Kültür

Karadenizli anneler için özel gün

Karadenizli anneler için özel gün
11.05.2015 23:25
| | |
4063

Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği, Anneler Günü'nde Beykozlu anneler için yemekli eğlence düzenledi.

Birbirinden güzel yemekler, börekler ve çiçekler, Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği'ne sevgiyle, güler yüzle ve muhabbetle taşındı. Beykoz'un en kıdemli ve Karadenizli anneleri, hem kendileri için hazırlanan yemeklerden tattı, hem de Karadeniz ezgilerinin keyfini çıkardı. Geçtiğimiz yıl Mart ayında annesi Ayşe Yavuz'u kaybeden Emin Yavuz ise davete gelen annelere kendi annesine sarılır gibi sarıldı ve duygu dolu anlar yaşadı. Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği'ne gelerek güzel bir gece yaşayan Karadenizli Anneler, Dost Beykoz'a özel olarak duygularını anlattı ve geçmişte kalan Beykoz'u yeniden yaşatmaya çalıştı.

Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği tarafından gerçekleştirilen Anneler Günü kutlamasına, dernek yönetim kurulu üyeleri ve Beykoz'un kıdemli anneleri katıldı. Hayata 82 yaşında gözlerini yuman Ayşe Yavuz'un oğlu ve Dernek Başkanı Emin Yavuz, geceye katılan Karadenizli anneleri tek tek kapıda karşıladı ve onlara sıkı sıkı sarılarak duygu dolu anlar yaşadı. Emin Yavuz ile birlikte Beykoz'un pek çok tanınmış simasına annelik yapan ve komşuluk eden anneler, Dost Beykoz'a özel olarak hatıralarını da anlattı.

Havva Anne: “Eskiden Kavacık’ta bu kadar çok ev yoktu…”

İlk olarak kendisini anlatan 75 yaşındaki Havva Bıyık'tı. Rize Güneysulu olduğunu söyleyen Havva Anne, Dost Beykoz'a şunları anlattı:

"Kavacık'ta oturuyorum evlâdım. 4 kızım 26 torunum var. Burada 43 yıldır oturuyorum. Bizim zamanımızda bu kadar ev yoktu Kavacık'ta... 10-15 tane ev vardı."

Havva Anne ayrıca 4 ay önce ameliyat olduğunu söyledi ve son zamanlarda kendisini kötü hissettiğini ekledi. Doktor kontrolünde yaşadığını anlatan Havva Anne, buna rağmen neşesinden ve enerjisinden hiçbir şey kaybetmiş değildi. Gece boyunca etrafına neşe saçtı ve güler yüzüyle de ilgi odağı oldu.

‘Fatma Annenin tek sıkıntısı şeker hastalığı’

Fatma Uzun, Rizeli olan bir başka anneydi. Yaşı 69'du ve 8 çocuk sahibiydi. Fatma Annenin ayrıca 11 tane de torunu bulunuyordu. Okuma yazmayı iyi bilen Fatma Anne, zaman zaman gazete ve kitap okuduğunu anlattı. Havva Annenin dizlerinden ameliyat olduğunu söylemesinin ardından, Fatma Anne de 'şeker' sorunuyla uğraştığını belirtti. Buna karşın Fatma Anne de neşesinden hiçbir şey kaybetmemişti. O da gece boyu gülümsedi...

Hamdiye Öztürk, Beykoz Belediye Meclisi eski Üyelerinden Adem Öztürk'ün annesiydi. Hamdiye Anne de Havva Anne gibi 75 yaşındaydı ve 1'i kız 3 çocuk; 9 da torun sahibiydi.

Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği'ne gelen bir diğer anne Emine Bıyık'tı... Emine Annenin Beykoz'a geleli 25 yıl olmuştu ve o da Rizeliydi... Emine Anne, aslında her günün anneler günü olması gerektiğini söyledi.

‘İsmet Konca’nın Sevgili Annesi Şaziye Konca da davete geldi’

Şaziye Konca, Beykoz Belediye Meclisi eski Üyesi ve CHP Beykoz İlçe Teşkilatı eski Başkanları'ndan İsmet Konca'nın annesiydi. Diğer annelerden farklı olarak Kavacık değil Çubuklu’da oturduğunu anlattı. 5 çocuk 10 torun sahibi Şaziye Anne, Rize Kalkandereliydi ve ailesinin de Rizeli olduğunu kaydetti.

Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği'nin organize ettiği gecede anneler, kendi aralarında keyifli sohbetler de gerçekleştirdi. Seçimler ve siyaset üzerine konuşan anneler; aile ilişkilerinden komşuluk ilişkilerine, hastalıklardan ekonomiye kadar pek çok konuda düşüncelerini ortaya koydu. Tıpkı Emin Yavuz gibi annesini yıllar önce kaybetmiş olan anneler, geçmişteki günleri de anımsadı ve annelerini hasretle andı. Bu sırada Fatma Uzun Annemiz, Kavacık'ta adına bir cami de inşa edilen Hasan Yavuz'u andı. Diğer annelerin de Hasan Yavuz'u rahmetle andığı ve çok iyi bir adam olduğu konusunda fikir birliği içine girdiği görüldü.

‘Emin Yavuz, bakımevlerine terk edilen annelere işaret etti ve annelere sahip çıkmak gerektiğinin altını çizdi’

Sohbetlerin ardından Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinin binbir emek ve sevgiyle hazırladığı yemekler yendi ve Emin Yavuz'la birlikte genç dernek üyeleri tarafından da annelere çiçek sunuldu. Beykozlu Karadenizliler Dernek Başkanı Emin Yavuz da bir konuşma yaptı ve özellikle Bakım Evleri’ne terk edilen annelerin yaşadığı drama dikkat çekti. Katılımcı annelere teşekkür eden Emin Yavuz’un yaşadığı mutluluk ise gülen gözlerinden belliydi.

Gecenin sonunda ise İbrahim Demircioğlu öncülüğünde gençlerden oluşan Doğu Karadenizliler Halay ekibi, annelerle birlikte halay çekti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Beykoz Doğu Karadenizliler Derneği, Emin Yavuz, Anneler Günü

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"