Prof. Dr. Faruk ŞEN
  • 29/08/2023 Son günceleme: 29/08/2023 10:26
  • 6.821

Türkiye’nin Avrupa’da yaşayan 5 milyonun üzerinde insanı var. Türkiye'ye her yıl milyonlarca turist geliyor.

Fakat dünyanın farklı yerlerinde yaşayan bu kadar insanımız ve farklı ülkelerden Türkiye'ye gelen milyonlarca insan olmasına rağmen; ülke olarak az sayıda kardeş kentler projelerinin içinde yer aldığımızı görüyoruz.

Oysa kardeş kentler, ülkenin tanıtımında önemli rol oynar ve farklı olanaklar sunar. Kardeş kentlerin sayısını arttırmak için yurtdışında yaşayan Türkler bu konuda daha aktif çalışmalar yaparak kardeş kentlerin çoğalmasına katkı sağlayabilirler.

2024 yılının Haziran ayında Türkiye’de Yerel Seçimler olacak. Böylece ülkemizde belediye başkanları ve meclis üyeleri yeniden seçilecek veya yeni seçilecek başkan ve meclis üyeleri görevleri devir alacak.

Seçimlere kadar olan bu süreçte ve sonrasında daha fazla kardeş kent projeleri için çalışmalar yapmak belediyelere artı değer katacaktır.  Muhakkak Bursa, İzmir gibi büyük şehirlerin kardeş kentleri var, ayrıca Velbert, Mülheim an der Ruhr gibi orta ölçekli şehirlerin de kardeş kentleri vardır. Bu sayıları arttırmak için daha çok çaba harcamalıyız. Beykoz’un kardeş kenti Mülheim an der Ruhr’dur. Bunun olması için bende çok çalışmıştım. Şimdi kentlerimizin sayısını arttırmak için belirli çalışmaların yapılması lazım. Velbert, Hacı Bektaş kardeş kent çalışması da iyi bir çalışmaydı. Artık bu kardeş kentler çalışmalarına yenilerini katmak lazım.

Duisburg ve  Gelsenkirchen de Türkiye’de kardeş kentlere sahiptir. Olası gelişmeler için zaman kaybetmeden kolları sıvamak şart. Her kardeş kent projesi ülkeler arası diyaloga, kültürel, ticari ve uzlaşmacı ilişkilere fayda sağlar ve bu projelerin sonucunda hem Türkiye, hem de Almanya, Hollanda gibi Avrupa ülkeleri bundan yararlanabilirler.

Yurtdışında Türk kardeş kenti olmanın yararlarını anlatmak lazım. Bu konuda daha aktif çalışmalar yapılmalı. Yurtdışında faaliyetlerini sürdüren Türk  dernekleri, kurumları ve Türk  iş insanlarının bu konuda bir an önce çalışmalara başlamalı.

Bunun yanı sıra uzun yıllardır pasif durumda olan kardeş kentlerinde birlikte yeni projeler üretmek için harekete geçmeleri gerekiyor.

Önümüzdeki kısıtlı süreyi iyi değerlendirmeliyiz. Yerel seçimlerden sonra da kardeş kent projeleri için daha aktif ve faydalı çalışmalar yapılmalı, bu çalışmalar hem ülkemiz, hem belediyelerimiz hem de kardeş kentlerimiz için yararlı olacaktır.

En içten selamlarımla.

Yazarın Yazıları