Kar yağdı balıklar karaya vurdu

  • Güncelleme: 31.01.2008 00:11
  • Okunma: 9266 kez
  • Yorum: 0
Beykozlu balık meraklıları sahilde sabahladı. Beykoz sahillerine inen balık meraklıları, olta atmadan kısa süre içinde kovalarını balıkla doldurdu.
Kar yağdı balıklar karaya vurdu

Olta atma derdinden kurtulan vatandaşlar sahillere akın ederek, gece yarısı kilolarca istavrit ve kefal tuttu. Balık meraklıları bu durumu, "Kar suyunun balıkların kulaklarına kaçmasıyla böyle oluyor" şeklinde açıkladı.

Gece ellerinde filelerle İstanbul Boğazı'nda sahile koşan vatandaşlar, zahmetsizce balık tutma keyfi yaşadı. Beykoz sahillerine inen balık meraklıları, olta atmadan kısa süre içinde kovalarını balıkla doldurdu. Sersemce su yüzünde yüzmeye çalışan balıklar, kolayca tutulduğundan balık meraklıları gece boyunca birbiriyle yarıştı. 

Bu durum özellikle gece çalışan taksicilerin işine yaradı. İş olmadığı için araçlarını yol üzerine park eden taksiciler bu geceki rızkını, kolayca tutulabilen balıklarla çıkardı. Taksicilerin yanı sıra, sahile vuran balık sürülerinden haberdar olan vatandaşlar da saatin bir hayli geç olmasına aldırış etmeden balığa hücum etti. Polis ekipleri de vatandaşlardan aldıkları aletlerle kendilerince bedava balığın keyfini yaşamaya başladı.

Bu arada kıyıya vuran balıkların zehirli olması ihtimali bazı vatandaşların kafasında soru işareti bırakırken, bazıları bu söylentilere, "Canlı balık zehirli olmaz" şeklinde cevap verdi. Balık meraklıları, balıkların kıyıya vurmasını ise şöyle açıkladı: "Her kar yağdığında böyle olur. Deniz suyuna karışan kar suyu balıkların kulaklarına karışınca onları sersemletir. Balıklar da kıyıya vurur."

HALK SAHİLE KOŞTU

Kıyıya vuran balıkların zehirli olması ihtimali üzerine harekete geçen sahil güvenlik ekipleri vatandaşları balıkları toplamaları konusunda uyardı. Ancak vatandaşlar yine kendi bildiğini yaptı ve "Canlı balık zehirli olmaz" diye cevap vererek, ava devam etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Hizmetleri Müdürlüğü Kıyı temizleme ekipleri de dün ellerinde kepçelerle kıyıya vuran ölü ve baygın balıkları topladı. İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Yüksekokulu Su Yetiştiriciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Timur, ciddi sıcaklık farklılıklarının canlıları şok ettiğini belirtti.

DOĞAL BİR DURUM

Bu durumlarda meydana gelen ölüm vakalarında balıkların yenmesinin yanlış olacağını söyleyen Prof. Timur, "Süratle mikroorganizmalar artmaya başlar. Leş anlamına gelir. Balıkların mutlaka avlanıp şoklanarak dondurulması gerekir. Boğazda meydana gelen olayla ilgili ancak laboratuvar sonuçları elde edildikten sonra bir karar verilebilir" dedi. Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Öztürk İstanbul Boğazı'nda soğuk hava nedeniyle "orkoz" denilen balık ölümlerinin kış aylarında görülebildiğini kaydederek, "Balıklar soğuktan dengelerini kaybedip ölüyor, bu doğal bir durumdur. Bu durum orkoz akıntısı nedeniyle oluyor'' diye konuştu. Bayram Öztürk, alt akıntının üst akıntı ile buluştuğu çok soğuk havalarda bu tür balık ölümlerinin görüldüğünü ifade etti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Balık, Kar, Kara, Beykoz

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz