Karayalçın: ‘2019'da Beykoz'u kesin olarak alacağız!’

  • Güncelleme: 22.08.2015 16:18
  • Okunma: 8033 kez
  • Yorum: 2
CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, TAVAK Vakfı Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen’i ziyaretinde Dost Beykoz’un sorularını yanıtladı.
Karayalçın: ‘2019'da Beykoz'u kesin olarak alacağız!’

Cumhuriyet Halk Partisi'nin İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, TAVAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Dost Beykoz Yazarı Prof. Dr. Faruk Şen'i Kanlıca'da ziyaret etti. Kanlıca İkinci Bahar Restaurant’ta TAVAK'ın çalışmaları hakkında Prof. Faruk Şen'den bilgi alan Murat Karayalçın, bu sırada siyasi konularda da görüş alışverişi içerisine girdi. Sohbetin ardından Dost Beykoz’un sorularını da yanıtlayan CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, bu sırada çarpıcı açıklamalar yaptı. Beykoz'u 2019 Türkiye Yerel Seçimleri'nde CHP olarak almak istediklerini belirten Murat Karayalçın, Kasım ayı sonunda gerçekleştirecekleri İstanbul İl Kongresi'nde Beykoz için de bir başlık açarak, değerlendirme yapacaklarını kaydetti. Bu arada ziyaret sırasında Murat Karayalçın’a Yardımcısı Ümran Göçen eşlik etti.

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, sorulara şu şekilde yanıt verdi:

Sayın Başkan Beykoz’un sorunları ve genel olarak ilçemiz hakkında bir bilginiz var mı? Beykoz’un tapu sorunlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

"Beykoz, çok önemli bir yerleşim yeri... Temel niteliklerini koruyarak, Beykoz'un yeni bir takım kazanımlar da elde etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ben bu tapu sorunlarının yalnızca Beykoz'a ait olmadığını düşünüyorum. İstanbul'un ve Türkiye'nin pek çok alanında olduğu gibi 2B konusu Beykoz İlçemiz de sorunlar yaşıyor. Biz bunları biliyoruz. Çok yakından izliyoruz. Aslında 24. Dönem'de Milletvekillerimizin bu konuda TBMM'de çok ciddi çalışmaları oldu. Ben özellikle Sayın Akif Hamzaçebi'nin 2B ile ilgili çalışmalarının da altını çizerek hatırlatmak isterim. 2B konularında da Kentsel Dönüşüm konularında da AKP Belediyelerinin ve AKP Hükümeti'nin İstanbul'u çıkmaza sokan bir uygulama içinde olduğunu üzülerek gözlüyorum." 

CHP Beykoz'u kaybetti... Üsküdar'ı da kaybetti... Bu konuda CHP'nin İstanbul İl Başkanı olarak, gelecek seçimlerde kazanması için neler yapması gerektiğini düşünüyorsunuz?

"Tabi her yer için ve tüm ilçeler için genel geçer formüller düşünülemez. Yani o ilçenin özeliyle ilgili, orada yaşayan insanların gereksinimleriyle ilgili projeleri ortaya koymak gerekmekte... Biz şimdi Kasım ayında, muhtemelen Kasım ayının sonunda İl Kongremizi yapacağız ve 'İstanbul 2019' başlığını taşıyan bir siyasi metni orada müzakere edecek, karara bağlayacağız. Orada İstanbul ile ilgili genel perspektifleri ve o perspektifler içindeki Cumhuriyet Halk Partisi öngörülerini karara bağlayacağız. Sonra o çerçevede de Beykoz'da Üsküdar'da iddialı olduğumuz her yerde partimizin 2019 Seçimleri'ni kazanmasını sağlayacak çalışmaları başlatacağız. Ben 2019 Yerel Seçimleri'ni Beykoz'da kesin olarak alacağımıza inanıyorum CHP İstanbul İl Başkanı olarak..."

Ankara'da 44 CHP eski İl Başkanı toplandı ve burada hem seçim sonuçlarını değerlendirdiler hem de önerilerde bulundular. CHP'nin değişmesini istediler. Bu konuyu nasıl yorumluyorsunuz?

"Ben Cumhuriyet Halk Partisi'nin yeni bir kimliğe ihtiyaç duyduğu kanısında değilim. CHP'nin kimliği, parti programında çok açık olarak yazılmıştır: 'Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk ilke ve Devrimleri'ne... Sosyalist Enternasyonal kararlarına... Ve Anadolu'yla Trakya'nın tarihi ve felsefi değerlerine dayanılan bir partidir!’ İşte, CHP kimliği bu üçayaktan oluşmaktadır ve bu doğru bir tanımlamadır. Bu kimliğe dayalı olarak da siyasi programlar hazırlanır. 7 Haziran Seçimleri'nde iki siyasi metin hazırlandı: Birincisi Yaşanabilecek Bir Türkiye başlığını taşıyordu; ikincisinin başlığı ise 'Merkez Türkiye' idi... Ben her iki projenin de Cumhuriyet Halk Partisi'nin 'sol' kimliğini sergileyen metinler olduğu kanısındayım. İstediğimiz sonuçları alamadığımız doğrudur. Bunun tartışılmasının gerekli olduğu da doğrudur. Ama tartışmanın sağlıklı sonuçlar verebilmesi için tartışmanın zamanlamasının çok büyük bir önem taşıdığı gözardı edilmemeli.

Seçimlerden sonrasını bir hatırlayın: 9 Temmuz'da Sayın Davutoğlu yeni Hükümeti kurma görevini aldı ve 40 gün bunu elinde tuttu. Dün, görevini iade etti.  Şimdi, Genel Başkanımızın görevlendirilip görevlendirilmeyeceği tartışmasıyla karşı karşıyayız. Türkiye'nin yeniden seçime gidip gitmeyeceği konusu önümüzde ciddi bir soru işareti olarak durmakta iken, partililerimizin düşündüklerini ve beklediklerini değerlendirmenin yapılması, takdir edersiniz ki olanaklı değildi. Ama Cumhuriyet Halk Partisi ilk fırsatta bunu da mutlaka yapmalıdır."

Haber Merkezi

Yorumlar (2 Yorum)

hasan tas (5 yıl önce)

Celikbilek gibileri oldugu surece sadece Beykoz degil tum Istanbul'u da alabilirsiniz biraz kafa calistirsaniz.

selo (5 yıl önce)

size hiç bir yerde iktidar belediye başkanlığı muhtarlık bileyokkkkkkkkkkk

Yorum Yaz