Karadenizliler, Beykoz'da öğretmenleri unutmadı

  • Güncelleme: 25.11.2017 21:22
  • Okunma: 8495 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Doğu Karadenizliler Derneği, Kavacık'taki dernek merkezinde düzenlediği geceyle emekli öğretmenleri bir araya getirdi.
Karadenizliler, Beykoz'da öğretmenleri unutmadı

Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle dernek merkezinde bir gece düzenledi. Emekli öğretmenlerin katıldığı geceye, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bir dönem Beykoz'da görev yapan eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla, Beykozlu Doğu Karadenizliler Dernek Başkanı Emin Yavuz, dernek yöneticileri de iştirak etti.

-"...öğretmenlerde mesleklerinin yüceliği bilinci uyandırmak amacıyla"

Düzenlenen gecede katılımcılara hitap eden Dernek Başkanı Emin Yavuz, "Türk öğretmeninin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını arttırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, emekli öğretmenleri saygı ile anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerde mesleklerinin yüceliği bilinci uyandırmak amacıyla, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır" dedi.

-"...her şeyden önce ideal ve hizmet mesleğidir"

Öğretmenliğin insanlık tarihinin maddi bir ölçütü olmayan ölümsüz mesleği olduğuna işaret eden Başkan Yavuz, "Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine, bilgi kaynaklarını öğreten yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir, öğretmen. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir" şeklinde konuştu.

-"Bu ülkeyi ayaklandıracak ve ayağa kaldıracak olan sizsiniz"

İkinci konuşmacı olarak kürsüye gelen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, hayatını kaybeden öğretmenlere Allah'tan rahmet dileyerek başladığı konuşmasında, "Hayatını kaybeden öğretmenlerimize bir kere daha Allah'tan rahmet diliyorum. Öğretmenliğe bakmak için hepimizin öğretmen olmasına gerek yok. Onların bize gösterdiği, sevgiyi ve şefkati hepiniz biliyorsunuz. Bu değerli camia yetişirken nasıl yetişti bilemem ama çok özel bir ruha sahip oldukları gayet açıktır. Siz farklısınız, farklılıklarınızı bundan sonra bu ülkeye gelecek nesillere aktararak, kalkınmamıza ve gelişmemize destek vereceksiniz. Bu ülkeyi ayağa kaldıracak, ayaklandıracak olanlar öğretmenlerdir. Onlara bir gün değil her gün sahip çıkmalıyız. Emin olun öğretmenlerimize desteklerimizi her geçen gün arttıracağız. Onun için bu ülkenin çocuklarına sahip çıkın ve lütfen onların her anlarında onların yanında olun. Bu çocuklarımızın, milletin emaneti olduğunu bilerek, her zaman sahip çıkalım" ifadelerine yer verdi.

Başkan Çelikbilek'in konuşmasının ardından Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği adına, bugüne kadar yaptığı katkılardan dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

Gecenin son konuşmacısı Beykoz'a geldiği günden bu güne kadar Sivil Toplum Kuruluşları ile samimi ilişkileri içerisinde bulunan Kaymakam Ahmet Katırcı oldu.

-"Öğretmenlik insan hamuru gibidir"

Katırcı, kısaca gerçekleştirdiği konuşmasında öğretmenleri bir gün kutlamakla bitmeyeceğine, öğretmenlerin başının tacı olduğuna dikkati çekerek, "Öğretmenleri bir gün kutlamakla biter mi? Bitmez, onlar başımızın tacıdır. Güzel olan şu, artık toplumda bu farkındalık oluşmaya başladı. Dün biz güzel bir katılımla resmi kutlama gerçekleştirdik. Akşında yine bir sivil toplum kuruluşumuz emekli ve çalışan öğretmenlerimizi bir araya getirdi, geç saatlere kadar onlarla beraberdik. Bu akşamda sizlerle birlikteyiz. Bunu özellikle belirtmek istedim, toplumda öğretmenin önemini hamdolsun, anlamaya başladık. Öğretmenin değerini anlatmak için uzun uzun konuşmaya gerek yok, yoksa bizim toplumumuzdan, kültürümüzden, tarihimizden yüzlerce örnek verebilirsiniz. Öğretmenlik, insan hamuru gibidir. Elinde beyaz bir kağıt var. Onu nasıl şekillendirirse o hale geliyor. Bizim öğretmenlerimizin bu konuda ellerinden geldiğine yürekten inanıyorum. O beyaz kağıda ne dökerse o kalıyor" diye konuştu.

Konuşmasının ardından Kaymakam Katırcı'ya, sivil toplum kuruluşlarına ve Beykoz'a katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

Konuşmaların ardından Başkan Çelikbilek ve Kaymakam Katırcı'nın da eşlik etmesiyle canlı müzik başladı. Öğretmenlerin doyasıya eğlendiği gecede yemek ikramı da yapılırken, meslek hayatını tamamlayan öğretmenler ilerleyen saatlere kadar doyasıya eğlendi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz