Erdal ÖZTÜRK
  • 20/11/2021 Son günceleme: 20/11/2021 17:37
  • 4.865

AK Parti seçmenler gözünde sıkıntılı günler yaşıyor. Hayatın ekonomik şartlarında iktidar olabildiğince zorlanıyor. Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimi en zor seçimdir AK Parti için.

2002 yılından beri AK Parti’nin geçirdiği bütün seçimlerin hepsini terazini bir kefesine koyun, yapılacak ilk seçimi diğer kefesine koyalım. Zorluk açısından yapılacak seçim, yapılmışların toplamından daha zor olacak.

AK Parti’nin ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri neler yapıyorlar eleştirileri olsa da, bana göre eski yöneticilerden işleri daha zor.

Eskiden halkın arasına rahatça dolaşıp, reisin selamı, başkanın kelamı hayat güzel mi, güzeldi. Şimdilerin yöneticileri ve meclis üyeleri ne yapsın. Halkın arasına girsen bir türlü, girmesen bir türlü. Allah kolaylık vesin.

AK Parti Büyükşehir’de muhalefet konumunda. Başkan CHP’li, lakin meclis çoğunluğu AK Parti’de. AK Parti Büyükşehir’de muhalefet yapamıyor. Kurulduğundan beri iktidar olan AK Parti’nin bünyesi muhalefete alışık değil. Bütün stratejisini İmamoğlu’nun çalıştırılmaması üzerine kuran AK Parti, Büyükşehir’de iyi bir sınav veremiyor.

Aynı hatayı 1994’te SHP, ANAP ve DYP Recep Tayyip Erdoğan’a yapmışlardı. Bunu damı göremiyorlar. Eğer böyle giderse, İmamoğlu’ndan İstanbul’u alacak adamda bulamayacaklar, adayda bulamayacaklar. Benden söylemesi. İlçelerde ise traji komik vakalar yaşanıyor. Beykoz’da CHP AK Parti’yi eleştiriyor, Sarıyer’i örnek gösteriyor. ‘Gidin bakın’ diyor. Sarıyer’de AK Parti CHP’yi eleştiriyor, Beykoz’u örnek gösteriyor. ‘Gidin bakın’ diyor. Hakikaten traji komik.

Her şey yalan sokaklar gerçek. Sokaklar ne diyor? 2001 – 2021 aralarında hiçbir fark yok. Böyle bir hayat pahalılığı, fiyatların sürekli artış gösterdiği bir durumda iktidarın ayakta kalması mucizeden ötedir. AK Parti, CHP, İYİ Parti, MHP, SP seçime nasıl hazırlanıyorlar? Teşkilatları seçime hazır mı? Şimdi bunları objektif olarak yazmaya kalksam yarın başlar telefonlarım kapalı gişe çalmaya, haftalarca sürer. Sadece AK Parti Kadın Kolları’nı hazır görüyorum.  Diğer bütün olarak hepsi hazır olmaya yakın diyeyim. İşin içinden çıkayım. AK Parti mevcudu korumaya çalışıyor. AK Parti harici kimseden oy gelmeyeceğini biliyor. Elimizdekileri nasıl tutabiliriz telaşında ve çalışmalarını ona göre yapıyor. Peki, Millet İttifakı Ak parti’den umudu kesenlere karşı bir çalışma yapıyor mu? Hiç yapmıyor, ben göremiyorum. ‘Nasıl olsa AK Parti’den koptu, mecbur bize gelecek’ beklentisi kadar ahmakça bir yaklaşım olamaz. Bekleyin gelecekler.

Başkan Murat Aydın, Beykoz’un çehresini değiştirmek için çok güzel çalışmalar yapıyor. Belki de 2024’e kadar öngörünüm ve birçok mahalleye imar çıkaramayacağını anladı. Bütün eforunu görsele harcıyor.  2024 için yeterli mi görsel güzellikler. 15 yıllık hizmet edeceğim lafı akıllara gelmese belki yetebilir ama zor. Belediye Başkanlığı için aday adayları çalışıyor. Cumhur İttifakı’nda 2 kişi, Millet İttifakı’nda 112 kişi. Cumhur İttifakı’ndakiler bilinen kişi, Millet İttifakı’ndaki herkes bilirkişi.   

Beykoz’da birde hemşeri ilişkileri var. Geçen seçimde gördüklerimizi 2024’de yine görebilecek miyiz? Murat Aydın Giresunluların oylarını yine ful alabilecek mi? Kastamonulular Muharrem Kaşıtoğlu’na oy vermediler. Bu sefer ne yapacaklar. Doğu Karadenizliler CHP’de iki sefer üst üste aday çıkardılar, sonuç alamadılar. Bu sefer nasıl yol izleyecekler. Muhammed Hanefi Dilmaç Çavuşbaşı’nda hep tek tabanca oldu. Bu sefer karşısında atom karınca var. Sandıkları şimdiden merak ediyorum. Bilgehan Murat Miniç iki seçimdir aday oldu kazanamadı ama hatırı sayılır oy aldı. Şimdi hayır işleriyle meşgul oluyor. Her şey bahse açıkta karargâh ofisleri kapalı gişe.     

 Not – 1 Yenimahalle Muhtarı Nevzat Cebeci çok güzel çalışma yapıyor. Mahallenin büyükleriyle mahallenin sözlü tarihini kayıt altına alıyor. Bizim çocukluğumuzda oraya küme evleri denilirdi. Bence bütün muhtarlar Nevzat Cebeci’nin çalışmalarından esinlenerek, örnek alıp uygulamalıdır diye düşünüyorum.

Not – 2 Beykoz’umuzun sınırları içerisinde geniş alana sahip çok güzel parklarımız var. Bunların bir kısmı Beykoz Belediyesi’ne, bir kısmı da Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. Belediyemizin önündeki sahil boyunu da bu parklar statüsünde tutabiliriz. Her şey çok güzel, çok düzenli yapılmışta, birçoğunda bebek emzirme odası ve bebek altı değiştirme odası bulunmuyor.   Oysa bu parklarımızın birinci müdavimleri anneler ve çocukları. Nasıl olurda bu önemli ihtiyaç atlanıyor ve yapılmıyor.

Not – 3 Duydum ki CHP eski meclis üyesi Halit Kılıç Büyükşehir’de çalışmaya başlamış. Eğer doğruysa Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na diyeceklerim var. Yarın bugün mevzu olursa haberim yoktu, bilgim yok falan filan denilmesin.

Halit Kılıç bir çok inşaatı, planları şikâyet eder, sonra ne oluyorsa yaptığı bu şikayetlerin bir kısmını geri çeker. Neden acaba? Aslında ben biliyorum. O dilekçeleri niye geri çektiğini, benim gibi bir çok CHP’li de biliyor. Benim bunları yazıp, çizmem doğru mu olur? Neden benim gibi bunu bilen CHP’liler bunun dile getirip, gereğini yapmıyorlar.

CHP İl Disiplin Kurulu’ndan neden kınama cezası almışlar. CHP, iktidarı her türlü yolsuzlukla eleştiriyor da, kendi kapısını niye süpürmez.

Sayın Ekrem İmamoğlu belediyenizde ve iştiraklerinizde çalışmıyorsa lafım yok. Lakin çalışıyorsa hiç kusura bakmayın ne farkınız olacak?

Not – 4 Fuat Kuş arkadaşım geçenlerde not yollamış bana, epeydir beni yazmıyorsun diye… Kuşum Fuatçığım, sen bu aralar çift kaşarlı tostunu yemeye devam et, sonrasına bakarız. 

Yazarın Yazıları