Siyaset

Kaptan Vehbi Koç, artık gemiyi karadan yürütecek

Kaptan Vehbi Koç, artık gemiyi karadan yürütecek
2015.02.21 00:00
| | |
11747

Yıllarca gemi kaptanlığı yapan ve Türkiye'deki denizcilik sektöründe saygın bir yeri olan Vehbi Koç, AK Parti'den 1. Bölge Milletvekilliği için Aday Adayı oldu.

Türk Armatör Birliği'nden GESAD'a... KOSDER'den ROFED'e... DOK-Gemi İş'ten ÖZDENKURDER'e ve Piri Reis Denicilik Vakfı'na kadar pek çok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği Vehbi Koç, sektörü TBMM'de en iyi şekilde temsil edebilmek adına Aday Adaylığı'nı kamuoyuna sundu. Şimdiye kadar gemisini onbinlerce mil boyu denizde kullanan AK Parti Aday Adayı Vehbi Koç, Aday olup seçilmesi halinde Ankara'ya gidecek ve gemisini artık denizden değil karadan yürütecek. Dost Beykoz'un sorularını da yanıtlayan 1. Bölge Milletvekili Aday Adayı Vehbi Koç, "Bugüne değin edindiğim tecrübelerimi artık denizde değil karada paylaşmak istiyorum. Bir kaptan olarak, denizlerde üstlendiğim sorumluluğu layıkıyla taşıdığımı düşünüyorum. Bu nedenle de artık karada sorumluluk alma zamanımın geldiğine inanıyorum. AK Parti'yle inşallah gemileri bu kez karadan yürütecek, Yeni Türkiye'yle birlikte yeni bir çağ başlatmanın da gururunu, halkımızla birlikte bölüşeceğiz" şeklinde konuştu.

‘Vehbi Koç, 10 yılı aşkın bir süredir siyasetin içinde yer alıyor…’

İlk ve orta öğrenimini Trabzon'da lise ve üniversiteyi ise İstanbul'da tamamlayan AK Parti 1. Dönem Milletvekili Aday Adayı Vehbi Koç, 1960 yılı doğumlu ve iki evlât sahibi... İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güverte Bölümü'nden 1982 yılında mezun olan Aday Adayı Koç, 1992 yılı gelinceye kadar çeşitli gemilerde çalıştı ve uzun yıllar da 'kaptanlık' yaptı. Denizcilik sektöründe armatörlük, brokerlik, deniz ticareti, gemi inşaatı ve alım-satımı gibi alanlarda faaliyet gösteren 55 yaşındaki Kaptan, 2004 yılından bu yana AK Parti çatısı altında aktif olarak siyasi çalışmalar yürüttü. 2004-2007 yılları arasında AK Parti İl Genel Meclis Üyeliği görevini üstlenen Vehbi Koç, partisinde Sanayi ve Ticaret Komisyonu Başkanlığı'nda da bulundu.

Denizcilik sektöründe uzun yıllar hizmet veren AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Aday Adayı Vehbi Koç, camianın sevip-saydığı ve hatta sahip çıktığı bir isim olarak dikkat çekiyor. Yalnızca siyasette değil sivil toplum kuruluşu yapılanmalarında da büyük sorumluluklar üstlenen tecrübeli Kaptan, mezun olduğu günden bu yana tam 33 yıldır sektörün içerisinde yer alıyor. Denizcilik konusunda geçmişten günümüze gelen ülke sorunlarına karşı duyarlı olan Milletvekili Aday Adayı Vehbi Koç'un kuruculuğunu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüttüğü Sefine Tersanecilik A.Ş. ve EYDO Denizcilik A.Ş.'ye bakılırsa, 'girişimcilik' konusunda da Kaptan’ın oldukça yol kat ettiği anlaşılıyor. AK Parti'den İstanbul 1. Bölge Milletvekili Aday Adayı olan Vehbi Koç, yine kurucu üyesi olduğu Piri Reis Denizcilik Vakfı'nın halen Başkanlığı'nı yürütüyor ve sektördeki sorunlara, profesyonel bir şekilde, STK'lar eliyle de çözüm üretmeye çalışması bakımından dikkatleri çekiyor.

‘Vehbi Koç’a çok sayıda özel kuruluş ve STK destek veriyor…’

Türkiye'nin üç yanının denizlerle kaplı olduğu düşünüldüğünde, sektöre ve denizlere hâkim bir Kaptan olan Vehbi Koç'un aday adaylığı da büyük bir önem kazanıyor. AK Parti'nin 'Yeni Türkiye' kararlılığının altındaki hedeflerden birisinin 'ekonomik kalkınma' olduğu biliniyor ve şu aşamada da ülkenin ekonomi değerlerini yukarı çekmesi için denizler, en önemli veri olarak kabul ediliyor. Karadeniz'den Marmara Denizi'ne Ege'den Akdeniz'e kadar ülkenin üç bir yanı denizlerle kaplıyken, bu konuda yıllarca emek vermiş, proje üretmiş bir kişi olan Vehbi Koç'un Aday Adaylığı süreci kıymetli bir anlamı da içinde barındırıyor. AK Parti'nin 1. Bölge Milletvekili Aday Adayı Vehbi Koç, tecrübelerini ve projelerini TBMM'de paylaşmak ve denizler ile ilgili büyük ölçekli işlerde sorumluluk alabilmek adına kararını kamuoyuyla paylaşıyor. Kendisine destek veren Türk Armatörler Birliği, GESAD, KOSDER, ROFED, DOK-Gemi İş, ÖZDENKURDER, Piri Reis Denizcilik Vakfı gibi kurum ve kuruluşlar ise hazırladıkları bildiride şu mesajı paylaşıyor:

"Denizciliğimizin yorulmaz Kaptanları'ndan Sayın Vehbi Koç Bey'i Türk denizciliği adına TBMM'ye teklif ediyoruz. Meslektaşımızın hizmetlerine bundan sonra Meclis çatısı altında devam etmesi, sektörümüz adına hepimizi umutlandıracaktır. Denizciler olarak arkadaşımızın yanındayız ve TBMM'deki çalışmalarında ona her zaman destek olacağız. Yeni Türkiye için denizcilikte yeni umutlar, yeni atılımlar ve yeni şahlanışlar dönemi başlasın! Yepyeni bir Türkiye için Vira Bismillah!". 

Vehbi Koç kimdir?

Vehbi Koç 5 Şubat 1960 yılında Ankara’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi, Denzicilik Fakültesi'nden 1982 yılında mezun olan Koç, bu tarihten 1991 yılına dek uzak yol gemi kaptanlığı yaptı. 1992 yılında Metro Gemi Acentalığı A.Ş.’nin kurucu üyesi olarak yönetim kurulunda başkan yardımcılığı görevini üstlendi. Ayrıca 2004 yılında Sefine Tersanecilik AŞ ve 2010 yılında EYDO Denizcilik AŞ’nin de kurucuları arasında yer aldı ve yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu.

İş hayatının yanısıra çeşitli sosyal ve siyasal faaliyetlerde bulunan Koç, 2004-2007 yılları arasında Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul İl Genel Meclis Üyeliği Sanayi ve Ticaret Komisyonu Başkanlığı görevini üstlendi. 2012 yılına kadar Piri Reis Denizcilik Vakfı Kurucu Üyesi ve Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2012 yılından bu yana ise aynı vakıfta Başkanlık görevini üstlenmektedir. İyi derecede İngilizce bilen Koç, evli ve iki çocuk babasıdır.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Vehbi Koç, Milletvekili, Aday Adayı, AK Parti, Denizcilik, Sektör, Kaptan, Armatör, Seçim 2015, GESAD, KOSDER, ROFED, DOK-Gemi İş, ÖZDENKURDER, Piri Reis

reklam
7 Yorum
Hasan Kamacı04.08.2016 10:16:52

Sayın Başkan vehbi bey Trabzona geldiğinizde görüşelim. Liseden sınıf arkadaşın. Ayrıca Nerimanhanıma ve Ahmet Soylu kardeşimede selamlarımı iletirsen makbule geçer.

HALUK ÖZER09.03.2015 12:03:51

Hayırlı uğurlu olsun nihayet türk siyasetinde denizciliğin ne olduğunu ve sorunlarını en iyi bilecek çözüm üretecek bir kardeşimiz çıktı.Hayırlara vesile olsun hele uzak yol kaptanlık yapmış birisi o insanların çektiği çileleri en iyi bilen kişi olarak onların hak ve hukuklarını mecliste dile getirecek olması çok önemli. Benim oğlumda uzak yol kaptanı çileleri bilirim.allah yar ve yardımcınız olsun sonuna kadar destek sağolun.

nuh akyüz23.02.2015 20:13:30

vermiş olduğunuz bu kararın memleketimiz için hayırlara vesile olacağına inancım tamdır.yanınızdayız,yanınızda olacağız.yüce mevlam muvaffak eylesin.

Muammer KOÇ22.02.2015 12:10:02

Özel sektörde gösterdiğiniz başarıları Meclis çatısı altında da gösterirsiniz inşallah , Allah yar ve yardımcınız olsun.

beyhan efnan21.02.2015 23:00:13

beykozlular olarak sizi mecliste görmek istiyoruz.yanınızdayız.başarılar.fevkalade bir karar.akp yönetimine bu kalitede kişiler güç katacaktır.hayırlı olsun

murat yeşilyurt21.02.2015 22:45:23

memleketimize hayırlı hizmetler vereceğiniz,siyasetten önceki iş hayatınızdan bellidir.çok isabetli bir karar.başarılı olacağınıza yürekten inanıyorum.Gerçekten Vira Bismillah.Allah utandırmasın

ali gümrükçü21.02.2015 20:31:24

Sn Vehbi KOÇ Bey'e hayırlı olsun. Kendisini Meclis Çatısı Altında görmek istiyoruz.Cenabu Allah Yolunu ve Bahtını Açık etsin.

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"