Makaleler

Kara leke

05.06.2016 14:39
| | |
4635

Geçenlerde izledim Çin ‘in üzerinde leke olan reklam filmini.

Film, bir çamaşır deterjanı reklamı;  Çinli bir kadın siyahî bir adamı çamaşır makinesine atıyor ve bu siyah adam makineden Çinli,  beyaz yüzlü biri olarak çıkıyor.

 Mesaj: siyah adamın kara lekesini bile çıkarabilen bir çamaşır deterjanı sizin çamaşırlarınızdaki lekeyi de çıkarır. Hangi leke?

Ten rengi bir leke midir, peki ya siz bu reklamlar ile üzerinize düşen lekeyi nasıl temizleyeceksiniz?

 Yaratılış gereği insanları hor görmek Allah a şirk koşmaktır.  Onun yarattığını beğenmemektir.

Çok uzağa gitmeye gerek yok kendimize bakalım. Kürt milliyetçiliği, Türk milliyetçiliği, Ermeni milliyetçiliği hepsini yakından görüyor ve bir şekilde bu ideolojilerin söylemlerinin bir yerinde oluyoruz.

 Geçen bayram Kavacık PTT’nin üst kısmında gördüğüm kutlama afişi beni benden aldı. Milliyetçi Hareket Partisi ilçe başkanlığının asmış olduğu yazıda ‘’ Tüm Türk İslam âleminin bayramı kutlu olsun ‘’  yazıyordu. “Müslüman’ım ama Arap kökenliyim hocam benim, bayramım mübarek olmasın mı?”  Aslında,  bu zihniyetin iki hedef noktası var; birinci hedef kitle Kürtler, ikincisi Ermeniler. Bu iki millette karşı öylesine tuttum sergileniyor öyle mobbingler uygulanıyor ki Çin’deki reklam filmi yanında hafif kalır.

Aklıma şeytanın insanı küçük görüp Allah’a secde etmeyişi geliyor. Aslında ırkçılık yapmak şeytanın düştüğü hataya düşmektir. O da Allah’ın yarattığına üstünlük taslamıştı. Onun yarattığı kulu kendinden aşağıda görmüştü.

Meselemiz milliyetçilikle değildir. Milletini sevmek, milletine bağlı olmak bir vatandaşlık görevidir. Diğer ırkları aşağılamak milliyetçilik değildir. Bu ayırımı iyi yapmak lazım.

“Ötekileştirme” kavramını hayatımızdan çıkarmamız lazım. Ötekileştirmekten, ayırmaktan vazgeçmeli Alevi’yi, Ermeni’yi, Kürt’ü. Pozitif ayrımcılık yaparak da ayırıyoruz. Bu konuları kiminle konuşsam içten gelen bir savunma mekanizmasıyla “bizim de Ermeni komşularımız var, bizim de alevi kiracımız var” diye bir toparlanma çabası.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) Veda Hutbesinde: “Ey insanlar! Rabbiniz birdir, atanız da birdir. Hepiniz Adem’densiniz, Adem ise; topraktan yaratılmıştır. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten sakınanınızdır. Arap’ın Arap olmayana, hiçbir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir.”  buyurmuştur. Peygamberimizin bu sözünün üstüne söz söylemenin mantığı nedir?

Irkçılığa karşı örülen duvar İslam’dır. Ancak takvada üstünlük vardır. İcraatta üstünlük vardır.

Kara lekeleri üstümüzden atmak dileğiyle.

Anahtar Kelimeler: leke, Irkçılık, Kürt, Türk

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"