Karlı sistem yeni haftada Beykoz'da etkili olacak

  • 0
  • 5459
Karlı sistem yeni haftada Beykoz'da etkili olacak

Beykoz yarın akşam saatlerinden sonra 1 hafta sürecek kar yağışlı bir sistemin etkisine girecek. Yetkililer peş peşe uyardı.

Afet Koordinasyon Merkezi verilerine göre; soğuk hava kuzeyli rüzgarların 60-80km/s hızla fırtına şeklinde esmesiyle şehre giriş yapacak.

Beykoz’da Pazar sabah saatlerinden itibaren merkezlerde yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde görülmesi beklenen yağışların kuzey ve yüksek kesimlerde kar şeklinde etkili olacağı tahmin ediliyor.

Perşembe sabah saatlerinde kadar İstanbul üzerinde etkili olması beklenen Sibirya kökenli soğuk hava dalgası nedeni ile sıcaklıkların yer yer 0°C ve altına gerileyebileceği, beraberinde buzlanma ve don olayları ile birlikte kuvvetli, yer yer yoğun kar yağışı geçişlerinin yaşanabileceği tahmin ediliyor.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "Ulaşımda aksama, çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olalım." dedi.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Yerlikaya, "Meteorolojik verilere göre Pazar günü İstanbul'da kuvvetli rüzgar ve fırtınanın (60-80 km/s), Avrupa Yakası'nda yer yer tam fırtına (80-100 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor. İstanbul'umuzda beklenen olumsuz hava koşullarına yönelik Karla Mücadele Değerlendirme Toplantımızı yaptık. Hemşehrilerimizi meteorolojik gelişmelerle ilgili bilgilendirmeye devam edeceğiz. Yarın için önemli bir uyarım da özellikle motosiklet sürücülerimiz ve motokuryelerimize.. Kuvvetli fırtına nedeniyle köprü geçişlerindeki olumsuzluklara karşı lütfen dikkatli olalım. Can güvenliğiniz taşıdığınız ürünlerden de, zamanla yarıştan da çok daha kıymetli" ifadelerini kullandı.

AKOM'dan açıklama

AKOM verilerine göre soğuk hava, kuzeyli rüzgarların 60-80 kilometre hızla fırtına şeklinde esmesiyle şehre giriş yapacak. Soğuk hava nedeni ile 5-7 derece civarında seyreden sıcaklıklar kar değerlerine (-1, 3 derece) gerileyecek. Soğuk hava ve fırtınanın beraberinde, il genelinde karla karışık yağmur ve kuvvetli kar yağışı geçişlerinin yaşanması bekleniyor.

Pazar sabah saatlerinden itibaren şehir merkezinde yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde görülmesi beklenen yağışların, kuzey ve yüksek kesimlerde (Çatalca, Arnavutköy, Çekmeköy, Beykoz, Şile, Aydos) kar şeklinde etkili olacağı tahmin ediliyor. Yağışların, öğle saatlerinden sonra il genelinde fırtına ile birlikte yer yer kuvvetli kar şeklinde etkili olmaya devam etmesi öngörülüyor.

İstanbul'da okullar tatil olacak mı?

Meteoroloji uzmanları, İstanbul'da şiddetli bir yağışının yaklaştığını ve öğrenciler için tatilinin uzama ihtimali olduğunu belirtti.

Kar fırtınası ve vorteks oluşmasının muhtemel olduğunu belirten uzmanlar saatler içerisinde yüksek bir kar birikiminin de olabileceğini ve bununla birlikte yarıyıl tatilinin de uzayabileceği konusunda söylentiler oluştu.

Haber Merkezi

Başkan Murat Aydın'dan MHP'li Çömlekçi'ye hayırlı olsun
Önceki Başkan Murat Aydın'dan MHP'li Çömlekçi'ye hayırlı olsun
SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Sonraki SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz