Karbonhidratlar

Her ne kadar öcü gibi kaçılsa da kaslarımız hala enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanıyor. Yani bu şu demek ‘‘KARBONHİDRAT YEMEYEN KASINI YER’’. Bunu şöyle açıklamak doğru olur; vücudumuz için birincil enerji karbonhidratlardır, yeterli karbonhidrat girmediği durumda ise proteinler enerji kaynağı olarak kullanılır. Bu sebeple egzersiz öncesi ve sonrası doğru ve yeterli miktarda karbonhidrat tüketimi hem kas yapısının korunması hem de performansın artması için büyük önem taşır.

Bu sebeple beslenme programınız; bireysel gereksinimleriniz, yaptığınız egzersizin çeşidi, süresi ve sıklığı gibi faktörler göz önünde bulundurularak bir beslenme uzmanı tarafından düzenlenmelidir.

Sağlıcakla…

Anahtar Kelimeler: kas, kaş, egzersiz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"