Kariyer değişim sürecinizde yalnız değilsiniz

  • 0
  • 5108
Kariyer değişim sürecinizde yalnız değilsiniz
Kariyer değişim sürecinizde yalnız değilsiniz

Ağustos 2022'de yapılan bir araştırmaya göre, ortalama bir insan hayatı boyunca 12 kez iş değiştiriyor ve bu sayı artmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bazılarınız için bu fikir korkutucu olabilir. Ancak kendini sıkışmış hisseden ve bir değişiklik yapmaya hazır olanlar için yalnız olmadığınızı bilmek güzel.

Şimdi tek yapmanız gereken ne tür bir kariyer istediğinizi ve oraya nasıl ulaşacağınızı bulmak. Kolay, değil mi? Aşağıdaki kariyer değişikliği ipuçları, rotanızı çizmenize ve yepyeni bir kariyer yoluna doğru geçiş yapmanıza yardımcı olacaktır.

Başarılı bir geçiş için kariyer değişikliği ipuçları

Doğru uyumu bulun

İkinci bir kariyere başlamak hafife alınacak bir şey değildir, bu nedenle adım atmadan önce becerilerinize, ilgi alanlarınıza ve programınıza uygun bir iş yaptığınızdan emin olun. Boş zamanlarınızda ne yaptığınızı düşünün - bir işe dönüştürülebilecek bir hobiniz veya yeni bir kariyere dönüşebilecek başka ilgi alanlarınız var mı?

Örneğin, işten eve gelip doğrudan kitap okumaya başlayan biri yayıncılık veya edebiyat alanında kariyer yapmaktan hoşlanabilirken, tüm boş zamanlarını spor salonunda geçiren biri kişisel antrenör veya koç olarak başarılı olabilir. Sizi tatmin eden bir şey için kariyer değişikliği yapmak en iyisi olacaktır. Size neyin ilham verdiğini ve size bir amaç kazandırdığını düşünün ve ardından bu alanlardaki potansiyel kariyerlere bakın. Seçeneklerinizi değerlendirmek için zaman ayırın ve bir kariyer danışmanı veya arkadaşlarınız ve ailenizle konuşun.

 

Beklentilerinizi kontrol altında tutun

İkinci bir kariyere başlarken, özellikle de bir süre ara verdikten sonra bir kariyere geri dönüyorsanız, her şeyin bıraktığınız gibi olmasını beklemek kolay olabilir. Ancak teknolojinin hızla gelişmesi, sadece on yıl öncesine ait programların ve en iyi uygulamaların bile artık eskimiş olduğu anlamına geliyor. Uyum sağlayıp sorunsuz bir şekilde geri dönebileceğinize dair hayalleriniz olabilir, ancak bu muhtemelen gerçekleşmeyecektir. Eski alışkanlıklarınıza hemen geri dönebilmeyi beklemek yerine, mevcut sektörünüzdeki güncel trendler ve teknoloji hakkında araştırma yapın.

Yeni şirketi anlamanız için muhtemelen bir alışma dönemi ve zaman olacağını fark edin. Hatta daha düşük bir pozisyonda başlamanız ve tekrar yükselmeniz bile gerekebilir. Beklentilerinizi biraz düşürmek, neler olup bittiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olacak ve yoldaki olası hıçkırıklara karşı pozitif kalmanızı sağlayacaktır.

Yeni beceriler edinin

İster tamamen yeni bir işe başlıyor olun ister bir süre ara verdikten sonra geri dönüyor olun, kariyer değişikliğinize hazırlanmak için bazı becerilerinizi yeniden öğrenmeniz ve yenilemeniz gerekecektir. Mutlaka üniversiteye geri dönüp yeni bir diploma almanız gerekmez, ancak yeni kariyerinizin programları ve gerekli becerileri hakkında bilgi edinmek için bir toplum kolejinden, kütüphaneden veya ticaret okulundan uygulanabilir dersler almak inanılmaz derecede faydalı olabilir. Size en güncel becerileri kazandırmak için çevrimiçi derslerden yararlanın.

Herkes hızlı öğrenen biri olduğunu söyleyebilir - ikinci bir kariyere başlarken başarılı olmak için uyum yeteneğinizi göstermeniz ve gerekli yeni becerileri anlayarak masaya gelmeniz gerekir. Özgeçmişinize endüstri lideri programlarda yeterlilik ekleyebilmek, iş başvurunuzu en üst sıraya koymanıza yardımcı olacak ve size yeni bir kariyerde başarılı olmak için ihtiyacınız olan bilgiyi verecektir. Eğer uluslararası bir alanda çalışacak şekilde kariyerinize yön verecekseniz, internette bulabileceğiniz İngilizce CV örnekleri yeni kariyerinizde kullanmak üzere kullanacağınız özgeçmişinizi oluşturmakta size son derece yardımcı olabilir.

Güçlü bir ağ kurun

Kariyer değişikliği yapmaya başlamak, profesyonel ağınızı genişletmeniz gerektiği anlamına gelir. Muhtemelen sektörünüzde geniş ağlara sahip kişilerle iş için rekabet ediyor olacaksınız. Yeni bir işe dönüşebilecek bağlantılar kurmanın en iyi yollarından biri, yüz yüze veya çevrimiçi olarak profesyonel ağ gruplarına katılmaktır. Emlak sektörüne geçiş yapıyorsanız, bölgenizde bir emlak grubu bulun veya LinkedIn'deki gruplar aracılığıyla bağlantılar kurun. Yeni bağlantılar yalnızca sorularınızı yanıtlamak ve yeni bir sektörde size rehberlik etmekle kalmaz, aynı zamanda potansiyel işverenlerle bağlantı kurmanıza da yardımcı olabilir.

Ayrıca sektörün mevcut durumu hakkında farklı bakış açıları kazanacak ve yeni kariyerinize başlamadan önce içeriden bir bakış atabileceksiniz. Resmi olarak geçiş yapmadan önce yeni kariyerinizde gönüllü veya sözleşmeli pozisyonlar için ağ bağlantılarınızdan da yararlanabilirsiniz. Tam zamanlı bir kariyerin sizin için doğru olup olmadığına karar vermeden önce bir teknik yazarlık şirketinde küçük bir sözleşmeli pozisyonu deneyin. Eğer öyleyse, sektörde zaten iş deneyiminiz var demektir.

Bir molayı veya değişikliği kendi yararınıza kullanın

İşe geri dönüyorsanız veya ikinci bir kariyere başlıyorsanız, eğrinin gerisinde kalmış gibi hissedebilirsiniz, ancak bu arayı avantajınıza ve sizi ayırmanın bir yolu olarak kullanın. Bir iş görüşmesi sırasında, özellikle de özgeçmişinizde büyük istihdam boşlukları varsa, iş geçmişiniz hakkında soru sorulmasını bekleyin ve stratejik bir yanıtla hazırlıklı olun. Kariyer değiştiriyorsanız ve sektör değiştiriyorsanız, iki kariyer arasında benzerlikler arayın ve geçmişinizi size diğer birçok çalışanın sahip olmayacağı benzersiz bir bakış açısı kazandıracak şekilde pazarlayın.

Örneğin finanstan hukuka geçmek size hukuki konularda benzersiz finansal içgörüler kazandırabilir. Uzun süreli bir hastalık, çocuk büyütme veya emeklilikten sonra işe geri dönüyorsanız, o yıllarda yaşadığınız ve yeni kariyerinizde size yardımcı olabilecek deneyimlere dikkat çekin. Ayrıca, sektörde geçirdiğiniz yılların yorgunluğunu atarak getirdiğiniz taze bakış açısını da vurgulayabilirsiniz.

Türk-Alman Üniversitesi akademik kadrosu genişliyor
Önceki Türk-Alman Üniversitesi akademik kadrosu genişliyor
Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Sonraki Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024