Yaşam

Karantina’ya takılan atlar Beykoz’a getirildi

Karantina’ya takılan atlar Beykoz’a getirildi
23.07.2018 17:25
| | |
12817

Video galeri

Karantina sebebiyle Adalar’a sokulmayan atlar Beykoz Cumhuriyet Mahallesi’ndeki boş arazide akıbetini bekliyor.

İstanbul’daki faytoncuların beslediği atlar Adalar’a sokulmayınca Beykoz’a getirildi. Anadolu’nun değişik illerinden alınarak, ticari amaçlı kullanılmak üzere İstanbul’a getirilen atlar,  Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğü’nün geçen sene uygulamaya koyduğu “karantina” nedeniyle Adalar götürülemedi.

Siyasetinde işin içine girmesiyle büyüyen tartışmalar faytoncuları mağdur etti.

Beykoz Cumhuriyet Mahallesi’ndeki boş alanda günlük ihtiyaçları karşılanan atlar, zor şartlarda yaşam mücadelesi verirken, bakıcılar ise oldukça dertli.

Yaklaşık iki aydır, güneşin altında kalan atlar adeta kaderine terk edildi.  Atların bakıcıları ise, atların sağlık yönünden hiçbir sorunları olmadığını, bütün atların sağlık kontrolünden geçirildiğini söyledi.

“Evimize ekmek götüremiyoruz”

İki aydır bu mağduriyetin devam ettiğini ifade eden, Gökhan Ceylan, atların sağlık kontrolünden geçirildiğini beyan eden evrakları göstererek, evlerine ekmek götüremediklerinden yakındı.

Altı kişinin bakımını yapmaya çalıştığı 270 civarındaki atın ne olacağına yönelik belirsizlik kendini korurken, basın mensuplarına açıklamalarda bulunan bakıcılar ise bir önce Adalar’a gidip atlarını normal yaşama döndürmek istediklerini ifade ettiler.

İstanbul’un çeşitli yerlerinden fayton için getirilen atların olduğu ve hayvanların günden güne ölerek sayılarının azaldığı kaydedildi.

Bu işin sorumlusu kimse bir an önce bunun cezalandırılması gerektiği ifade edilen açıklamalarda, “karantina olmasına rağmen 500 tane atın getirilmesini isteyenlere gereğini yapılması gerekiyor” denildi.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim öncesi, “atları faytonculuktan kurtaracağız” şeklindeki ifadeleri hatırlatılarak,  bu kararın bir an önce uygulamaya konulması istendi.

“Elverişsiz şartlar sağlık problemine dönüşecek”

Zeynep Arslan ise “hayvanlar zarar görmeden, bu sorunun çözülmesi lazım. Hayvanlarda insanlarda zarar görmesin. Ön planda olan buradaki atlar, çünkü şartları çok acı. Çok açlık ve susuzluk çekiyorlar burada. Hava şartları çok elverişsiz onlar için. Zamanla bu olumsuzluklar sağlı problemine dönüşecek ve can kaybı başlayacak” şeklinde konuştu.

Zeynep Arslan, “gerekli kurumlar, bu hayvanlarla ilgili gerekli işlemleri yaparak, atların artık bu zor durumun içerisinden çıkartılmaları lazım” dedi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Sitesi, Fayton, Atlar, Cumhuriyet Mahallesi

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"